KRIMP ONDERWIJS De Tweede Kamer de batteert morgen over krimp in het onder wijs. De prognoses toonden de terug gang nauwelijks aan. 8 VERDIEPING Je maakt je beste inschattingen. En meestal komt wat je voorspelt, heel goed uit Scholen zien door Patrick Wiercx illustratie Mark Reijntjens ~W" ohan de Leeuw vond het maar een vreemde verrassing. Hij is door Zee land aangesteld om de onderwijsont- I wikkelingen in de provincie in de ga- ten te houden. De bevolking en dus de scholen krimpen. De Leeuw verklaart wat hem zo trof in die ontwikkeling: „Als je de toekomstplannen van alle Zeeuwse scholen bij elkaar optelt en kijkt naar het aantal leerlingen dat ze verwachten, be draagt het totale aantal 150 procent. Dat kan natuurlijk helemaal niet." De Leeuws ervaring illustreert het goed: schoolbesturen rekenen zich soms rijk met prognoses. En dat doen ook gemeenten en provincies regelmatig. Marc van Acht van de gemeente Amers foort is voorzitter van de werkgroep prog noses. Die bestaat uit twintig specialisten van bijna alle steden met meer dan 100.000 inwoners. „Je stelt prognoses met de kennis van nu. Je maakt je beste inschat tingen. En meestal komt wat je voorspelt, heel goed uit", aldus Van Acht. Maar dat de cijfers niet altijd kloppen, kan Van Acht ook wel verklaren. Bij de progno ses zijn nieuwbouwplannen natuurlijk be langrijk. Een nieuwe woonwijk betekent immers nieuwe en vooral jonge inwoners. Maar goede prognoses maken, was de afge lopen jaren lastig: door de crisis raakten (oude en nieuwe) huizen niet verkocht. En dan blijkt: veel gemeenten zijn met hun voorspellingen te positief geweest, net zo als de Zeeuwse schoolbesturen dat waren. Volgens Van Acht maken gemeenten veelal realistische inschattingen voor nieuw bouw. „Zo veel woningen, dat staat voor zo veel effecten. Je maakt een leeftijdsprofiel van wijken. In september 2008 is de hui zenmarkt ingestort. Daardoor zijn de prog noses in 2009 naar beneden bijgesteld." Intussen wordt er nog maar mondjesmaat gebouwd. Vrijwel alle gemeenten zien een grote dip in woningbouwplannen. Bij ge meenten die met een krimpende bevol king te maken hebben, komt de klap nog harder aan. De prognosemakers gaan ervan uit dat de effecten van de crisis op zijn minst nog tot 2020 doorwerken. Marcel Janssen stelt al meer dan dertig jaar prognoses op voor de gemeente Amster dam. Het model dat hij ontwierp, is gelei delijk door veel grote gemeenten overgeno men. In prognosemodellen zitten veel ver onderstellingen. Als Janssen de bouwplan- Prognosemaker Marc van Acht nen van Amsterdam voor volgend jaar bij elkaar optelt, komt hij op tien- tot elfdui zend woningen. Een optelsom van wat ambtenaren op hun bureau hebben liggen. In werkelijkheid gaat het om maar vierdui zend woningen. „We weten dat er altijd projecten zijn die vertraging oplopen. Als een individuele ambtenaar zegt: mijn plan gaat zeker door, dan heeft hij misschien ge lijk. Maar allemaal samen hebben ze onge lijk." Met andere woorden: over bouwpro jecten kunnen binnen een gemeente soms verschillende cijfers bestaan. Aan de andere kant blijkt het moeilijk het aantal geboorten in te schatten. Toen Jans sen in Amsterdam begon, zaten allochto nen gemiddeld op drie kinderen per gezin en autochtonen op één. Hij ging ervan uit dat het 'allochtone' cijfer langzaam rich ting het autochtone zou gaan. En inder daad liep dat terug van drie naar twee. Maar autochtone gezinnen gingen in Am sterdam van één naar anderhalf. Dat was onverwacht. „Frustrerend, want dat had ik niet voorspeld", grinnikt Janssen. Wat er waarschijnlijk aan inwoners bij komt of vertrekt, is voor gemeenten van be lang, maar ook voor scholen. Bram van der Klauw werkt bij Pronexus in Eindhoven, een bedrijf dat prognoses maakt voor ge meenten, met name op onderwijsgebied. „We werken voor gemeenten, maar wer ken ook nauw met ze samen", zegt hij. Een gemeente overlegt zijn plannen, Pro nexus maakt daar prognoses voor. Leerlin genprognoses worden gemaakt voor tien tot vijftien jaar. De kinderen van nul tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8