Moskou tart Washington door klokkenluider met rust te laten BUITENLAND 7 Braziliaanse president gaat iets doen tegen cultuur van omkoping in het land. „Aan corruptie valt hier niet te ontkomen." Er is bijna geen burgemeester die zich niet schuldig heeft gemaakt aan corruptie Kieswet VS geopend voor discriminatie Arrestaties na lynchpartij in Egypte Invallen om 'aanslag* met modelvliegtuigen Toestand Mandela nog altijd kritiek' EU praat met Servië over lidmaatschap Bert Koenders wil gerechtshof voor Mali Brand op cruiseschip op zee bij Italië UW CRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Dubai en de Emiraten Middellandse Zee CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 WOENSDAG 26 JUNI 2013 President Brazilië belooft corruptie aan te pakken door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse president Dilma Rousseff heeft gisternacht politieke hervormin gen aangekondigd naar aanleiding van de aanhoudende protesten. Ze denkt onder meer aan hogere straffen voor corrupte politici. 'Het volk tegen corruptie', luidde een slogan op een van de spandoe ken tijdens protesten in Rio de Janeiro. De woede richt zich voor al op de dubieuze transacties die in het kader van het WK voetbal en de Olympische Spelen worden gedaan voor bijvoorbeeld de bouw van prestigieuze sporttem- pels. Alleen al het nationale stadion in Brasilia kost bijvoorbeeld 6oo mil joen euro; veel meer dan gepland. Het budget voor twaalf WK-sta- dions was ooit 8oo miljoen euro, een bedrag dat nu is verdrievou digd door ondoorzichtige extra uitgaven. Heel verrassend is dat niet. Jaar lijks wordt er in de publieke sec tor zo'n 25 miljard euro achter overgedrukt. De problemen ko men altijd als bitter toetje, als bij voorbeeld blijkt dat projecten te snel zijn afgerond en met onvol doende kwaliteit zijn opgeleverd. Een voorbeeld is een stadion in Rio de Janeiro, dat werd gebouwd voor de Pan-American Games in 2007. Het Engenhao, thuisbasis van Clarence Seedorfs club Botafo- go, bleek een enorme constructie fout in het dak te hebben en is voor onbepaalde tijd gesloten. Nederlandse ondernemers in Bra zilië constateren corruptie aan de lopende band. „Er is geen ontko men aan. Als je niet betaalt, is het lastig om iets voor elkaar te krij gen", zegt Johanna Baart, directri ce van het Holland Marine House. Daan Bisseling, directeur van de Braziliaanse tak van wandbekle- dingbedrijf Vescom: „Je kunt het overlaten aan een lokale Brazili aanse partner, die meer bekend is met dat grijze gebied. Maar ik brand mijn handen er niet aan." Overal in Brazilië krijg je met om koping en smeergeld te maken: bij aanbestedingen, de btw-hef- fïng, gemeentelijke belastingen op onroerend goed, toegang tot ge meentelijke diensten en het verle nen van vergunningen. Medewerker anti-corruptie ngo „De laatste twee jaar is er een ver andering gaande. De jongere gene ratie is veel meer betrokken en neemt expliciter afstand van cor ruptie en oneerlijkheid", zegt Li- zete Verillo, werkzaam bij een ngo die strijdt tegen corruptie. De demonstraties verbazen haar niet. „Corruptie is in ons land een instituut. Het is onderdeel van de cultuur en er is in de ruim 5500 gemeentes in ons land bijna geen burgemeester te vinden die zich niet schuldig heeft gemaakt aan corruptie." De onvrede bij de demonstranten mag dan verklaarbaar zijn, presi dent Dilma Rousseff heeft de afge lopen jaren wel degelijk haar steentje bijgedragen aan de strijd tegen corruptie. Sinds haar aanstelling in 2011 heeft ze een zero-tolerancebeleid gehanteerd. Ze ontsloeg in haar eerste regeringsjaar maar liefst ze ven van corruptie beschuldigde ministers. Daarnaast zijn enkele wetten aangenomen die de open heid van overheidsinformatie be vorderen. Tijdens haar speech van afgelopen vrijdag gaf ze aan dat ze nog. meer openheid wil. „Om de corruptie tegen te gaan is meer transparantie nodig", aldus Rous seff. Toch is er deze week een stemming over de zogeheten PEC 37-wet, die de macht van het Openbaar Ministerie "als contro le-orgaan moet inperken. Ook dat maakte de vele tienduizenden be togers de afgelopen dagen woe dend. Met de verkiezingen van volgend jaar voor de deur, hebben Rous seff en haar Partido dos Trabalha- dores (Arbeiderspartij) een hoop te bewijzen om de gunst van de kiezer te behouden. WASHINGTON Het Amerikaanse hoog gerechtshof heeft gisteren be langrijke regels in de kieswet, die kiezers beschermden tegen discriminatie, van tafel ge veegd. Vijf van de negen rech ters vonden de regels 'geda teerd'. De Amerikaanse presi dent Barack Obama zei giste ren 'zwaar teleurgesteld' te zijn in de uitspraak. CAIRO De politie in Egypte heeft acht mensen aangehouden die er van worden verdacht de hand te hebben gehad in een lynch partij bij Cairo. Daarbij werden zondag vijf sjiieten vermoord. Staatsmedia meldden de arres taties gisteren. De daders van de lynchpartrij zouden zijn op gestookt door extremistische soennitische predikers. Bert Koenders foto ANP STUTTGART Terroristen hebben in Duits land mogelijk een aanslag wil len plegen met modelvliegtui gen. De Duitse politie viel giste ren negen huizen binnen in di verse deelstaten. Twee van de verdachten zijn van Tunesi sche afkomst. Zij studeren aan de Universiteit van Stuttgart, waar ze methodes ontwikke len om modelvliegtuigen met gps aan te sturen. PRETORIA De toestand van de Zuid-Afri kaanse oud-president Nelson Mandela is nog altijd 'kritiek maar stabiel'. Dat heeft zijn kleindochter gisteren laten we ten. Vorige week leek het nog iets beter te gaan met het 94-ja- rige symbool van de strijd te gen apartheid, maar afgelopen weekeinde verslechterde zijn gezondheid. LUXEMBURG De Europese Unie gaat onder handelen met Servië over toe treding. Hierover werden de ministers van Buitenlandse Za ken van de EU-landen het giste ren eens. De gesprekken met Servië zullen uiterlijk in janua ri beginnen. Op de EU-top ko mende vrijdag in Brussel zal nog definitief met dit besluit moeten worden ingestemd. NEW YORK Na de coup en de oorlog in Ma li, moet er voor dat Afrikaanse land een internationaal hof ko men. Dat bepleitte Bert Koen ders gisteren in de VN-Veilig- heidsraad in New York. „Iedere schending van de mensenrech ten moet worden nagegaan, ie dere oorlogsmisdaad moet wor den vervolgd", zei de speciaal VN-gezant voor Mali. VENETIË Een cruiseschip met ruim 2200 personen aan boord is gisteren voor de Italiaanse kust, ruim dertig kilometer ten zuiden van Venetië, getroffen door brand. De brand in de machine kamer werd snel geblust. Geen van de 1670 passagiers en 600 bemanningsleden raakten ge wond. Het schip, de Zenith, moest naar Venetië worden ge sleept. MOSKOU - De Verenigde Staten moesten ook gisteren tandenknar send toezien hoe voortvluchtig klokkenluider Edward Snowden (30) niets in de weg wordt gelegd bij zijn reis over de wereld. De Amerikaan vertoefde gisteren op het vliegveld van Moskou. Snowden kwam zondag al in Mos kou aan en had een ticket om door te vliegen naar Cuba. Dat heeft hij evenwel niet gedaan, meldden de luchtvaartautoritei ten in Moskou gisteren. Rusland zal Snowden niet arreste ren en overdragen, liet de Russi sche president Vladimir Poetin daarop weten. Hij heeft in Rus land niets misdaan, is een vrij man en kan gaan waar hij wil, al dus de Russische leider. „Ik hoop dat dit geval geen invloed heeft op de betrekkingen tussen Rus land en de VS", zei Poetin. „Hoe sneller hij zijn reisdoel kiest, des te beter voor hem en Rusland." Eerder hadden de Chinese autori teiten tot ongenoegen van de Amerikanen Snowden uit Hong kong laten vertrekken omdat het verzoek om uitlevering van de VS niet aan de voorschriften voldeed. Snowden was naar Hongkong ge vlucht nadat hij openbaar had ge maakt hoe de Amerikaanse gehei me dienst NS A op grote schaal óp internet informatie verzamelt. De Verenigde Staten beschuldi gen China ervan de voortvluchti- Volgens Poetin heeft Snowden in Rusland niets misdaan, is hij een vrij man en kan hij gaan waar hij wil ge te hebben geholpen om Hong kong uit te komen. China wees die beschuldiging gisteren van de hand en noemde die 'ongegrond en onacceptabel'. Het uiteindelijke reisdoel van Snowden is niet helemaal zeker, maar is waarschijnlijk Ecuador. Hij heeft daar asiel aangevraagd, net als WikiLeaks-voorman Julian Assange die in de ambassa de van dat land in Londen zit. Gisteren werd ook bekend dat de Britse inlichtingendienst GCHQ uitgebreid het transatlantische da taverkeer vanuit Duitsland in de gaten heeft gehouden en de infor matie die dat opleverde, heeft ge deeld met de NSA. E-mailcorres- pondentie, sociale netwerksites en telefoonverkeer zijn systema tisch gemonitord. Ook dit zou openbaar zijn geworden door de onthullingen van Snowden. Dubai, Muscat Abu Dhabi. Manamah, Dubai AIDAdiva Vertrek: Wekelijks van 22 nov t/m 7 mrt fnd. vlucht Barcelona. Marseille, Monte Carlo. Livorno, Rome, Napels, Katakolon. Kerkira, Kotor, Dubrovnik, Venetië ms Nieuw Amsterdam Vertrek: 26 juli en 31 augustus Incl. vlucht vanaf buitenhut. per hut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7