met leveren van juiste medicijnen Studie naar nieuw materiaal isolatie bepleit Eurotop wil 'hele generatie' redden van werkloosheid IN HET NIEUWS 3 I kvJ Aantal storingen spoor nog hoog .1 Ep DONDERDAG 27 JUNI 2013 noemd. Alleen bij hoge uitzonde ring vergoeden verzekeraars een duurder merkmedicijn, bijvoor beeld als iemand allergisch is voor het goedkopere alternatief. Volgens Zorgverzekeraars Neder land (ZN) zijn er regio's waar art sen vaker 'medische noodzaak' ge bruiken dan in andere regio's, al dus een woordvoerder. „Door de ze motie kunnen we de huisarts niet meer vragen dit te verklaren. Dat is jammer." ZN geeft ook aan dat de huidige delen zijn dat soms niet, waar door het medicijn toch anders in het lichaam wordt opgenomen." Bij acht op de tien patiënten gaat de switch naar merkloos en goed koop wel goed. Bij twee op de tien niet, stelt hij vast. Voor hen moet het oude vertrouwde merk- middel beschikbaar blijven, vindt contracten met apothekers de ver zekeraars weinig ruimte bieden om deze medisch noodzakelijke medicijnen te vergoeden. Apothekerskoepel KNMP is blij met de 'duidelijke politieke uit- Een melding van medische noodzaak op het recept van een medicijn moet voortaan voldoende zijn spraak die de autonomie van de huisarts en apotheker bevestigt'. De KNMP vindt wel dat verzeke raars deze kosten voor apothekers moeten vergoeden. Verzekeraars, de KNMP en het ministerie van VWS overleggen daar nu over. De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) spreekt van een 'goe de actie' van de Kamer. Voorzitter Steven van Eijck is blij dat de huis artsen verlost worden van admini stratieve rompslomp. „Het was in feite een motie van wantrouwen van de zorgverzekeraars. We we ten nu zeker dat een patiënt krijgt wat we voorschrijven." Volgens artsenkoepel KNMG is de arts degene die, in overleg met de patiënt, echt kan bepalen of een middel noodzakelijk is. Wilna Wind van patiëntenfedera tie NPCF, die een meldpunt heeft voor klachten over het preferentie- beleid, vraagt zich af of patiënten ondanks de motie niet toch blij ven vastlopen. Het is 'toch een or dinaire geldkwestie'. VOORGESCHREVEN DOOR HUISARTS VOORGESCHREVEN DOOR ZORGVERZEKERAAR hij. „Een vrouw die ik behandel voor een ernstige angststoornis reageerde verkeerd op de nieuwe medicijnen. Ze durfde haar huis niet meer uit. Om de oude medi cijnen te krijgen moest ik formu lieren van de zorgverzekeraar in vullen." Hij kreeg tal van vragen voorge legd. „Of ze allergisch was voor het middel? Maar daar ging het in dit geval helemaal niet om." Hij heeft het zo ingevuld zodat ze de merkmedicijnen, waar ze zo goed op reageerde, toch vergoed kreeg. „Ik word als arts in een onmogelij ke positie gedreven. Ik heb het na melijk niet helemaal eerlijk inge vuld en fraudeer dus." Maar hij wil het risico niet lopen dat zijn patiënt de vernieling in wordt ge holpen. „Ik kon dit uiteindelijk wel met mijn geweten verant woorden." Nu de motie is aangenomen, hoopt hij van dit soort praktijken voorgoed verlost te zijn. ROTTERDAM - Nieuwe isolatiemate rialen die nodig zijn om gebouwen energiezuiniger te maken, zijn veel brandbaarder dan traditionele isola tiematerialen. Dat stelt directeur ir. Luc Schaap van advies- en inge nieursbureau LBP/SIGHT in Nieu- wegein. Hij pleit voor meer onder zoek naar brandbare isolatiemate rialen in gevels. Schaap luidt de noodklok omdat door hogere energie-eisen van het kabinet gebouwen steeds be ter moeten worden geïsoleerd. Met de huidige isolatiemiddelen, zoals glas- en steenwol, wordt het steeds moeilijker om aan de hoge re ènergie-eisen te voldoen. Daar om is gezocht naar alternatieven, zoals PUR- en PIR-schuimen. Met deze kunstof-isolatiemateria- len zijn volgens Schaap 'relatief eenvoudig hoge isolatiewaarden' te halen, maar ze hebben ook een groot nadeel. „Waar minerale wol len nauwelijks branden, doen de ze kunststofplaten dat juist heel goed. Bovendien is het brandge drag van deze materialen voor de ze toepassing nog onbekend", al dus Schaap. Hij pleit niet voor het einde van isolatieschuimen, maar wel voor een veilig gebruik. Hij zegt dat door de huidige regel geving vooral wordt gekeken naar zichtbare materialen aan de ge vels, maar niet wat zich in de spouw bevindt. „Dat was met het gebruik van glas- en steenwol geen probleem, maar nu er steeds meer met brandgevaarlijker isolatiemate riaal wordt gewerkt, wordt dat wél een probleem." Ook René Hagen, lector brandpre ventie bij de Brandweeracademie, pleit voor nader onderzoek. Hij vermoedt dat PUR en PIR, ofwel poiyurethaan schuim, de oorzaak is van verschillende 'snelle brand- uitbreidingen' in Nederland. „Die zijn niet anders te verklaren dan door het gebruik van poiyure thaan schuim. Maar zolang het niet onomstotelijke is bewezen, moet daar onderzoek naar ko men." door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Bijna zes miljoen jonge ren in de EU zijn werkloos. In som mige crisislanden heeft zelfs een op de twee jongvolwassenen tot 25 jaar geen baan. Ook in Neder land is het percentage fors opgelo pen, inmiddels al tot 16 procent. „Jeugdwerkloosheid is een van de meest urgente problemen in de EU. We moeten alles op alles zet ten om die te bestrijden", zegt Herman van Rompuy. De voorzit ter van de Europese Raad, de bij eenkomst van EU-leiders van avond en morgen in Brussel, wil dat 'het redden van een hele gene ratie' prioriteit krijgt. De gemiddelde jeugdwerkloos heid in de 27 EU-lidstaten is met 23,4 procent meer dan twee keer zo hoog als dat van de totale werk loosheid (10,7 procent). Bijna de helft van de gelukkige jongeren mét werk heeft een tijdelijk con tract (42 procent), vier keer zo veel als volwassenen; en 32 pro cent moet het met een part-time baan doen, twee keer zoveel als bij volwassenen. Van Rompuy maant regeringslei ders initiatieven te ontplooien en geld te steken in de jongeren, in overleg met de sociale partners. Hij zet dat poldermodel ook daad werkelijk in: vóór ze zich van avond aan het werkdiner zetten, ontmoeten de 27 staatshoofden en regeringsleiders een delegatie van Europese werkgevers- en werknemersorganisaties - zeg maar de FNV's en VNO's van Eu ropa. Op tafel ligt een mooi actie plan, Working togetherfor Europe's young people: vol aanbevelingen die al eerder zijn langsgekomen, maar niet snel genoeg worden na gevolgd. Zo ligt er een garantie plan in landen met meer dan 25 procent jeugdwerkloosheid. Daar in moeten jongeren binnen vier maanden nadat ze een school heb ben verlaten of hun baan hebben verloren, verdere scholing, een sta ge of baan krijgen aangeboden. De lidstaten moeten ook sneller structureel hervormingen door voeren op de arbeidsmarkt. Premier Rutte vindt echter dat het arbeidsmarktbeleid een natio nale aangelegenheid is. In een brief over de top aan de Tweede Kamer, schrijft hij: „Het is van be lang te vermijden dat de discussie over jeugdwerkloosheid alleen maar focust op het al dan niet be schikbaar zijn van financiële mid delen in Europees kader. Dat gaat de problemen van de jeugdwerk loosheid in de lidstaten niet oplos sen." De Europese Commissie doet intussen zelf ook pogingen het geld in Europa weer aan het rollen te krijgen, vooral richting midden- en kleinbedrijf (mkb). Daar moeten de nieuwe banen worden gecreëerd. Vorige week vrijdag presenteerde de commis sie een plan om de Europese In vesteringsbank meer te betrekken bij kredietverlening aan het mkb. DEN HAAG - De invoering van het winterprogramma op het spoor heeft niet tot een significante ver mindering van het aantal wissel storingen geleid. Dat blijkt uit de winterevaluatie van de NS en spoorwegbeheerder ProRail, die staatssecretaris Mansveld van In frastructuur en Milieu (PvdA) gis teren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Op dagen met veel sneeuwval ging de punctualiteit achteruit, nam het percentage uit gevallen treinen toe en verdriedub belde het aantal storingen ten op zichte van een normale dag. Toch zegt Mansveld tevreden te zijn over de nieuwe winterdienstrege- ling, omdat deze niet als een olie vlek over het land is uitgespreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3