PvdA: patient buiten schot bij bezuinigingen 4 BINNENLAND DRONES De luchtmacht heeft sinds gisteren een nieuw onbemand vliegtuig. j effeweg.nl -jM' Met een hardere aanpak van verspilling en fraude zijn in de zorg nog 'honder den miljoenen' te besparen Volgens de oppositie is de 3 procent begrotingstekort als heilig doel nu zelfs voor de WD van tafel REPORTAGE aa^°*ri'"1"» mui Gezichten onderscheiden lukt niet Maar dat hoeft ook helemaal niet '©over Omroepen opgelucht Mandela al herdacht Archief Otto Frank weg Zoutzuurmoorden Proef'no cure no pay' Hondsdolheid door Laurens Kok en Michel Reijns DEN HAAG - PvdA-leider Diederik Samsom wil bij de aankomende miljardenbezuinigingen de patiënt in de zorg sparen. Het eigen risico gaat daarom wat hem betreft niet omhoog en ook het zorgpakket blijft intact. Regeringspartijen WD en PvdA onderhandelen momenteel in het geheim over 6 miljard euro extra bezuinigingen voor volgend jaar. De zorg blijft daarbij overigens niet buiten schot. Volgens Samsom zijn met een hardere aan pak van verspilling en fraude 've le honderden miljoenen' binnen te halen. Daarnaast ziet de PvdA-leider mo gelijkheden verder te bezuinigen op tegemoetkomingen aan ouders, zoals de kinderbijslag. In het regeerakkoord is al een bespa ring van 900 miljoen euro opgeno men op allerlei 'kindregelingen'. De openheid van Samsom giste ren tijdens het bezuinigingsdebat in de Tweede Kamer deed bij de WD de wenkbrauwen fronsen. Na al zo'n 45 miljard euro aan be zuinigingen liggen bij deze nieu we ronde alle nog mogelijke op ties op tafel. Volgens de VVD draagt een publiek debat over maatregelen niet bij aan de tot standkoming van een akkoord. Bronnen binnen de WD beschul digen de PvdA er bovendien van een verhaal in de wereld te heb ben geholpen dat besloten zou zijn de inkomstenbelasting te ver hogen en te snijden in budgetten voor artsen en ziekenhuizen. Hoewel minister-president Mark Rutte het bestaan van dergelijke afspraken ontkent, is de sluime rende onvrede tekenend voor de oplopende spanning binnen de coalitie over de aanstaande bezui nigingsoperatie. Zien zonder te Oppositiepartijen deden gisteren op hun beurt pogingen een ander pijnpunt tussen WD en PvdA bloot te leggen: de omgang met de Eurapese eis van maximaal 3 procent begrotingstekort. De coalitiepartijen volgen met hun keuze 6 miljard te bezuini gen de wens van eurocommissa ris Olli Rehn (Begroting). Of daar mee in 2014 ook het Nederlandse begrotingstekort is teruggebracht tot 3 procent is nog de vraag. Dit jaar heeft het kabinet de teugels ook al wat laten vieren. Volgens de oppositie is de 3 pro cent als heilig doel nu zelfs Voor de WD definitief van tafel. PvdA-leider Samsom was hen in het debat behulpzaam: „De 3 pro cent is voor ons geen heilige norm. Dat was die niet in 2012, niet in 2013 en zal dat niet zijn in 2014. Die laten we dus los." WD-fractievoorzitter Halbe Zijl stra moest zich vervolgens in aller lei bochten wringen om Sams- oms woorden niet te hoeven her halen. Ook Rutte ging deze dis cussie uit de weg. Oppositiepartijen wendden het debat aan om een aantal grenzen aan te geven, die door Rutte dank baar werden genoteerd. Het kabi net heeft hun hulp straks hard no dig in de Eerste Kamer, waar de coalitie geen meerderheid heeft. Het CDA wil geen lastenverhogin gen, D66 is tegen bezuinigingen op onderwijs en de Christenunie accepteert geen extra bezuinigin gen op de kindregelingen. Rutte liet zich niet verleiden om alvast een voorkeur uit te spre ken. Wel zei hij er alles aan te doen om het sociaal akkoord met werknemers en werkgevers te be houden. „Dat staat als een huis", aldus Rutte. Volgens ingewijden kan de coali tie volgende week al een akkoord op hoofdlijnen bereiken. door Niels Klaassen en Lilian Dominicus EDE - Met een harde plof zoeft 'ie weg van vliegbasis Deelen bij Ede: de ScanEagle, het nieuwe on bemande vliegtuig van de lucht macht. De camera in de 'drone' begint direct na het opstijgen met opnames van de wereld onder zich. De pers en het luchtmacht- personeel op de grond zien zich zelf terug als kleine stipjes op het beeldscherm, als op de koekblik ken van Droste. „Gezichten onderscheiden lukt niet", legt kapitein Eric Stomp uit, terwijl de piloot in het grond station, een vrachtwagen in ca- mouflagekleuren, het vliegtuig buiten het gezichtsveld stuurt. „Maar dat hoeft ook helemaal niet Dit toestel kan op zo'n 3 kilo meter hoogte goed laten zien waar mensen lopen, of waar vrachtwagens rijden, maar dat'is het dan. Het is de wereld door een rietje. We kunnen er, op een bepaalde hoogte, mee zien zon der zelf gezien te worden en dat is een enorm voordeel." De ScanEagle vervangt de Sper wer, het eerste onbemande vlieg tuig van de luchtmacht dat onder meer is ingezet op missie in Af ghanistan. Een hoofdpijntoestel, zo bleek achteraf. Dat zal ze met het nieuwe vliegtuig niet overko men. „Bij de Sperwer hebben we meegedaan in het ontwikkeltra ject. Een beetje zoals nu de Fyra, maar dan in de lucht, ja", zegt los Wolse, die zich als ingenieur bin nen de luchtmacht bezighoudt met onbemande systemen. „Dit E Direct na het opstijgen zendt de ScanEagle beelden naar het grond station. foto Lex van Lieshout Eric Stomp, kapitein luchtmacht type heeft er al 700.000 vlieguren op zitten en wordt volop gebruikt door Amerika en Australië." De verwachtingen zijn hoogge spannen: de ScanEagle kan langer vliegen dan alle oudere versies waarover de luchtmacht beschikt. „Het vliegbereik is 12 tot 24 uur, afhankelijk van de omstandighe den en snelheid", zegt Wolse. Ook kan het nieuwe toestel (kos ten circa 2,5 miljoen euro per stuk) op grotere hoogte vliegen: tot 6 kilometer tegenover 1 kilo meter bij de oudere varianten. En de ScanEagle kan 90 kilometer ver vliegen voordat de batterij leeg is. Dat is anders dan bijvoor- Vertrek: 25, 31 juli, 3, 6, 9, 12, 15, 21, 25, 27 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Geniet van romantisch Parijs! Bekijk de Sacré-Coeur, de Eiffeltoren en de Champs Elysées. Breng een bezoek aan de gezellige wijk Montmartre en het kunstenaarspleintje Place du Terte. Maak een lichttour door Parijs en een boottocht over de Seine! Ook •upervoordtllg* stedentrip* mogelijk naar: Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen •werd Boek nu: www. of bel 0529 46 96 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. HILVERSUM De levensbeschouwelijke om roepen, zoals de Joodse Om roep en de RKK, zijn opgelucht dat staatssecretaris Dekker (Me dia) 9 miljoen euro reserveert, zodat hun programmering deels blijft bestaan. Dat zegde Dekker dinsdagavond toe. AMSTERDAM De stadsdeelraad van Amster dam Zuidoost heeft dinsdag avond per abuis Nelson Mande- la herdacht. De raad had via so ciale media berichten binnen gekregen dat hij was overleden en hield een minuut stilte. Pas later bleek de vergissing. AMSTERDAM De Anne Frank Stichting moet een deel van het archief van Otto Frank teruggeven aan het Anne Frank Fonds in Bazel, stelt de rechtbank in Amsterdam. Het fonds is eigenaar van de nalaten schap van Anne's vader, en had de stukken uitgeleend. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de vader (59) en zijn dochter (20) van een Sittardse familie vrijge sproken; de moeder (58) kreeg 15 jaar cel en de zoon (22) 13 jaar voor twee moorden. De lichamen van de Iraakse slachtoffers had den ze opgelost in zoutzuur. DEN HAAG De advocatuur gaat vanaf vol gend jaar experimenteren met betalingen afhankelijk van de resultaten die worden geboekt, zogeheten no cure no pay. Nu is het nog verboden om zulke af spraken te maken, maar dat wordt voor vijfjaar opgeheven. AMSTERDAM Een Nederlandse man (52) die in Haïti door een hond is gebe ten, ligt met hondsdolheid op de intensive care van het Aca demisch Medisch Centrum AMC in Amsterdam. Artsen achten de kans op herstel ge ring, gezien zijn toestand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4