Kabinet flirt met D66 en GroenLinks, rest mokt I I IN HET NIEUWS 3 Corporaties in Z-Vlaanderen worden ontzien Tlissentoets voor scholieren WOENSDAG 26 JUNI 2013 door Laurens Kok en Michel Reijns DEN HAAG - In zijn poging vol doende draagvlak te vinden voor miljardenbezuinigingen, heeft het kabinet het vizier gericht op D66 en GroenLinks. Die kunnen samen in de Eerste Kamer de rege ringspartijen WD en PvdA aan een meerderheid helpen. Morgen gaan D66 en GroenLinks met een vierkoppige delegatie van het kabinet om de tafel, on der leiding van minister van Fi nanciën Jeroen Dijsselbloem. Daarop liggen dan bezuinigingen die al waren opgenomen in het re geerakkoord, zoals op de tege moetkomingen voor kinderen (900 miljoen) en de komst van een sociaal leenstelsel (800 mil joen); Het kabinet hoopt de par tijen echter ook te verleiden tot steun aan het aanvullende bezui nigingspakket van 6 miljard euro. Het uitnodigingenbeleid van het kabinet gaat voorlopig voorbij aan de rest van de oppositie, zoals CDA, Christenunie en SGP. Sa men met D66 en GroenLinks vormden die partijen lange tijd één front, maar dat is nu uiteenge vallen. Het onderlinge contact ligt al een tijdje stil, erkent Christen- Unie-leider Arie Slob. Vorige week meldde Dijsselbloem dat het kabinet geen heil ziet in een breed bezuinigingsakkoord met oppositiepartijen. Individue le bewindslieden zien op deelter reinen echter wel mogelijkheden. CDA en Christenunie bezien met argusogen het 'geflirt' van het ka binet met hun partners in de op positie. „D66 was al een soort ge- doogpartner van dit kabinet, en GroenLinks lijkt het nu ook te willen worden", constateert Slob. CDA en Christenunie houden het op inhoudelijke redenen waar om het kabinet hun deur voorlo pig voorbijloopt. „Het kabinet moet ook niet bij ons komen als het de lasten wil verhogen", aldus CDA-leider Sybrand Buma. „Als je aan de kindregelingen komt, dan kom je aan ons", zegt Slob. De oppositiepartijen delen wel het ongeduld en ongenoegen'over het uitblijven van een crisisaan- pak bij het kabinet. Het pleidooi van PvdA-leider Diederik Sam- som om particulieren, pensioen fondsen en woningcorporaties te 'verleiden' geld uit te geven, be vestigde voor de oppositie het beeld van een 'verwarde' coalitie. „Wel 6 miljard extra bezuinigen, de werkloosheid fors laten op lopen en de lasten flink verzwa ren en dan smeken dat mensen meer gaan uitgeven? Dan ben je niet meer van deze wereld", smaalde SP-leider Emile Roemer. Vandaag debatteert de Tweede Ka mer over de bezuinigingen. DEN HAAG - De verhuurdershef- fing voor woningcorporaties wordt in een aantal regio's, waar onder Zeeuws-Vlaanderen, ver zacht. De partijen die betrokken waren bij het woonakkoord (WD, PvdA, D66, Christenunie en SGP) hebben afgesproken om voor ongeveer 100 miljoen euro te versleutelen. De totale opbrengst blijft 1,7 miljard euro. Deze partijen zullen minister Stef Blok (Wonen) ook vragen om meer kantoren om te bouwen tot woningen. De Kamer debatteert vandaag met Blok over woningcor poraties. De heffing wordt ver zacht voor corporaties in krimpge- bieden als Zeeuws-Vlaanderen, Noordoost-Groningen en Park stad-regio en in Rotterdam-Zuid. In de krimpgebiedèn kosten sloop en herstructurering de corpora ties veel geld en in Rotter dam-Zuid is veel geld nodig voor renovatie. De verzachting bete kent dat alle andere corporaties sa men 100 miljoen euro meer moe ten ophoesten. I Het %roteVahantiiptr77fiboeh www.pzc.nl/spaarkaart DEN HAAG - Leerlingen in de on derbouw van het voortgezet on derwijs moeten voortaan ver plicht een landelijke toets gaan maken om te laten zien hoe ze er voor staan. De zogeheten diagnos tische toets wordt vanaf school jaar 2015/2016 afgenomen voor de vakken Nederlands, Engels en wis kunde. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs heeft dinsdag het wetsvoorstel over de tussentoets voor de middelbare school naar de Tweede Kamer gestuurd. verdwenen nazi-diamanten Marsch-Impromptu. .V31/ T«-rapo éi Mtu-ri». '<?e Matthias Die Saiten, Streicb Ut TthrftVj De bladmuziek waarin aanwijzingen zouden staan naar de vindplaats van een nazi-schat, foto codebrekers.nl omweg uiteindelijk bij Hammer. Op de pagina bladmuziek staan, tussen de noten, Germaanse ru nentekens. Zo zou de M midden in de tekst verwijzen naar het Zuid-Duitse dorp Mittenwald, en verwijzen woorden als Predig- stuhl, Kreuz en Kranz naar bergtop pen in de omgeving. Jarenlang beet Hammer zijn tanden stuk op de code, talloze keren reisde hij af naar Duitsland om te zoeken naar verdere aanwijzingen en om te graven. Vergeefs. Daarom besloot hij eind 2012 de kaart openbaar te maken via code- brekers.nl. Ook looft hij 12.000 eu ro uit voor de gouden tip in de hoop samen met anderen de code wel te breken. Hammer beseft, zo zegt hij, dat de zoektocht klinkt als een sterk verhaal. Hij begrijpt dat niet iedereen hem serieus neemt. Zelf weet hij ook niet voor 100 procent zeker of de kaart echt is. Wel voelt hij zich gesterkt door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) dat stelt dat het verhaal van Hammer 'plausibel' is. Er is na de oorlog meer begraven nazi-goud gevon den in het gebied waar Hammer zoekt. Het openbaar maken van de code leverdé weinig resultaat op. Toch meldde de Utrechtse kunstenaar Leon Giesen gisteren dat hij wel denkt de code gekraakt te heb ben. Wjiar Hammer er vanuit ging dat de schat over autowegen was vervoerd, rekende Giesen via spoorwegen, wat weer leidde tot nieuwe aanwijzingen.'Giesen zegt met een grondradar gezien te hebben dat er op de plek die hij aanwijst als de juiste, daadwerke lijk iets ligt. „De gemeente Mittenwald heeft toegezegd mij een vergunning te gaan geven voor een proefboring. Ik zoek nu geld om dat te kunnen doen", schrijft hij op zijn website. Geïnteresseerden kunnen voor 50 euro per persoon bijdragen aan de proefboring. Ze krijgen er in elk geval een theatervoorstelling van Giesen voor terug, waarin hij het verhaal van de schat vertelt; of zijn boring nu wel of geen resul taat heeft. Beide schatzoekers stellen dat het hen niet om de waarde van de schat zelf te doen is. In het dorpje Mittenwald vinden ze het alle maal best, blijkt uit een reactie op internet. „Wij lachen ons rot, maar ga vooral door. Het is ner gens goed voor, behalve voor het toerisme hier." ho maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3