te verkopen SPORT 35 WOENSDAG 26 JUNI 2013 de wereld gaan veroveren enthousiast. Valverde was op ach terstand geraakt, het klassement was beslist en ik wilde met hem voor de ritzege gaan. Dat was het. Meer niet." Hij durfde pas aan meer te den ken toen de Tour van 2013 werd gepresenteerd. „Het parkoers van dit jaar past veel beter bij me dan dat van 2012. Vorig jaar waren de tijdrijders in het voordeel, nu moet je én goed kunnen tijdrij den én goed kunnen klimmen. Het wordt daardoor volgens mij ook een attractievere Tour. Ik ga er niet van uit dat het alleen tus sen Alberto Contador en mij gaat. Het veld is in de breedte veel ster ker dan vorig jaar." De zeges in Romandië en Dau- phiné zijn het houvast voor de man die dit jaar vooral moest le ren leider te zijn in zowel de koers als in zijn ploeg. „Ik begin me nu eindelijk een beetje op mijn gemak te voelen in die rol. Vroeger moest ik alleen mijn ei gen taak zo goed mogelijk uitvoe ren. Nu moet ik me ook bezighou den met wat de rest doet of moet doen. Zowel binnen ons team als in de koers. Ik moet zeggen dat het vertrouwen in mezelf groeit. Van Contador winnen in het Cri terium zegt niet alles, maar het is beter voor je moraal dan wannéér je het in de Tour moet opnemen tegen iemand die je nog nooit eer der hebt verslagen." Het team is zijn grote steun. Het systeem van gecontroleerd koer sen op basis van de kennis van ie ders vermogen, staat volgens Froome nog altijd als een huis. Al leen is Batman aan het hoofd er van vervangen door Robin. In hoe verre is hij een andere leider in hetzelfde systeem? „Het verschil is vooral dat ik een iets andere renner ben dan Bradley. Ik ben minder goed in de tijdrit, maar ben wel sterker in de bergen dan hij vorig jaar was. Ik kan beter rea geren op de versnellingen van de concurrenten. Vorig jaar moesten we na iedere aanval met Bradley steeds rustig zien terug te keren naar de kop van de wedstrijd. Ik zal zelf meer vooraan blijven zit ten, denk ik." Chris Froome en Bradley Wiggins (rechts) in actie tijdens de voor Sky zo succesvolle Tour van 2012. Omdat Wiggins dit jaar ontbreekt, kan Froome vanaf zaterdag op zijn eerste eindzege in de Tour jagen, foto Guillaume Horcajuelo/EPA aan de voet van de berg aan. Dan hoopte ik het zo te kunnen red den tot de top. Ik durfde niet met de grote namen omhoog te klim men. Bang dat ik was door hen ge lost te worden. Het veranderde dus in die Vuelta. Toen moest ik wel bij Bradley blijven en kwam ik erachter dat ik door anders om te springen met mijn energie de grote mannen wel kon volgen in de bergen." Een andere onzeker heid was de gezondheid van de Keniaan, die sinds 2008 ook een Brits paspoort heeft. „In die tijd kwam ik er ook achter dat de Bil- harzia-parasiet, die ik als kind had binnengekregen, verantwoor delijk was voor het feit dat ik me vaak ziek en slap voelde." De behandeling die die parasiet op een zijspoor zette, moet regel matig herhaald worden. „In janua ri is het nog gedaan met een soort vergif. Als die parasiet eenmaal in je lijf zit, raak je hem ook nooit meer kwijt. Of je nu wel of niet in Kenia bent. Ik ben er al drie jaar niet meer geweest. Na de Tour ga ik er weer heen." Eerst moet een klus geklaard wor den, waar hij al bijna negen maan den naar toewerkt. Sinds de dag dat hij net als ieder ander tijdens een teammeeting mocht aange ven wat zijn doelen of wensen wa ren voor 2013. „Toen het Toursche ma bekend werd gemaakt, heb ik aangegeven dat het iets voor mij zou kunnen zijn. Uiteindelijk ging de leiding daarin mee." Hij spreekt tegen dat het al een veel langer broeiende ondermij ning was van de macht van 'Wig- go'. „Het was niet zo dat ik vorig jaar sterker was dan Bradley. Hij won, hij was de sterkste. Op La Toussiere was ik gewoon iets te de oude Gijsen een verbaasde blik op. „Die Joris van den Bergh was er helemaal niet bij! Die zat thuis in Nederland om zijn verhalen te kunnen maken. Iedere avond moesten we hem bellen om ons verslag van die dag door te geven. Daar maakte hij dan een artikel van." Zo ging dat in die tijd. De vraag is nu of er sindsdien veel is veranderd. De Tour ver koopt wereldwijd nog altijd veel kranten. De radio wil er de men sen mee aan het toestel gekluis terd houden en de televisie boeit de kijkers het liefst met mooie plaatjes van prachtige landschap pen en lijdende renners. Zonder media nog altijd geen Tour. Ondertussen heeft de Ronde ook nog maar weinig verloren van zijn mystieke aantrekkingskracht. In de eerste jaren van de Tour be lazerden de renners de boel door af en toe de trein te pakken. Nu zijn er die wat anders pakken om eerder bij de finish te zijn dan de rest. Ondanks alle camera's die op het evenement gericht staan, blijft nog altijd heel veel verbor gen. De Tour is lastig te doorgron den en dat maakt hem ook weer zo aanlokkelijk. Ook voor ploegleider Joris van den Bergh bleef destijds veel ver borgen, blijkt uit een geweldige anekdote van wijlen Albert Gij sen. Broodrenner Theofiel Middel kamp had in 1937 weer eens bonje met Van den Bergh en ging mid den in de ronde naar huis. De ploegleider kwam daar pas enkele dagen later achter. „De eerste da gen deden zijn ploeggenoten nog alsof Middelkamp in koers zat als Van den Bergh belde", glimlachte Gijsen. Heroïsche verhalen over een renner die al lang niet meer in koers zat. Ach, zolang de krant maar verkocht werd. Maurice Garin (midden) poseert samen met een onbekende man voor de fotograaf, nadat hij in 1903 de eerste edi tie van de Tour heeft gewonnen. De Fransman overleed in 1957 in Lens, op 85-jarige leeftijd, archieffoto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35