'Kan ik bij jullie iets met Arabisch doen?' Toonbeeld moet de broekriem aanhalen ds Hendrikse Lintje voor Jan Everaert I I I I 66 Een burgemeester die alleen maar populair is, deugt gewoon niet SMELTKROES DOW 24 ZEEUWS-VLAANDEREN AFSCHEID BURGERVADER Jacques Suurmond moest het Sluise ambtenarenbolwerk weer op rails zetten. Vrijdag neemt hij afscheid. 1 EF EF Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Vandaag: assistent recruiter Patricia Malak (28), Arabisch sprekend, Egyptische ouders, geboren in Middelburg, wonend in Vlissingen. door Harmen van der Werf Op zoek naar een baan stapte Patricia Malak zo'n twee jaar geleden ver schillende uitzend- bureaus binnen. 'Of ze werk had den waarin ze iets met Arabisch kon doen?', wilde ze weten. 'Nooit van gehoord', was steeds de reactie. Tot een bezoekje aan Randstad in Middelburg. „Ze zei den gelijk 'ik weet wel iets'." Sinds augustus 2011 werkt Patricia bij het BPSC. De ouders van Patricia komen uit Egypte, uit Alexandria. „Ik ben hier geboren." Haar vader heeft een shoarmazaak in Middelburg. Al dertig jaar. Thuis leerde ze Ara bisch spreken. „Ik wilde Arabisch ook goed leren schrijven en le zen." Patricia volgde haar hart en ging aan de Hogeschool Zuid in Maastricht Arabisch studeren. Ze bleek een doorzetter. „We begon nen met 26 studenten, acht zijn er afgestudeerd." Haar studie heeft Patricia veel dichter bij de Arabische wereld ge bracht. „Ik ben acht maanden op studiestage geweest in Cairo. We volgden les in de Franse ambassa de." Haar ogen beginnen te glin steren. „Het was geweldig, zo'n leuke tijd. De cultuur, zo-gastvrij en vriendelijk. Overdag was het superwarm. 's Nachts begon de stad te leven. Straten en restau rants vol, overal muziek." Een keerzijde was er ook. Reizen met het openbaar vervoer kon je als vrouw beter niet doen. „We na men altijd taxi's." Hoe Egyptisch Patricia er voor haar gevoel ook uitziet, in Cairo herkenden mensen haar als bui tenlandse. „Dat vond ik wel teleur stellend. 'Ligt aan je kleren', zei den ze." Het zorgde ook voor ver rassingen. „Als taxichauffeurs te veel vroegen voor een ritje, zei ik daar iets van. Ie zag ze dan schrik ken. 'Hé, die spreekt Arabisch'." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Tijdens de grote stof kamoperatie van de gemeente Ter neuzen ontkomt ook cultureel insti tuut Toonbeeld niet aan bezuinigin gen. Maar de cursisten merken er wei nig van dat er 85.000 euro wordt beknibbeld op muzikale en kunst zinnige vorming, verzekert het college van B en W. Het lesgeld wordt met 2 procent verhoogd in het nieuwe cursusjaar 2013-2014, er zijn geen tentoonstellingen meer in het Terneuzense stadhuis en de deelname aan de Week van 'Juichen en janken' door René Hoonhorst en Martijn de Koning Patricia Malak foto Mark Neelemans Cairo was spannend, maar, vertelt Patricia, 'hoe Arabische mensen met elkaar omgaan, heb ik pas echt geleerd tijdens mijn werksta- ge'. Die volgde ze bij de Egypti sche ambassade in Den Haag. Twee fnaanden zou die stage du ren, het werd twee jaar. „De am bassadeur vroeg of ik wilde blij ven. Dat wilde ik wel, om mijn ta lenkennis te verbeteren." Het regi me was vrij streng. „Als de ambas sadeur binnenkwam, moest ik op staan." Het tekent de verhoudin gen. „Op een gegeven moment had ik het gezien, ik kon niet ver der groeien en heb toen - in 2009 - mijn studie afgerond." Avontuurlijk als ze is, volgde ruim een jaar Canada. „Rondrei zen, werken, even ertussenuit." En dan is daar opeens 'het norma le leven', werken voor de kost. Pa tricia begon bij het BPSC op Cus tomer Service. „Orders invoeren, af en toe in het Arabisch, leuk werk." Sinds augustus 2012 is Pa tricia recruiting assistent, voor de werving van personeel voor Dow- bedrijven in de Benelux, Afrika en het Midden-Oosten. Arabisch komt goed van pas. „Ik moet soms ook kandidaten beliep." Ze lacht en vertelt waarom. „Ik moest iemand spreken in Tunesië. Ik dacht 'die kan ik wel bellen, er is één uur tijdsverschil'. Bleek het 6.00 uur te zijn!" HB" acques Suurmond hoeft geen twee seconden na te denken. Burgemeester is de mooiste baan die hij in I bijna vijftig jaar overheids- t dienst heeft gehad. „Een job waar je zo dicht bij de men sen staat en - in teamverband - recht kunt doen aan hun belan gen. Mooier kan het toch niet." Suurmond geniet er nog van tot vrijdagmiddag als hij officieel af scheid neemt van de gemeente Sluis. Burgervader zijn, was hem op het lijf geschreven. „De vader rol vind ik iets moois. Als je niet van mensen houdt, moet je dit vak niet kiezen. Als burgervader moet je zo dicht mogelijk bij de inwoners van je gemeente staan, juichen en kunnen janken met burgers." Op voorspraak van toenmalig commissaris van de koningin Kar- la Peijs werd Suurmond twee jaar geleden waarnemend burgemees ter. Sluis had net een bestuurlijk roerige periode achter de rug en Peijs oordeelde het beter dat een politiek en bestuurlijk gepokt en gemazeld waarnemer de weg ef fende voor een nieuwe burge meester. Hoewel Suurmond wist dat de 'omstandigheden niet makkelijk' waren, voelde hij een 'gigantisch vertrouwen'. Alle raadsfracties lie ten weten dat hij welkom was en ook van burgers hoorde hij enkel positieve reacties. Bij de bakker zei een vrouw, die niet wist dat hij achter haar stond: ,,'t Is er één van bie ons. Dus het zal wel goed komen." Toen Suurmond ook nog merkte dat de wethouders een hecht team vormden, was het een feest om deel van het college te mogen uitmaken. Als burgemees ter werd het extra leuk, omdat hij voorzitter van de gemeenteraad werd: een 'boeiende job', die hem al langer trok. Daarbij werd hij meteen voor de leeuwen geworpen. „Na twee we ken zaten er hier drie raadsleden aan tafel die een extra vergade ring eisten over het project Aan trekkelijk Oostburg. Dat was nog al een heftige bijeenkomst om mee te beginnen." Toch ervoer Suurmond in de raad in toene mende mate respect. „Niet dat ie dereen het altijd met elkaar eens is, maar na afloop van de vergade ring gaan mensen op plezierige wijze met elkaar om. Onderling respect is goud waard", weet hij met ervaringen als wethouder in Vlissingen en gedeputeerde in Middelburg in de rugzak. De af en toe opduikende kreet dat 'ambtenaren de macht hebben' in Sluis (en elders) ergert Suur mond. „Het gemeentebestuur stuurt ambtenaren aan. Als die iets fout mochten doen, moeten gemeenteraad en/of college corri geren. Een ambtenaar kan zich niet verdedigen tegen beschuldi gingen. Bestuurders zijn verant woordelijk en zij moeten op die verantwoordelijkheid worden aan gesproken", doceert de burge meester. Hij heeft bewondering voor men sen die af en toe anderen moeten corrigeren zoals handhavingsamb- tenaren. „Het is in deze tijd niet Jacques Suurmond makkelijk om mensen op hun ge drag aan te spreken. Toch moet dat af en toe gebeuren en dan is steun van bestuurders onontbeer lijk." Dat de aangesprokenen dat niet altijd waarderen, hoort er bij. Het kan bijna niet anders of ook de burgemeester strijkt wel eens iemand tegen de haren in. Als er vervolgens kritiek komt, vindt Suurmond dat prima. „Mijn credo is: In een land waar je geen kri tiek op de overheid mag hebben, wil ik niet wonen." Overigens plaatst Suurmond wel de kanttekening dat 'Nederlan ders vaak doorschieten' in hun kritiek. „Bestuurders en ambtena ren worden voor het minste of ge ringste voor rotte vis uitgemaakt. De klok slaat vaak uit. Het is goed dat burgers voor hun belangen op komen. Dat ze voor hun recht tot aan de Raad van State gaan, is ook prima. Maar keerzijde is dat proce dures nogal eens stroperig verlo pen." Hoewel Suurmond blij is met ver trouwen en waardering van on dernemers en burgers is hij niet uit op de populariteitsprijs. Hij stelt zelfs: „Een burgemeester die populair is, deugt niet." Hij preci seert dat een bestuurder niet de vluchtige roem van een popster moet nastreven, maar zijn oor al tijd en overal te luister moet leg gen om iedereen recht te kunnen doen. Geraniums heeft-ie thuis niet, dus daar gaat de burgemeester op zijn 67ste niet achter zitten. Suur mond wil eerst even 'een beetje uitrusten' en onder meer de 'spin nenwebben van mijn racefiets ha len'. Maar definitief achterover leunen, hoeft van hem nog niet. Want als hij uitgerust is, zou hij graag nog van 'meerwaarde zijn voor de samenleving' door zijn brede bestuurlijke en ambtelijke ervaring in te zetten. Bijvoorbeeld door 'politiek be stuurlijke kunstjes' over te dragen aan jongeren. Een rol in een raad van toezicht of een raad van com missarissen van maatschappelijke organisaties lijkt hem ook wel wat. Maar zeker niet in de ge meente Sluis. „Ik ga mijn opvol ger niet voor de voeten lopen." de Amateurkunst wordt beëin digd. Het muziek- en beeldend onderwijs, toneellessen, digitaal onderwijs, de Kunstuitleen en kunsteducatie voor primair en voortgezet onderwijs blijven gro tendeels buiten schot. De gemeente bezuinigt op het scholingsbudget voor docenten en op het pakket leermiddelen. Ook neemt ze energiebesparende maatregelen in het onderkomen van Toonbeeld aan de Zuidland- straat. Daarnaast wordt er op loon kosten van docenten bezuinigd, doordat toekomstige contracten via een uitzendbureau worden aangegaan. AARDENBURG - Dominee Klaas Hendrikse gaat zondag voor in de eredienst van 10.30 uur in de Sint Baafskerk. Hendrikse, intussen met emeritaat, deed in 2007 stof opwaaien met het boek 'Geloven in een God die niet bestaat'. Bij beschikking van de Kantonrech ter te Terneuzen d.d. 19 juni 2013 is onder curatele gesteld mevrouw Cornelia Sara Margritha Wisse, ge boren te Terneuzen op 25 juni 1995, wonende te Fahrenheitlaan 12,4532 JR, Terneuzen, en zijn tot curatoren benoemd de heer A.I. Wisse en me vrouw C.S.M. Wisse-Verplanke, wo nende te Fahrenheitlaan 12, 4532 JR, Terneuzen. TERHOLE - Jan Everaert (75) is be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Jan-Frans Mulder reikte de ko ninklijke onderscheiding gisteren uit in het dorpshuis van Terhole. Daarvan was Everaert meer dan 30 jaar bestuurslid. Hij was jaren voorzitter van het schoolbestuur, secretaris en penningmeester van de dorpsraad, voorzitter van de EHBO, van 1982 tot 1987 raadslid van de gemeente Hontenisse, 12 jaar lid van de carnavalsvereni ging De Loetzers, vrijwilliger bij kinderboerderij De Sterre en bij Veilig Verkeer Nederland. Tot vo rig jaar was hij assistent-voorzit ter van de KBO kring Hontenisse en voorzitter en stuwende kracht van de KBO Terhole. I Jan Everaert is blij met zijn onder scheiding. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60