'Afro-Surinamer kampt nog altijd met slavernij' Afrikaanse promotiereis Obama in schaduw Xi en Mandela Fly-drives CURACAO 6 BUITENLAND Ophef in België over omstreden evangelist NL 66 Zwarte Surinamers moeten nog leren elkaar te gaan liefhebben 200/ Top-hotels inclusief huurauto BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm Nazaten van de slaven staan in Suriname nog altijd op achterstand OBAMA'S REIS DOOR AFRIKA I Drijvend hospitaal Voor de kust vaart een vliegdekschip of amfibie schip met een volledig medisch team. Iwan Wijngaarde Iwan Wijngaarde door onze correspondent Annelies Brinkman PARAMARIBO - Iwan Wijngaarde heeft er ooit een paar uur aan be steed om een Nederlandse ambas sadeur in Suriname uit te leggen waarom de nazaten van de slaven in Suriname in de 21e eeuw nog steeds 'last' hebben van de slaver- nijperiode van enkele eeuwen gele den. Het is hem niet gelukt. En dat was niet de enige keer dat hij merkte dat mensen sceptisch zijn over de stelling dat de so ciaal-economische achterstand van een groot deel van de Afro-Su- rinaamse bevolking te maken heeft met het slavernijverleden. Toch blijft Wijngaarde (71), voor zitter van de Federatie van Afri kaanse Surinamers, zich als een 'ontwikkelingswerker' inzetten om de bewustwording over de ge volgen van slavernij te vergroten. „Ik snap dat witte mensen het niet begrijpen. Ook zwarte men sen begrijpen het niet altijd. Al leen zij die de geschiedenis goed kennen, kunnen bevatten waar om de nazaten van de slaven nu vaak een sociaal-economische ach terstand hebben ten opzichte van andere bevolkingsgroepen in Suri name", aldus Wijngaarde. Hoewel het dus ingewikkeld is de oorzaak van die achterstand te ontrafelen, staat het voor Wijn gaarde als een paal boven water dat het te maken heeft met de ma nier waarop Nederland als koloni sator met de slaven omging. Maandag 1 juli herdenkt Neder land dat het precies 150 jaar gele- Het bezoek van de Amerikaanse president Barack Obama aan Afrika kan het duurste reisje van zijn president schap worden. Het kost 100 miljoen dollar (ca. 76 miljoen euro). De Amerikanen nemen namelijk bijna alles wat ze nodig hebben mee, omdat ze niet vertrouwen op de plaatselijke hulpmiddelen. 4 jy AFRIKA 1 26 juni-3 juli den de slavernij in de Nederland se koloniën in de West afschafte. De tweehonderd jaar onderdruk king die daaraan vooraf ging, heeft ertoe geleid dat veel van de Afro-Surinamers anno 2013 vooral 'bij de dag' leven en nauwelijks sparen voor later. „Neem de zwa re straffen of onthoofdingen die de slaveneigenaren in het open baar lieten voltrekken, met als doel angst te zaaien. Omdat ze geen toekomst voor zichzelf za gen, waren mensen nauwelijks be zig met hun toekomst; en dat is nu nog zo." Een ander fenomeen waarmee de Afro-Surinaamse gemeenschap anno 2013 kampt, is het onderlin ge wantrouwen en het elkaar geen vooruitgang gunnen. Vol gens Wijngaarde is dat terug te voeren tot het systeem van de redi musu. In ruil voor een uniform met een rode muts en een stuk land, kregen slaven opdracht ge vluchte medeslaven op te sporen en te doden. Wijngaarde: „We dis crimineren elkaar verschrikkelijk. Daardoor verzwakken we onze po sitie. Bij andere bevolkingsgroe pen in Suriname, zoals de Hindoe stanen, zie je dat niet. Zij helpen elkaar altijd. In een normale situa tie ondersteunen mensen van de zelfde etniciteit elkaar, maar bij ons is dat anders." Toch blijft Wijngaarde optimis tisch. „We zijn nu 150 jaar later. Als we eerder onze historie had den gekend, waren we misschien verder geweest. Daarom is het be langrijk dat we werken aan de be wustwording en elkaar meer gaan liefhebben." Straaljagers vliegen continu door het luchtruim van de locatie waar Obama verblijft. 3 IS Voertuigen Militaire vrachtvliegtuigen brengen 56 ondersteuningsvoertuigen, waaronder veertien limousines en drie vrachtwagens geladen met kogelvrij glas dat tegen de ramen van Obama's hotels bevestigd wordt. j Dar-es-Salaarh iannesbitrg ZUID- AFRIKA Agenten Er worden zeker tweehonderd agenten van de geheime dienst ingezet voor de beveiliging. infographic CN, DPd I bron Washington Post I foto AP C-17 Globemaster III Obama verblijft kort in Senegal, Zuid-Afrika en Tanzania. Er zijn drie afzonderlijke beveiligings systemen nodig omdat er niet genoeg tijd is om de beveiliging naar een vol gend land te vervoeren. Cadillac One, bijgenaamd 'Het Beest', auto van de presi dent. Het voertuig is zwaar bepantserd, heeft een speci aal systeem om in het donker te zien en beschikt over geheime afweermidde len. De inzittenden zijn be schermd tegen aanvallen met biologische en chemi sche wapens. Auto beschikt over de meest moderne communicatiemiddelen. Chauffeur is een goed ge trainde agent van de ge heime dienst. Hij is in staat binnen enkele seconden met de wagen een draai van 180 graden te maken. DAKAR - Alle aandacht die Barack Obama hoopt te oogsten met zijn tweede reis naar Afrika als presi dent, is onzeker door de broze ge zondheid van Nelson Mandela, dé held van het continent. Mandeia's overlijden zou de aandacht van de wereld opeisen. Een ontmoeting wordt niet uitgesloten, al bena drukten woordvoerders van het Witte Huis gisteren dat Obama zich zal schikken naar de wensen van Mandeia's familie. Lastiger voor deze peperdure Afri ca Tour, die vandaag begint, is dat Obama als mosterd na de maal tijd komt. Zijn Chinese collega Xi linping maakte in maart een zes daagse triomftocht door het zwar te continent. Alleen al aan Tanza nia - waar Obama zijn reis volgen de week afsluit - zegde Xi vele miljarden toe voor de ontwikke ling van lokale havens. De waarde van de Chinese handel met het continent is in 2011 verder ge groeid naar 97 miljard euro, ter wijl die van de Amerikaanse han del juist terugviel naar 72 miljard. Afrika heeft meer aan China dan aan de VS. Tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afri ka kan Obama diverse demonstra ties tegemoet zien, onder meer vanwege het omstreden gevange nenkamp Guantanamo Bay en het meegluren in sociale media door de Amerikaanse inlichtin gendienst NSA. Overigens begint Obama zijn trip vandaag in Senegal, waar hij het voormalige slaveneiland Goree be zoekt. Van daaruit dreef Neder land in de 17e eeuw de transatlan tische slavenhandel. In Zuid-Afri ka bezoekt Obama onder meer Robbeneiland, waar Mandela tus sen 1964 en 1982 gevangen zat. MIDDELKERKE - In de Belgische ge meente Middelkerke is ophef ont staan over de komst van de Neder landse evangelist Bert Bruine- kreeft Na een klacht van een gemeente raadslid liet burgemeester Janna Rommel-Opstaele gisteren weten dat het onmogelijk is het bezoek van de omstreden prediker te ver hinderen. Bruinekreeft beweert onder meer dat hij via gebed mensen kan ge nezen van kanker en homoseksua liteit. Hij reist al jaren met een circus tent door Nederland en België om zijn boodschap te verkondigen en gebedsgenezingen te verzorgen. Elk bezoek van zijn stichting Het Lichtpunt duurt twee weken. Een maand geleden sloeg Bruine kreeft nog zijn tent op in Volen- dam. boek een zonvakantie naar Curacao en profiteer van kortingen tot 200 per persoon bij vertrek t/m oktober! ontdek Curacao per huurauto met o.a. de vele baaitjes, lokale restaurants en bars, geniet van de tochten langs de prachtige landhuizen en bezoek de oude zoutpannen JAN THIEL BAAI Chogogo Resort* Populair resort direct aan de Jan Thiel Baai Ecologische lodge op een rustige locatie Kleinschalig hotel ca. 4,5 km van hetr met zwembad en ruime appartementen. met een privé-strand en groot zwembad. centrum van Willemstad en Mambo Beach. Zie www.kras.nl/25793 Zie www.kras.nl/25310 Zie www.kras.nl/25809 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn p.p.exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Voor de meest actuele prijzen, zie www.kras.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6