GESLAAGD 31 DONDERDAG 27 JUNI 2013 zijn zoals alle anderen Sascha van den Dries (17) uit Heinkenszand kreeg woensdag haar havo-diploma uitgereikt. Ze is zeer slechtziend, maar slaagde toch voor haar examen op het Ostrea Lyceum in Goes, foto Mechteld Jansen door Cornelleke Blok HEINKENSZAND - Een 'klein beetje onmenselijk' was het wel, geeft Sascha toe. Drie uur concentreren tijdens de examens kost de mees te leerlingen al veel moeite, maar Sascha moest vanwege haar handi cap twee keer zo lang blokken om alle sommen en teksten af te krij gen. „Ik ben heel blij dat ik dubbe le tijd heb gekregen, want braille lezen gaat veel langzamer dan ge woon lezen", legt de leerlinge van het Ostrea Lyceum uit. „Je hebt ook minder overzicht. Als ik bij voorbeeld een woord moet opzoe ken in een tekst, dan moet ik weer helemaal opnieuw beginnen met lezen." Het examen Frans, dat uit twaalf teksten bestond, was daarom een enorme opgave. „Bijna niet te doen. Ik had een 5,1. Dat had beter gekund." Het is het enige smetje op haar cij ferlijst, want verder heeft Sascha haar havo-diploma gehaald met zessen, zevens en een acht. „Ik ben er heel blij mee. Ik heb het toch maar gedaan." Sascha is vanaf haar geboorte zeer slechtziend. Ze heeft vijf procent zicht. „Ik kan goed kleuren zien. Grote voorwerpen zie ik ook en ik kan gezichten van mensen on derscheiden. Met een loep kan ik ook stukjes in een krant of een tijdschrift lezen, maar dat hou ik niet lang vol, want het is heel ver moeiend." Ondanks haar beperking wilde Sascha koste wat kost naar een ge wone school. „Ik wil zijn zoals al le anderen, en net zo goed preste ren als de rest. Ik wil een normaal leven hebben." Sascha deed daarom overal aan mee, óók aan de gymles. Ze grin nikt. „Dan waren andere mensen wel eens verbaasd. Als we bijvoor beeld gingen volleyballen, dan zag ik de bal soms niet aanko men, maar het ging wonder bo ven wonder altijd goed." Sascha kon op het Ostrea Lyceum rekenen op haar klasgenoten en haar mentor Jurgen Vos. Sascha: „Hij heeft heel veel voor me ge daan, en was altijd bereid om me te helpen." Jurgen Vos spreekt vol bewonde ring over zijn leerling. „Sascha is zó optimistisch en vrolijk. Alles kost haar twee keer zo veel tijd. Ik vind het zo knap dat ze steeds ge motiveerd bleef. Het is onvoorstel baar hoe lang zij zich moest con centreren op examens. Dat kan een volwassene niet eens. Ze is een enorme doorzetter. Ik heb veel van haar geleerd en ik zal haar heel erg missen." Na de zomer begint Sascha aan de hbo-opleiding pedagogiek aan de HZ in Vlissingen. „Ik heb er veel zin in. Het lijkt me heel leuk om met jonge kinderen te werken. Ik wil later visueel gehandicapte kin deren begeleiden, omdat ik zelf heel goed weet hoe het is." Tara van Aelst, Renesse; Océane Flipse, Middelburg; Sherona Hinten, Middel burg; Anne van Weenen, Kapelle. Havo, profiel cultuur en maatschappij: Etoile Flipse, Middelburg; Maartje Nijs- sen, Kapelle. Havo, profiel economie en maatschappij: Gino Secreve, Goes; Gido la Soe, Middel burg. Havo, profiel natuur en gezondheid: Jeanine Knippers, Aagtekerke; Robert Proost, Zierikzee. Havo, profiel economie en maatschappij/cultuur en maatschappij: Renske Frederiks, Middelburg; Zaha Sha- la, Goes. Vwo, atheneum, profiel cultuur en maatschappij: Denise Boxem, Vlissingen. SCALD A, Terneuzen Mavo, theoretische leerweg: Mike Michielsen, Axel. Havo, profiel economie en maatschappij: Rico Bakels, Biervliet; Bart Oudijk, Terneu- zen. Havo, profiel natuur en gezondheid: Jessica Hanegraaf, Axel; Phillippe Mones- cillo, Philippine. Vwo, atheneum, profiel natuur en techniek: Tim Boerbooms, Terneuzen. Vwo, atheneum, profiel, natuur en gezondheid/natuur en techniek: Gilles Meeusen, Hoek. CSW BESTEVAER, Vlissingen Vmbo, CL, economie: Justin de Vos, Vlissingen. Vmbo, TL, economie: Marieke Andriessen, Oost Souburg; Se- ma Ertem, Middelburg. Vmbo, TL, zorg en welzijn: Nkuella Alexander, Oost Souburg;Lauke Koolwijk, Vlissingen; Shannon Maessen, Vlissingen; Latoya Orprecio, Vlissingen; Sharon Tienpond, Vlissingen. CSW TOOROP, Middelburg Vmbo, BBL, economie: Iwana Siwabessy, Middelburg. Vmbo, BBL, leerwerktraject economie: Valentino Verhagen, Kortgene. Vmbo, KBL, economie: Sezin Göksel, Middelburg; Sven Jacobse, Middelburg; Anis Karkach, Oost Souburg. Vmbo, KBL, techniek breed: Omri Kuipers, Vlissingen. Vmbo, KBL, zorg en welzijn breed: Kirsten Dielemans, Middelburg; Masha Poortvliet, Middelburg; Serena de Regt, Middelburg; Danielle de Ronde, Oost Souburg; Kim Verburg, Middelburg. Vmbo, BBL, techniek breed: Mehmet Dogan, Middelburg; Glenn Koopman, Nieuw en St Joosland. Vmbo, BBL, zorg en welzijn breed: Jennifer van de Ketterij, Arnemuiden. Vmbo, BBL, leerwerktraject zorg en welzijn breed: Rowena van Driel, Vlissingen. Vmbo, CL, economie: Merwin Bruning, Middelburg. Vmbo, CL, zorg en welzijn breed: Larissa Dassen, Oost Souburg. Vmbo, TL, economie: Tess Smolders, Middelburg. Vmbo, TL, techniek Ayzo Sinay, Middelburg. Vmbo, TL, zorg en welzijn: Sanne Klopmeijer, Domburg. CSW VAN DE PERRE, Middelburg Havo, profiel cultuur en maatschappij: Anne Pleyte, Arnemuiden; Rosanne Sol, Middelburg; Nathalie Stevense, Veere; Es ther Zoeter, Vlissingen. Havo, profiel economie en maatschappij: Tessa Busé, Vlissingen; Natasja de Looff, Serooskerke (W); Menno Meijer, Middel burg; Iris Morauw, Oost-Souburg. Havo, profiel economie en maatschap pij, cultuur en maatschappij: Melissa Boerma, Vlissingen; Kiki Breu- kers, Vlissingen; Quérine Ingenhoest, Vlis singen; Gino Saddal, Vlissingen. Havo, profiel natuur en gezondheid: Guus Dekker, Middelburg; Mare Jonker, Middelburg. Havo, profiel natuur en techniek: Ineke Dekker, Westkapelle; Stefan Roel- se, Vlissingen. Havo, profiel natuur en techniek, na tuur en gezondheid: Kevin Jacobs, Oost-Souburg. Vwo, Atheneum, profiel cultuur en maatschappij: Marieke Knuijt, Nw. en St. Joosland; Jo- rian Waleson, Middelburg. Vwo, Atheneum, profiel economie en maatschappij: Patty Baak, Vlissingen; Tom Dieleman, Middelburg; Niels Ketelaar, Grijpskerke. Vwo, Gymnasium, profiel cultuur en maatschappij: Eline Hakvoort, Middelburg. LÜ2AC COLLEGE LYCEUM, Goes Havo, Economie en Maatschappij: Mirjana Borcic, Vlissingen. Havo, Cultuur en Maatschappij: Summer van Hese, Goes. Havo, Natuur en Gezondheid en Natuur en Techniek: Karei Hoevers, Hoek; Jaco Jasperse, Wol- phaartsdijk. RONCALLI SCHOLENGEMEEN SCHAP, Bergen op Zoom Vmbo, Zorg en welzijn, landbouw: Demy van Duivendijk, Tholen: Atheneum, Economie en maatschappij: Remco van Dijke, Sint-Annaland. RSGT RIJKS Bergen op Zoom Vmbo TL: Economie, Techniek, Land bouw en Zorg en Welzijn: Jeroen Verburg, Tholen Havo, profiel economie en maatschappij: Maurice Hout, Tholen OSTREA LYCEUM, Goes Vmbo BL: leerwerktraject: Marinka van Eekelen, Goes Vmbo KL: ISDC: Siem Corstanje, 's-Heer Arendskerke; Tris- ha Dekker, 's-Heer Arendskerke; Noëlla Dreesman, 's-Heer Abtskerke; Joël Geluk, Middelburg; Robin Ideler, Heinkenszand; Jeroen van Loon, Yerseke; Jobert Louwer- se, Lewedorp; Isa Nijsse, 's-Heërenhoek; Marissa Pols, Yerseke; Dean Uitterhoeve, Kloetinge Vmbo Theoretische leerweg: Moreno van Aerde, 's-Gravenpolder; Han nah van den Berge, Heinkenszand; Mir jam Berrevoets, Kerkwerve; Ruben Cats- hoek, Lewedorp; Johan-Jacob van der Endt, Yerseke; Yannick Grimminck, Kloe tinge; Tom op 't Hof, Oudelande Jordy Johann, Rilland; Denise Koole, Ove- zande; Rob Sinke, Yerseke Havo: Economie en Maatschappij: Lindy van Anrooij, Kapelle; Arjen Dinge- manse, Yerseke; Michey Klaassen, Nieuw- dorp; Jasper Vink, Kapelle; Tessa de Waard, Kapelle Havo: Natuur en Gezondheid: Sonny Steenbakker, Kloetinge Havo: Natuur en Techniek: Jelco Volmer, Middelburg Atheneum: Economie en Maatschappij: Sjoerd van Iwaarden, 's-Heer Hendrikskin deren; Jacolien Steijn, Hoedekenskerke; Elisa Stoop, Ovezande Atheneum: Natuur en Techniek: Guy Versteeg, Krabbendijke Atheneum: Natuur en Techniek/Natuur en Gezondheid: Tim van der Meer, Kapelle; Mariska Schroder, Kapelle. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31