ZEELAND 29 Het is maar de vraag of tuinders nog voor Zeeuws- Vlaanderen zullen kiezen. We konden pas in 2008-2009 echt aan de bak. Vlak voor de crisis. DONDERDAG 27 JUNI 2013 i maar doorgereden vraag of tuinders nog voor Zeeuws-Vlaande- ren zullen kiezen'. Van den Baar is een roepende in de woestijn. De gemeente Terneuzen met wethouder Adhémar van Waes als trekker van de kar, de provincie, Zeeland Seaports en Yara zetten door. Voormalig gedeputeerde en haven schap-voorzitter Toine Poppelaars herinnert zich nog wel: „Bij de provincie werd ambtelijk de vraag opgeworpen: is glastuinbouw ont wikkelen wel een taak voor een havenschap?" De weegschaal slaat echter door naar werkgele genheid, duurzaamheid en steun aan een re gio die het al moeilijk heeft. Zelfs de Terneuzense wethouder Van Waes lijkt overigens af en toe niet helemaal zeker van zijn zaak. Hij meldt voorjaar 2007 'zware concurrentie te vrezen bij grondverwerving en planologische procedures'. Het zijn achter af profetische woorden. WarmC02 is ondertussen opgericht, een be drijf waarin Zeeland Seaports, Yara en aanne mer Visser Smit Hanab deelnemen. Visser Smit Hanab zal later de aandelen aan Zee land Seaports overdoen, waarmee de machts verhoudingen in WarmC02 uitkomen op: 80 procent Zeeland Seaports en 20 procent Yara. Het havenbedrijf stelt zich voor maximaal 65 miljoen euro garant en neemt in principe het financiële risico volledig op zich. De commer ciële partijen in het project zijn kennelijk niet zo zeker van het succes. Het beeld is prachtig. Wethouder Van Waes ondertekent 20 mei 2008 de contracten met de eerste tuinders in de Smidsschorrepolder. 'Gelukkig was het stralend weer', staat in een nieuwsbrief. De eerste tuinders zijn de gebroe ders Van Duijn (auberginetelers) en de Bel gische telersorganisatie Greenpartners. 'Sa men zullen ze ruim tachtig hectare in gebruik gaan nemen', wordt gemeld. Het is behoorlijk optimistisch gesteld. De ge broeders Van Duijn bezetten momenteel 7,8 hectare. Greenpartners is uit beeld verdwe nen. Tot nu toe is 'slechts' zo'n 26 hectare van de Smidsschorrepolder in gebruik, bij Van Duijn, paprikakwekerij De Westerschelde en tomatenkwekerij Tomaholic. Ondanks de cri sis en het rumoer rond de EHEC-bacterie in tuinbouwproducten in Duitsland hebben de ze bedrijven het hoofd boven water weten te houden, een prestatie op zich. WarmC02 draait onderwijl ronduit slecht. Al les was erop gericht dat het gebied in enkele jaren vol zou zijn. Zeeland Seaports zag zich vorig jaar genoodzaakt - gedwongen door de accountant - 20,3 miljoen euro af te boeken op WarmC02. Op het bedrijfsonderdeel is in 2012 nog eens een negatief resultaat geboekt van 6 miljoen. De gronden voor glastuinbouw zijn met 6,39 miljoen euro afgewaardeerd. En er is tot eind 2014 een overbruggingskrediet van 10 miljoen euro nodig om de continuïteit van WarmC02 te waarborgen, waarvan Zee land Seaports 6,585 miljoen euro voor zijn re kening neemt. Kunstmestfabriek Yara is 'zo goed' de rest bij te leggen. Inmiddels oud-wethouder Van Waes blijft on danks alles achter het project staan. Hij laat weten er 'heel erg van overtuigd te zijn dat het gebied vol komt'. „We hebben pech gehad in de tijd. De planologische procedures heb ben twee jaar vertraging opgeleverd, waardoor we pas in 2008-2009 echt aan de bak konden. Vlak voor de crisis." Het concept van het Ter neuzense glastuinbouwgebied - restwarmte -en CO2 leveren tegen een vaste prijs geduren de vijftien jaar - zal zich volgens Van Waes in positieve zin uitbetalen. Jan Taks, directeur van WarmC02, gelooft daar ook heilig in. Hij ziet dat ook in de prak tijk bewaarheid. Twee grote tuinbouwbedrij ven, elk goed voor twintig hectare, staan op het punt leveringscontracten te tekenen, meld de Taks eerder deze week. „Het is voor zeker negentig procent rond." Welke voorspelling er ook op het glastuin bouwgebied bij Westdorpe wordt losgelaten, een weg terug lijkt er niet te zijn. Of havenbe drijf Zeeland Seaports - met de provincie (50 procent) en de gemeenten Terneuzen, Borsele en Vlissingen (elk 16,66 procent) - moet in één keer tientallen miljoenen euro's aan ver lies incasseren. Het laat dan voorgoed een pro ject schieten dat zo veelbelovend leek en wel licht op termijn ook blijkt te zijn. Oud-burgemeester Sas van Gent Peter van den Baar, 2004 Oud-wethouder Adhémar van Waes van Terneuzen Seaports ook niet zo veel zin, constateert zij. Gemeenten die in het havenschap deelne men, gebruiken Zeeland Seaports als een in strument om de economie in hun gebied te versterken. Als investeringen nodig zijn, wordt al snel gekeken of die via het havenbe drijf gedaan kunnen worden. Je hoeft de pro vincie maar achter je te krijgen en je hebt al een meerderheid, schetst zij de verhoudingen. „Als de rapporten positief zijn en je staat al leen, wie ben ik dan?" Zo kreeg Terneuzen de glastuinbouw; zo kreeg Vlissingen de cruise vaart, beaamt voormalig voorzitter Toine Pop pelaars. „Dat wil niet zeggen dat de besluitvor ming slecht is. We zijn bij de glastuinbouw bijvoorbeeld niet over één nacht ijs gegaan. Er lagen positieve en goed onderbouwde rappor ten. Bovendien, niemand kon de crisis voor zien die daarna kwam." Toen \VarmCO2 begon, vestigden zich al snel drie tuinders maar daar bleef het bij. Het kre diet van 65 miljoen is dit jaar volledig benut. Omdat de inkomsten niet toenemen en wel kosten worden gemaakt (met name de rente kosten van de investering) verkeert Warm- CO2 in liquiditeitsproblemen: het geld is op. Met een overbruggingskrediet krijgt Warm- CO2 de kans om contacten te verzilveren in contracten, zodat het in 2026 winst moet gaan maken. De gemeenteraad van Borsele stemde in mei met de nodige mitsen en maren in met het voorstel. Nee zeggen betekent het faillisse ment van WarmC02 en wellicht ook voor de drie tuinders die hun nek hebben uitgestoken. Dat besef is er ook in Vlissingen, waar de be slissing nog moet vallen. De twijfels zijn daar wel erg groot, met name over de mogelijkheid om nieuwe bedrijven over de streep te trek ken. De Terneuzense raad heeft al laten door schemeren voor te stemmen. Poppelaars en Verhage begrijpen dat de over heden voelen dat ze met de rug tegen de muur staan, maar adviseren hen wel door te gaan met de glastuinbouw. Poppelaars: „Dit project heeft tijd nodig. Ook al is dat dan meer tijd dan wij destijds hadden ingeschat." Verhage: „En als je het geld anders toch kwijt bent..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29