Voedsel en politiek in zomercursus bij UCR Oosterscheldewater voor voedselbereiding Onderzoek snellere treinen ook in Zeeland Uitnodigend ZEELAND 23 commentaar INRICHTING HEDWIGE- EN PROSPERPOLDER vragen over Procedure Hedwigepolder WOENSDAG 26 JUNI 2013 APRIL 2012 Geen steun voor alternatieven staatssecretaris Bleker. OKTOBER 2012 Kabinet Rutte II besluit Hedwigepol- der onder water te zetten. 25 JUNI 2013 Provincie presen teert opnieuw beoordeelde plannen. 20 AUGUSTUS 2013 Begin inspraakproce dure. niet worden zo snel mogelijk." Een eerlijke en reële opstelling, waar weinig te genin te brengen valt. Er zijn over de Hedwigepolder al zoveel argu menten gewisseld. Bij veel tegenstanders van de ont- poldering groeit de berusting dat de strijd om het behoud van de Hedwigepolder een achterhoede gevecht aan het worden is. Ande ren- zien nog een lichtpuntje. Voorzitter Magda de Feijter van Red Onze Polders bijvoorbeeld. De brief waarin ze Yoko Ono, de het projectteam de boel schoon te maken, foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Voedsel is steeds meer een politiek onderwerp aan het worden. Het University College Roosevelt (UCR) in Middelburg wijdt er van 1 tot 12 juli een zomer cursus aan. De bescherming van het milieu, dierenwelzijn en voedselveilig heid krijgen de laatste jaren steeds meer aandacht. Door inci denten, zoals rundvlees ver mengd met paardenvlees, en door de manier waarop de Partij voor de Dieren het in de landelijke po litiek aan de orde stelt, komt voed sel steeds vaker in de actualiteit. Daarom heeft het UCR voedsel JANUARI 2014 Staatssecretaris Dijksma stelt plannen vast; bezwaren kunnen worden ingediend bij Raad van State. MEI 2016 Begin werkzaamhe den. 2019 Ontpoldering Hedwigepolder voltooid. infographic Donja Odijk en politiek als thema voor een kor te zomercursus gekozen. Er is in ternationale belangstelling voor. Een deel van de gastlezingen op het programma van de zomercur sus is ook voor niet-deelnemers toegankelijk. Deze lezingen gaan onder meer over wet- en regelge ving, vervuiling, visserijbeleid, ri tueel slachten, maatregelen om zwaarlijvigheid te voorkomen en arbeidsomstandigheden in de voedselproductie. De lezingen zijn in het Engels. Op de website van het UCR (www.ucr.nl) staat het volledige programma met sa menvattingen. Daar kunnen be langstellenden zich aanmelden. Sieperdaschor (A), Scheldeschor (B) en Schor van Ouden Doel (C) blijven gehandhaafd. Leidingenstrook (Gasdam)- blijft gehandhaafd. weduwe van Beatle John Lennon, heeft uitgenodigd een kijkje te ko men nemen in de Hedwigepol der, ligt pontificaal op tafel. On dertekend met 'Kind regards' en 'Love and Peace'. Misschien kan Ono het tij doen keren. Een enkeling is zijn geduld al ver loren. Iemand kwakt de inhoud van zijn koffiekop over een teke ning van de ontpolderde Hedwi gepolder. Die is dus voorlopig nog niet onder water, maar wel onder de koffie. - Getij stroomt in en uit via geulen. Sieperdadijk- weghalen Hedwigedijk gedeeltelijk weghalen Nieuwe dijk op Deltahoogte 4 Met een inloopavond voor inwo ners uit de streek is gisteren een eerste stap gezet in de procedure voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. -| Waarom een inloopavond? Het Rijk neemt de beslissin gen over de Hedwigepolder. De provincie doet het voorwerk. Dat is nu gereed. Het ontwerp-rijks- inpassingsplan, het inrichtings plan, het dijkverleggingsplan, de grondverwervingsprocedure en andere stukken gaan binnenkort naar staatssecretaris Sharon Dijks ma (EZ). De provincie vindt het correct al die plannen eerst aan de bevolking in de streek te pre senteren. De plannen voor de ontpoldering waren eind 2009 al gereed. Wat is er veranderd? Weinig. Kort voordat bij de forma tie van het kabinet Rutte werd besloten de Hedwigepolder niet Peil gaat van gemiddeld 2 meter NAP naar 1,8 meter NAP infographic Donja Odijk te ontpolderen, had de provincie haar voorbereidende werk al naar Den Haag gestuurd. Nu na alle po gingen alternatieven te vinden op nieuw is besloten de ontpolde ring door te laten gaan, zijn de plannen nog eens tegen het licht gehouden. De beoogde inrichting van het Hedwigegebied blijft over eind. Er worden geulen gegraven op basis var^het oorspronkelijke krekenpatroon van vóór de inpol dering. Alleen sommige procedu res moesten worden aangepast. 3 Beweerd wordt dat de Hedwige polder niet meer wordt dan een rietveld. Klop dat? Daarover verschillen de menin gen grondig. Ook onder deskundi gen. De een verwacht dat het ge bied binnen de kortste keren dichtslibt; de ander rekent erop dat de dynamiek die een getijdege- bied kenmerkt, erdoor wordt ver sterkt. 4 Wat valt nog tegen de ontpolde ring te doen? Een zienswijze indienen nadat Dijksma de plannen vanaf 20 au gustus ter inzage legt. Als dat niets uithaalt, kan tegen het door de staatssecretaris vastgestelde plan beroep worden ingesteld bij de Raad van State. door René Schrier YERSEKE - Het Zeeuwse bedrijf Mer et terre BV gaat vlees, vis en gevogelte bereiden in gerevitali seerd Oosterscheldewater. Momenteel loopt de procedure om voor dit initiatief octrooi aan te vragen. Gedeputeerde Staten hebben gisteren een subsidie van 12.984 euro beschikbaar gesteld om de plannen uit te kunnen la ten voeren. Mer et terre BV is een samenwerking tussen een schelp dierenhandel en een Zeeuwse keurslager. Het plan is vlees, vis en gevogelte te bereiden in het ge revitaliseerde Oosterscheldewater waaraan kruiden zijn toegevoegd. Gerevitaliseerd Oosterscheldewa ter wordt al geëxporteerd naar Ita lië onder de naam Aqua Divina, waar het wordt gebruikt bij de be reiding van schaal- en schelpdie ren. Ook wordt dit water ver werkt in brood en broodproduc ten van bakkerij Spelt in Bruinis- se onder de naam Pain de Mer. GS vinden het een goed initiatief dat kan leiden tot nieuwe of be houd van bestaande werkgelegen heid. Ook past het in het beleid dat streeft naar vermindering van het zoutgehalte in voeding om de volksgezondheid te verbeteren. Bij tienduizenden Zeeuwse woningen is dit jaar niet ingebro ken. Bij een paar hon derd wel. Dat zijn geruststellen de cijfers. De kans dat een in breker binnenkort je achter deur forceert is statistisch ge zien immers niet zo heel groot. Toch is er alle aanleiding om het inbrekers moeilijk te ma ken. De impact van een in braak is namelijk groot. Ieder een die heeft ondervonden wat het betekent als een inbreker door je huis heeft gelopen en aan je spullen heeft gezeten zal dat beamen. Die spullen zijn weliswaar meestal verzekerd en veelal vervangbaar, maar herstel van een aangetast ge voel van geborgenheid kan veel tijd vergen. Goed hang- en sluitwerk zou vanzelfsprekend moeten zijn. Toch is dat niet het geval. Er zijn zelfs mensen die ramen of deuren uitnodigend open laten staan. Die raken bij insluiping niet alleen hun gevoel van vei ligheid kwijt, maar lopen ook het risico dat de verzekering de schade niet zal vergoeden. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Zeeuwse trein spoor wordt niet bij voorbaat uitge sloten van een systeem dat hogere snelheden mogelijk moet maken. Volgens Gedeputeerde Staten wordt het traject in de provincie gewoon meegenomen in de lande lijke verkenning van het ministerie. Het Europese Railverkeer Manage ment Systeem zou in in 2016 moe ten worden ingevoerd. De provin cie wordt bij de verkenning be trokken, aldus GS. „Eind 2013 wil de projectorganisatie bekendma ken welke prioriteit de Zeeuwse lijn krijgt. Wij zullen ProRail ver zoeken bij maatregelen aan het Zeeuwse spoor de komende jaren rekening te houden met een even tuele snelheidsverhoging." De Statenfractie van de Christen- Unie had vernomen dat de NS niet van plan was sneller materi eel voor Zeeland aan te schaffen, omdat hier zou worden vastge houden aan de maximumsnel heid van 160 kilometer per uur. Bij de nieuwe treinen ligt de top snelheid 40 kilometer hoger. Het college zou een snellere treinver binding tussen Zeeland, de Rand stad en andere Europese knoop punten toejuichen. Maar dat doel valt ook te bereiken door de fre quenties te verhogen en de aan sluitingen te verbeteren, bena drukken GS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51