handen vol hebben aan krachtpatser Kittel SPORT 37 DONDERDAG 27 JUNI 2013 Bauke Mollema poseert in de nieuwe outfit van de Belkin-ploeg, waarvan hij deze Tour de France de kopman is. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP woon verder. Er zijn altijd dingen die misgaan. Bauke kan dat mak kelijker van zich afzetten dan Ro bert Gesink. Robert betrekt zoiets op zichzelf, vindt dat hij de hele wereld heeft teleurgesteld. Dat is af en toe een zware last. Bauke zit w op dat gebied minder gecompli ceerd in elkaar", weet Delahaije. De manier waarop Mollema om ging met tegenslagen werd bin nen de ploeg niet door iedereen begrepen, zegt Frans Maassen, de ploegleider die het vaakst contact heeft met de klimmer. De noncha lance die Mollema soms uit straalt, zijn laconieke houding: het leek op desinteresse. „Ook op dat vlak heeft Bauke dit seizoen grote stappen gemaakt. Hij was al tijd een beetje een einzelganger die zich van ploeggenoten niet veel aantrok. In de winter hebben we hem in een aantal gesprekken duidelijk gemaakt dat hij als kop man een echte leider moet zijn. Hoe beter hij als renner wordt, hoe vaker hij zijn ploegmaats no dig zal hebben om zijn doelen te realiseren. In een grote ronde kun je het niet in je eentje." Mollema toont zich een snelle leerling, vindt Maassen. Leider schap zit 'm vaak in kleine din gen. „Het gaat erom dat renners voelen dat een kopman vertrou wen in ze heeft. Een schouder klopje of een compliment doen vaak wonderen. Bauke begrijpt nu beter dat het belangrijk is om goed contact te hebben met ploeg maats die zich volledig voor hem wegcijferen. Hij heeft veel bijge leerd. Het is een slim ventje." Mollema gebruikt zijn hersenen niet alleen op de fiets. Binnen de ploeg staat hij be kend als een verwoede lezer. „Geen flutdingetjes, maar echte li teratuur", weet Louis Delahaije. „Op trainingskamp leest hij Car los Ruis Zafon. De meeste ren ners die ik ken lezen niet of ze hebben iets van Dan Brown of John Grisham in hun koffer. Daar doen ze dan drie Tours over. Bau ke niet. Toen hij net prof was, las hij na de wedstrijd zelfs in de teambus. Terwijl de andere jon gens nog hoteldebotel waren van de wedstrijd, nam hij een boek. Na een bladzijde of drie viel hij meestal in slaap. Sinds hij een kind heeft, is Bauke minder gaan slapen, maar lezen doet hij nog al tijd." De verbetenheid waarmee hij zich op een boek kan storten, eta leert Mollema ook in andere om standigheden. Achter de laconie ke houding van de Belkin-kop- man schuilt een echte winnaar, weet Delahaije. „Ik ken ook de andere kant van Bauke. Op de Sierra Nevada heb ik gezien hoe fanatiek hij is. Tege lijkertijd met Bauke en Lars Pet ter Nordhaug waren ook Marcel Kittel en John Degenkolb daar aan het trainen, 's Avonds hebben we een paar keer samen gegeten en daarna werd er getafeltennist. Geloof me: Bauke liet Degenkolb en Kittel geen schijn van kans. Hij veegde hen gewoon van de ta fel. Op dat soort momenten kun je zien hoe fel hij is." En bloedserieus. Ook Frans Maas sen kan erover meepraten. Als ploegleider heeft hij talloze klim- tijdritten verkend met zijn ren ners, maar wat hij vorig jaar mee maakte in de Ronde van het Bas kenland was compleet nieuw voor de ex-prof. „Het was een tijdrit met een be klimming én een afdaling"', ver telt Maassen. „Die klim vond Bau ke niet zo spannend. Hij wilde per se de afdaling filmen. Daaraan kun je zien hoe serieus hij met zijn vak bezig is. Bauke lijkt niet altijd geïnteresseerd, maar dat is slechts schijn." Het arbeidsethos van Mollema heeft onver moede kanten. Zo stuurt de Groninger de wattages die hij trapt tijdens trai ningen en in koersen nauwgezet door naar trainer Delahaije. „Robert Gesink heeft de reputatie een cijferfreak te zijn. Maar ik heb thuis meer files en metingen van Bauke dan van Robert. Robert ken ik al zo lang dat we meer over privézaken praten dan over trai- ningstechnische dingen. Met Bau ke praat ik vooral over het vak." In die periode ging hij zelf ook fietsen. „Het was de tijd dat wiel rennen heel populair was in Duitsland. Iedereen volgde de Tour. Ik herinnerde me dat er tij dens een etappe door Duitsland honderdduizenden mensen langs de kant stonden. Het was een compleet andere sfeer dan nu." Kittel was niet direct een win naar. „Dat kwam pas nadat we met twee vrienden en nog twee jongens als een ploegje gingen rij den. We hielpen elkaar in de koers. Criteriums in Duitsland be stonden toen uit wedstrijden waarin je om de vijf ronden moest sprinten voor de punten. Ik moest veel sprinten en mijn vrien den gaven me een goede lead-out. Eigenlijk zoals het nu ook gaat bij Argos. Grappig ja." De zeges gaven hem een boost, maar het zou nog even duren eer de wereld de sprinter Kittel leer de kennen. „Ik werd junior en kwam er achter dat ik goed was in tijdrijden. In mijn eerste jaar bij de junioren werd ik al direct wereldkampioen. Vanaf dat mo ment was ik tijdrijden Ik was er ook van overtuigd dat het iets voor mij was. Het team waarbij ik toen reed focuste zich er ook op. We werkten er hard aan en ik was er goed in." Het werd allemaal weer anders toen de inmiddels tweevoudig ju niorenwereldkampioen werd inge lijfd door Skil, het huidige Argos. Gehaald als een tijdrijder, zag de ploegleiding uit metingen al di rect dat de man ook zou moeten kunnen sprinten. „Ze moesten me echt overtuigen dat ik een groot talent had voor sprinten. Nog nooit had een ploeg me het vertrouwen daarvoor gegeven." The rest is history. Al in één van zijn eerste wedstrijden won Kit tel in het vroege voorjaar van 2011 voor Skil een spurt in de Ronde van Langkawi en in mei volgde de echte doorbraak met vier ritze- ges in de Vierdaagse van Duinker- ke. Het gaf zijn leven als wielren ner weer een wending en dit keer had hij'voor altijd zijn richting ge vonden. „Sprinten, ik houd er van. Het is opwindend. Voor tijdrijden en sprinten heb je bei de een grote focus nodig, maar sprinten is veel meer teamwork en daar houd ik juist zo van. Als sprinter volg ik vaak mijn gevoel. Je moet niet hoeven nadenken. Maar mijn sterkste punten zijn vooral mijn kracht en snelheid en het werk van ons team. Daarnaast bewaren we altijd onze kalmte." Dat doet hij ook als hij terug denkt aan de Tour van vorig jaar. „Ik heb het al lang weer uit mijn hoofd gezet", zegt de Duitser over de nachtmerrie die al begon na de eerste rit. Kittel kreeg last van diarree en verzwakte dusdanig dat hij de Tour al na enkele dagen moest verlaten. Zaterdag hoopt hij in Porto Vecchio fris en mon ter aan de start van een nieuwe Tour te staan. „Mijn grote droom is nog altijd om te winnen op de Champs Elysées. Maar ik zou ook het geel willen pakken in de eerste massa spurt", zegt hij over de dingen die hij wil bereiken. „Fk wil ook van het leven genieten en ik wil later kunnen terugkijken op een mooie carrière. Met veel overwin ningen, maar ook met het gevoel dat ik op een of andere manier mijn invloed heb gehad op het wielrennen. Wïnrten maakt je geen compleet mens. Winnen is maar een deel van het leven. Ik hoop vooral dat ik mijn bijdrage kan leveren aan het veranderen van de sport." I Marcel Kittel droomt van een zege op de Champs Elysées. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37