Eén op de vijf uitge zonden militairen heeft bij terugkeer van een missie last van psychische klach ten. Speciaal getrain de veteranen honden kunnen hen soms be ter helpen dan welke pil ook. 10 VERDIEPING VETERANENHONDEN Aan de buitenkant zie je niets aan me. Maar ondertussen heb ik een hartslag van 180 Rugdekking die een n door Niki van der Naald Hij is als zijn schaduw. Zijn rugdekking. Het paar extra ogen en oren dat zijn baas vertelt: 'Hier is het veilig, maak je niet druk'. Vigo is zijn naam. De zwarte labrador, een flinke jongen, be hoort tot de eerste lichting speciaal opge leide veteranenhonden. De hond weet te voorkomen dat Achterhoeker Patrick Kas- lander (42) elke drie seconde over zijn schouder moet kijken. Of dat hij zich ge dwongen voelt langs de schuttingen en haagjes te sluipen; zijn hand permanent op zijn rechter broekzak. Altijd paraat om een wapen te trekken dat er eigenlijk hele maal niet zit. Het klinkt als absurd gedrag, maar tot voor kort liep Kaslander echt zo over straat. Veteraan Patrick Kaslander Sinds Vigo dus niet meer. De hond maakt het leven voor Patrick weer behapbaar. Wie binnen stapt in het huis van de in Warnsveld wonende veteraan ziet in eer ste instantie niets bijzonders. Niet aan Kas lander zelf, maar ook niet aan de hond die achter hem tevoorschijn komt. Vigo scant het bezoek zoals alle honden dat doen. Snuffelt, kijkt naar zijn baas en kwispelt. Zittend aan de keukentafel kiest hij posi tie tussen het bezoek en zijn baas en ploft neer. „Hij is nu volop aan het werk", ver telt Patrick. „Het lijkt niets bijzonders, maar hij is hartstikke alert en straalt tege lijkertijd rust uit. Hij creëert een veilige zo- pe voor me waardoor ik minder alert hoef te zijn. Als hij er nu niet was geweest, had jij waarschijnlijk een stoel verder moeten zitten. Omdat ik anders gelijk stress voel. Aan de buitenkant zie je niets aan mij. Je denkt: daar zit een gezonde jonge vent. Maar ondertussen heb ik dan een hartslag van 180. Het is hetzelfde gevoel dat je wei eens hebt als je met je auto ternauwer nood een botsing hebt kunnen voorko men. De adrenaline giert dan door je lijf. Dat gevoel heb ik de hele dag door." Het is een van de typische symptomen van de post-traumatisch stress stoornis (PTSS) die bij Patrick is vastgesteld. Sinds 2011 zit de militair verpleegkundige ziek thuis. Het ziet er niet naar uit dat hij ooit weer aan de slag kan. „Daarvoor is er te veel gebeurd", zegt de Warnsvelder. Zoals zoveel veteranen heeft hij een trauma opgelopen tijdens zijn werk. Oud-militairen die eraan lijden ne men 'het front' als het ware mee naar huis. Ieder geluid, iedere geur kan herinne ringen of nachtmerries oproepen en zorgt er ongewild voor dat de oud-militair weer in de 'vechtmodus' komt. Die overprikke ling kan leiden tot agressie, paranoïde ge drag, verslaving, depressies of straatvrees. Waar Patrick PTSS precies heeft opgelo pen, weet hij niet. Hij diende meerdere ke ren in Bosnië en in Afghanistan. De drup pel die bij hem de emmer heeft doen over lopen, moeten wel de gebeurtenissen van 18 april 2008 zijn geweest. Op die dag kwa men luitenant Dennis van Uhm en sol daat Mark Schouwink in Afghanistan om door een bermbom. Kaslander zag het van dichtbij en moest eerste hulp verlenen aan twee andere colle ga's die bij de aanslag zwaargewond raak ten. Patrick deed dat. Het was zijn werk. En hij ging door. Net als de rest van de mannen. Aangeslagen en met een schuld gevoel over hun twee gesneuvelde maat jes, maar vastberaden om hun missie af te maken. Want dat doe je als militair nu een maal. „Als ik of andere jongens het écht niet hadden aangekund, hadden ze dat na tuurlijk mogen aangeven. We hebben on derling veel gepraat. Maar iedereen wilde door." Fysiek intact, maar mentaal gedeukt. Zo keerde hij terug uit Afghanistan. Hij merkte het pas na een tijdje. Zijn prik kelbaarheid, chagrijnige buien en nacht merries gingen niet weg. Ze verergerden juist. Blackouts, paniekaanvallen en huil buien waren het gevolg. Patrick kwam de deur bijna niet mèer uit. Of hij nou in de rij bij de kassa van Albert Patrick Kaslander tijdens zijn verblijf in Afghanistan, waar hij door een bomaanslag een trau matische ervaring opdeed. Heijn stond of zijn twee kleine hondjes ging uitlaten: overal waande hij zich terug in Afghanistan, maar dan zonder zijn kom panen die hem rugdekking konden geven. Die kon zijn familie hem ook niet geven, hoe goedbedoeld zijn gezinsleden dat ook probeerden. Het vertrouwen om alleen de straat op te gaan heeft Patrick pas terug sinds de komst van Vigo. De labrador is 24 uur per dag in zijn buurt. Hij slaapt in de slaapka mer en voorvoelt nachtmerries. Hij wekt zijn baas nog voordat een enge droom een nachtmerrie kan worden. Hij gaat mee naar de winkel en trekt zijn baas tijdig mee als er drukte rondom hem ontstaat. Als Patrick ijsberend door de ka mer loopt, bijvoorbeeld omdat het on weert, gaat Viggo zó hinderlijk voor zijn voeten Lopen dat zijn baas gedwongen wordt om ergens te gaan zitten. Vervol gens kruipt het dier tegen Patrick aan om hem kalm te krijgen. De veteraan zegt volledig op de zintuigen van de hond te vertrouwen. „Als ik gerit sel in de bosjes hoor, zou ik normaal ge sproken op mijn hurken gaan zitten. Nu zie ik aan de reactie van Vigo of hij onraad ruikt. Hij stelt me ook daarin gerust, waar door ik gewoon verder kan lopen." Kaslander zegt zich geen leven zonder de hulphond meer te kunnen voorstellen. Zo maar 'genezen' van PTSS is bijna onmoge lijk. De verschijnselen zullen altijd latent aanwezig blijven. De militair is ervan overtuigd dat veel meer getraumatiseerde collega's gebaat zouden kunnen zijn bij een veteranen- hond. „Hoewel het per individu bekeken moet worden. Je moet er wel voor open staan dat zo'n hond de hele dag bij je" is. Het vergt aanpassingsvermogen van je ge zin en je relatie." Door erover naar buiten te treden, hoopt hij dat militairen die hun klachten nu nog uit schaamte voor de buitenwacht verbor gen houden, misschien wel over de streep getrokken worden om er meer over te pra ten. Op Veteranendag, die aanstaande za terdag in Den Haag gehouden wordt, zal ook aandacht gevraagd worden voor de ve- teranenhond. De opleiding van de dieren - kosten: 21.000 euro per hond - moet momenteel nog volledig gefinancierd worden uit gif ten van onder andere veteranenstichtin- gen. Om zelf naar Den Haag te gaan, lijkt voor Patrick nog een brug te ver. „Zo'n mensenmassa die op veteranendag af komt, kan ik nu nog niet aan. Maar ik sluit niet uit dat Vigo me helpt om er eens weer naartoe te gaan. Iets wat ik me vorig jaar nog niet voor kon stellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10