zoek naar partners Eerste plan veiliger riool na Wetteren Kabinet zet tabaksspionnen in bij controle verkoopverbod onder 18 Defensie moet nog 333 miljoen bezuinigen BINNENLAND 5 Juist omdat jongeren niet opvallen, zijn zij goed in staat overtredingen te signaleren WOENSDAG 26 JUNI 2013 marken. In paleis Fredensborg ten noorden van Kopenhagen kreeg het Nederlandse koningspaar een lunch aangeboden. Daarbij was Margarethe, peettante van Willem-Alexander, gastvrouw. Het bliksembezoek werd 's middags afgesloten met onder meer een gesprek met premier Helle Thorning-Schmidt. foto Koen van Weel/ANP private partijen wil samenwer ken. Uiteindelijk loop je tegen de Europese regels aan." De NOS wijst samenwerking met de regio nale omroepen op het gebied van nieuws af. „Dat is nou precies wat ik niet wil", aldus algemeen direc teur Jan de Jong. „De nieuwsvoor ziening holt achteruit, je zou juist meer journalisten ter plekke moe ten hebben, niet minder. Regiona le omroepen investeren oneigen lijk veel in eigen studio's, compu tersystemen en faciliteiten. Daar in moeten ze juist met ons meelif ten." De regionale omroepen moe ten 25 miljoen euro bezuinigen. door Wilma de Cort Ze zouden dat geld moeten halen door efficiënter te werken en te integferen in de landelijke publie ke omroep. ROOS vreest dat de re gionale omroepen in dat geval het kind van de rekening worden. „Die 25 miljoen moet dus ook deels door de landelijke omroep worden opgebracht", vindt Schui teman. De Nederlandse Publieke Omroep reageert hier verbaasd op: „Het is een beetje vreemd dat Schuiteman dit nu anders inter preteert, zeker gezien het feit dat de landelijke omroepen al een effi ciencyslag hebben gemaakt en de regionale omroepen nog niet." door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Er komt een team van 45 jonge tabaksspionnen die verko pers van rookwaar vanaf volgend jaar nauwlettend in de gaten gaat houden. Wanneer deze spionnen zien dat een handelaar na 1 januari nog si garetten verkoopt aan minderjari gen, dan seinen ze een inspecteur van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) in. Dit blijkt uit een brief van staatssecre taris Martin van Rijn (Volksge zondheid) aan de Tweede Kamer. Het kabinet wil dat de verkoop van tabak aan jongeren onder de 18 jaar vanaf volgend jaar straf baar wordt. Nu geldt nog de leef tijdsgrens van 16 jaar. Het speciale tabaksteam, bestaan de uit controleurs tussen de 18 en 23 jaar, komt bovenop de huidige capaciteit van de NVWA voor het handhaven van de Tabakswet (20 fte). „Juist omdat de jongere toe zichthouders niet 'opvallen', zijn zij goed in staat overtredingen te signaleren", denkt Van Rijn. Handelaren die herhaaldelijk de wet overtreden riskeren een boe te van maximaal 4500 euro. De staatssecretaris onderzoekt nog of deze sancties kunnen worden uit gebreid. Tieners jonger dan 18, die volgend jaar toch sigaretten weten te ko pen of ze krijgen, zullen zelf niet door Niels Klaassen BREDA - Breda laat als eerste ge meente in Nederland onderzoeken hoe het riool kan worden afgeslo ten, mochten er giftige stoffen in terechtkomen bij een treinramp. Aanleiding is het treinongeval in het Belgische Wetteren begin mei. De giftige lading van een goe derenwagon stroomde toen deels via bluswater het riool in. In hui zen in de omgeving werden ver volgens zulke hoge toxische waar den gemeten, dat vijfhonderd mensen moesten worden geëvacu eerd. Breda gaat samen met Arcadis een crisisplan 'Geen gif via het riool' maken. Hierin komt te staan hoe het riool in een noodge val op bepaalde plekken kan wor den afgesloten, bijvoorbeeld door er schuiven in te maken. Daar door kunnen gifstoffen zich niet meer verder verspreiden en niet uitdampen in huizen. In Wetteren belandden tientallen mensen in het ziekenhuis en over leed één man. Volgens een autop sierapport was de overlden man 'zwaar geïntoxiceerd'. Woordvoerster Manoek Maas laat weten dat de gemeente Breda 'geen hotspot qua transport van gevaarlijke stoffen' is. „Maar we hebben natuurlijk wel met derge lijke transporten door de stad te maken. Ook al zijn de risico's klein en is elke calamiteit anders en lastig te voorspellen, we willen als Breda van het onderzoek le ren." Het onderzoek kost 26.000 euro en wordt voor een derde be taald door Arcadis. Hulpdiensten worden er ook bij betrokken. Het risico dat gifstoffen via het riool in huizen komen, speelt vooral bij oude rioolsystemen. Daarin worden regenwater en af valwater niet apart afgevoerd, maar via hetzelfde rioolsysteem. In veel stationsgebieden ligt zo'n riolering. DEN HAAG - Defensie moet nog al tijd 333 miljoen euro aan bezuini gingen vinden. Dat meldde minis ter Jeanine Hennis-Plasschaert (WD) gisteren aan de Tweede Ka mer. De bezuinigingsopdrachten van het lenteakkoord en het regeerak koord hebben, in combinatie met recente tegenvallers en de loon- compensatie voor militairen, de rekening voor Hennis doen op lopen. De exacte maatregelen volgen nog, maar alle defensie-onderde len zullen de bezuinigingen gaan merken, wordt gewaarschuwd. De vakbonden zeggen in een reac tie te vrezen voor nieuwe reorga nisaties. Momenteel voert Defen sie al een grote reorganisatie uit die onder het vorige kabinet is be gonnen. Hierbij komen 12.000 functies te vervallen, 6000 men sen wacht gedwongen ontslag. In de brief van gisteren beschrijft Hennis de hoofdlijnen van de nieuwe, langverwachte visie op de krijgsmacht. Duidelijk is dat de F-16 nog tien jaar mee kan. Toch moet het ver ouderde jachtvliegtuig worden vervangen; daarvoor is 4,5 miljard euro beschikbaar. Of het inder daad de JSF wordt, zoals velen denken, is nog steeds niet defini tief. Pas na de zomer wordt de knoop doorgehakt. Door de hoge kosten - zowel voor aanschaf als exploitatie- is het nog maar de vraag of de regering meer dan vijftig JSF's kan kopen. Omdat de dreigingen anno 2013 onvoorspelbaar zijn, moet de Ne derlandse krijgsmacht volgens de visie breed inzetbaar blijven, ter land, ter zee en in de lucht. Ook moet het leger alle geweldsni veaus kunnen hanteren. Dat is ook nodig, omdat de VS zich meer en meer terugtrekken uit Europa. „De VS richten zich meer dan voorheen op Azië." worden bestraft, meldt de staatsse cretaris. Dat is bij het hebben van alcohol onder de toegestane leef tijd wél het geval. Daar kan een boete van 45 euro of een taakstraf opvolgen. „Voor alcohol geldt niet alleen dat het de gezondheid van jongeren schaadt, maar het kan ook leiden tot overlast en openba re" ordeproblemen", geeft Van Rijn als reden. Dit gevaar is er niet bij tabak. Het kabinet ziet af van de even tuele inzet van mystery-shoppers, waarbij minderjarigen de op dracht krijgen om sigaretten te ko pen zodat een overtredende verko per op heterdaad wordt betrapt. Er is dan sprake van uitlokking en dat is niet toegestaan. In 22 van de 27 EU landen geldt nu een leeftijdsgrens van 18 jaar voor tabak. De overige landen hanteren een grens van 16 jaar. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5