Pakketbezorgers van PostNL zijn boos 'Glastuinbouw weinig kans op overleven' Samsung SIM voor de allerlaagste prijs! 50 hollands nieuwe. ECONOMIE 15 Bestel nu op: hollandsnieuwe.nl/pzc Voordeel voor lezers van de PZC je betaalt slechts per maand! Samsung Galaxy Sill t.w.v. €540,- En iedere maand DONDERDAG 27 JUNI 2013 door Wilko Voordouw AMSTERDAM - De FNV-vakbonden Zelfstandigen en Bondgenoten trekken zich het lot aan van de pak ketbezorgers van PostNL. „Donder dagmiddag gaan we met de direc tie van PostNL praten. Die mensen moeten fatsoenlijk worden be taald", zegt onderhandelaar Egon Groen van Bondgenoten. Het conflict rond de pakketbezor gers van PostNL begon dinsdag en leek aanvankelijk een lokaal probleem in Amsterdam. Door het verhuizen van een distributie centrum werd de route van zo'n tachtig pakketbezorgers - die niet in dienst zijn bij PostNL, maar als zelfstandige worden ingehuurd - voor hen onaanvaardbaar lang. Ook de tarieven werden tot hun onvrede gewijzigd. Ze begonnen een wilde staking. De directie van het bedrijf beloofde met de actie voerders te gaan praten om de plooien glad te strijken. Gisteren bleek echter dat er meer aan de hand is. Ook bij het distri butiecentrum in Katwijk en in Amsterdam-Noord leidde de on vrede tot protestacties. De chauffeurs zijn het oneens met de nieuwe routes en tariefaf spraken die het pakketbedrijf aan biedt, vertelt Werner van Baste- laar van PostNL: „Het volume pak ketten dat we moeten bezorgen neemt toe. Dat betekent dat als een chauffeur vroeger in een straat twee pakjes bezorgde, er nu misschien twintig moeten wor den afgeleverd. Dan herzien we de tarieven, zodat de chauffeur per saldo hetzelfde blijft verdie nen. We gaan uit van een omzet Chauffeurs van PostNL staken omdat de zelfstandige ondernemers het niet eens zijn met onder meer de nieuwe tarieven voor pakketbezorging, foto ANP van rond de 900 euro bruto per week." De pakketbezorgers zijn niet in dienst bij PostNL. Ze worden als zzp'ers (zelfstandige zonder perso neel) ingehuurd. „Zo doen alle be drijven in de distributie dat", zegt Van Batelaar. FNV-Zelfstandigen meldt dat in het nieuwe systeem de tarieven zo'n 20 tot 30 procent, dalen. „Dat kan niet", zegt directeur Linde Gongrijp. FNV-Bondgenoten gaat nog een stap verder, en noemt de chauf feurs geen zelfstandigen, maar schijnzelfstandigen. „Het zijn mensen die slechts kunnen wer ken voor één werkgever, dat is PostNL. Het zijn mensen met een busje, PostNL plakt er een sticker op, de chauffeur krijgt een hesje en dan mogen ze pakketjes gaan bezorgen. Ze bouwen geen vakan tiedagen op, van vakantiegeld of ziektegeld is ook geen sprake." De vakbond zou het liefst zien dat deze mensen in vaste dienst worden genomen, zeker omdat het aantal te bezorgen pakketten almaar toeneemt. Consumenten bestellen immers steeds vaker en steeds meer via internet. Van Batelaar: „Dat kan niet. We werken met een flexibele schil van personeel om de pieken in de bezorging te kunnen opvangen. Zo'n piek is er bijvoorbeeld met kerst, of voor sinterklaasavond." FNV'er Groen noemt dit een on- zinredenering: „Dit is een bewijs dat een bedrijf als PostNL terug is in het jaar 1870. Deze mensen bouwen helemaal niets op, ze worden uitgeperst. Zalando en al die andere postorderbedrijven zeggen dat de bezorging gratis is. Als je dit ziet, dan weet je dat gra tis niét bestaat. De rekening wordt door de chauffeur betaald." Reden genoeg voor de actievoer ders om vandaag, na de besprekin gen met PostNL, naar de Tweede Kamer te gaan. Daar is een alge meen overleg over de post. „Minis ter Asscher heeft gezegd dat hij een einde wil aan doorgeschoten flex. Dit hier is er een typisch voorbeeld van", zegt onderhande laar Groen. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Zeeuwse overheden doen er verstandig aan niet te blij ven investeren in glastuinbouw in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Dat zegt Olaf van Kooten, hoogle raar tuinbouwkunde. Volgens Van Kooten heeft de glas tuinbouw in ons land weinig over levingskansen. „Het buitenland biedt nu dezelfde kwaliteit tegen een lagere prijs. Dan ga je het als Nederlandse glastuinbouw afleg gen. Of een tuinder moet zich echt onderscheiden. Gezien deze ontwikkelingen zeg ik tegen Bor- sele, Terneuzen en Vlissingen: 'in vesteer niet verder in Warm- CO2'." Dat bedrijf faciliteert de glastuin bouw in de Kanaalzone. Maar om dat zich daar nog maar drie kas- senbedrijven hebben gevestigd, blijven de inkomsten ver achter bij de uitgaven. Via havenbedrijf Zeeland Seaports moeten gemeen ten en provincie nu extra geld vrij maken voor een overbruggings krediet van 6,5 miljoen euro. Van Kooten raadt hen dat af. „De helft van de glasgroenten is nu al technisch failliet en van de sier teelt een derde. Ze worden nog kunstmatig overeind gehouden door de Rabobank. Als de bank de stekker eruit zou trekken, zouden de prijzen helemaal kelderen." Het Westland is met 2400 hectare nog steeds de grootste speler in Nederland, maar krijgt ook klap pen. „Veel bedrijven staan op om vallen", beaamt Angelique Kool schijn van de gemeente West- land. „We geloven wel dat veel tuinders uit het dal aan het krui pen zijn. Er is een enorme schaal vergroting gaande, maar bij ons is gebrek aan ruimtè. Ik weet niet of ze dan naar Zeeuws-Vlaanderen komen." Jos van der Knaap, voorzitter sec tie Westland van LTO Noord Glas kracht, gelooft wel in de toekomst van de glastuinbouw in Neder land en ziet zeker kansen voor de toekomst van WarmC02. „Ik ben onlangs nog in Terneuzen ge weest. De condities voor nieuwe tuinders zijn meer dan goed. Voor al het klimaat is fantastisch. Niet te warm in de zomer en niet te koud in de winter. Thinders wil len zich daarom aan de kust vesti gen." Terneuzen kan het tuinders vol gens Van der Knaap wel aantrek kelijker maken. „In een verordening van de ge meente staat dat er geen overlast van licht mag zijn. Maar tuinders zijn in de winter genoodzaakt voor de tomaten groeilicht toe te voegen." pagina 28 en 29: Bij rood licht toch doorgereden Bezorgkosten eenmalig €25,- - Groot 4,8 inch HD scherm - Supersiank design - Snelle Quad-Core processor - 275 belminuten, sms'jes of MB - Extra 500 MB internet Zakelijk abonnement? Ga naar hollandsnieuwe.nl/zakelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15