Vermoedens niet genoeg in zaak Rasmussen SPORT 33 Gemiste kans Invallen politie bij Italiaanse clubs CruijfV: Barca moet Messi verkopen Stanley Cup prooi voor Blackhawks WOENSDAG 26 JUNI 2013 Vanaf zijn vakantie-adres in Spanje kan Harry Lievendag er nog niet over uit. „Toen ik hoorde dat wij de Europees kampioen van Eindhoven naar Amsterdam zouden brengen, heb ik voorgesteld om op de daken van de vier bussen heel groot 'Oad Rei zen' te laten schilderen", zegt de man die in 1988 ma nager sponsoring en relatie- marketing was bij Oad. „Leek me een prachtige recla me. Vonden ze bij ons te duur voor zo'n kort ritje. En wat gebeurt er. De hele reis duurt - door al die mensen op de snelweg - meer dan drie uur. Alles kwam recht streeks op televisie. De beel den werden gemaakt vanuit een helikopter die boven on ze bussen hing. Ik zat thuis te kijken en zag de hele mid dag lege daken. Het is 25 jaar geleden, maar soms droom ik er nog wel eens van." door Rik Spekenbrink ARNHEM - De kantonrechter gaf hem in 2008 al gelijk. En in hoger beroep leek ex-wielrenner Michael Rasmussen (39) zijn positie alleen maar te versterken. Er gebeurde nogal wat in vijf jaar tijd en in wie- lerland overheerst het gevoel dat de leiding van de Rabobank-ploeg van de hoed en de rand wist als het ging om dopinggebruik. Maar zie daar, het verrassende ar rest van het Arnhemse gerechts hof van dinsdag. Niet Rabobank, maar Rasmussen moet betalen. De Deen hoopte op een bedrag' van 5,6 miljoen euro, maar moet de bank ongeveer 660.000 euro te rugbetalen van de eerder ontvan gen 750.000 euro. Het hof oordeelt dat Rabobank Rasmussen tijdens de Tour de France van 2007 terecht op staan de voet heeft ontslagen. De Deen droeg op dat moment de gele trui en was op weg naar de eindzege. De enige vraag die er voor het hof toe deed: wist Rabobank eerder dan die bewuste 25 juli dat Ras mussen had gelogen over zijn ver blijfplaats een maand eerder? Ra bobank heeft in hoger beroep hard gemaakt dat het niet wist dat Rasmussen zich in Italië voor bereidde op de Tour en niet in Mexico, en daarmee een doping- overtreding beging. Dat is opmer kelijk. Het hof zegt zich in grote mate te baseren op de diverse ge tuigenverhoren ter zitting. Een oud-ploeggenoot van Rasmussen, Max van Hees wijk, gaf aan wel te hebben geweten dat de Deen in de Dolomieten had getraind in plaats van in Mexico. Maar de mensen om wie het écht ging, voormalig ploegleider Erik Breukink en oud-teambaas Theo de Rooij, hielden vol bedrogen te zijn door Rasmussen. Dat de twee zich ter zitting het nodige niet wisten te herinneren mag vragen oproepen, maar heeft het hof niet doen twijfelen. In het ar rest staat wel de volgende passa ge: „Het is niet uitgesloten dat de getuigenverklaringen niet in alle opzichten een getrouw beeld vor men van wat zich daadwerkelijk heeft voorgedaan. Echter, de getui gen hebben hun verklaringen on der ede gedaan." Maar daaruit mag volgens de Arnhemse pers rechter niet worden geconclu deerd dat er wordt getwijfeld aan bepaalde getuigen. Volgens haar is in de zaak veel ruis ontstaan, omdat de media veel aandacht hebben gehad voor doping. Rasmussen zelf bekende in januari van dit jaar en trok in zijn val alles en iedereen mee. Maar de specifieke vraag 'Mexico of Italië' staat op zich. De e-mails, sms'jes en andere bewijsstukken die Rasmussen aandroeg, vormen volgens het gerechtshof 'noch af zonderlijk, noch in onderling ver band een aanwijzing dat Rabo eer der dan 25 juli wist dat Rasmus sen niet in Mexico had verbleven'. Het ontslag was terecht en daar mee veegde het hof de uitspraak van de kantonrechter van tafel. Rasmussens advocaat André Brantjes gaf aan dat de oud-ren ner er helemaal doorheen zit. Mo gelijk gaat hij in cassatie bij de Ho ge Raad. Die kan de zaak echter niet opnieuw inhoudelijk behan delen, maar louter kijken naar de wijze waarop het hof de wet heeft toegepast. ROME De Italiaanse politie heeft dinsdag invallen gedaan bij 41 voetbalclubs vanwege een onderzoek naar belas tingontduiking en witwas sen van geld bij de koop en verkoop van spelers. Acht tien van de clubs komen uit in de Serie A, het hoogste ni veau in Italië. Daarnaast gaat het om elf clubs uit de Serie B, het tweede niveau, en twaalf in lagere divisies. Vol gens bronnen bij de politie gaat het bij de clubs uit de Serie A onder meer om landskampioen luventus, AC Milan en Lazio. MADRID Johan Cruijff vindt dat Barce lona de Argentijnse sterspe ler Lionel Messi beter kan verkopen nu de club het Bra ziliaanse talent Neymar heeft aangetrokken. Cruijff vreest voor een strijd tussen Messi en Neymar. „Het is al tijd beter om vooraf conflic ten te vermijden. Daarom had ik ook Neymar niet ge kocht. De twee aanvallers zijn allebei specialist op de vrije trap. Wie moet die straks dan nemen? Messi heeft een contract met Nike en Neymar met Adidas. Het zijn situaties die tot irrita ties kunnen leiden." BOSTON De ijshockeyers van Chicago Blackhawks hebben maan dag (lokale tijd) de Stanley Cup gewonnen door Boston Bruins met 3-2 te verslaan en zo op een beslissende 4-2 te komen in de best-of-se- ven-serie. Bruins leek vlak voor tijd op een overwinning af te steve nen, maar Bryan Bickell en Dave Bolland bezorgden de ploeg uit Chicago de zege. Het is het tweede kampioen schap in de Noord-Ameri kaanse ijshockeycompetitie NHL in vier jaar tijd vopr Blackhawks. Ie bus over de snelweg Net als zijn twee collega's vaart Visser langzamer dan normaal. „Al dat publiek wil je de tijd ge ven om de voetballers te zien. Om ze te huldigen. En omgekeerd vonden de spelers het natuurlijk prachtig om naar die mensenmas sa te kijken." Zelf moest hij bij de pinken blijven. „Want soms sprongen ze van de kant zo de gracht in. Dan sloeg de schrik me om het hart. Voordat je het weet, komen ze in je schroef terecht." De sfeer van die dag zal hij nooit meer vergeten. „Vooral de eensge zindheid onder al de mensen.' Zo zou het altijd moeten zijn." Drie jaar geleden zaten ze trou wen weer gespannen voor de buis. „Maar toen verloren we de WK-finale van Spanje. Geen tocht, dachten wij. Gingen ze toch door de grachten. Met een andere rederij. Lovers. Jammer. We wisten van niks. Maar als ze volgend jaar de finale halen, zit ten we weer klaar, hoor." Bondscoach Rinus Michels (links) en Ruud Gullit tonen op de luchthaven van Eindhoven de Europese beker. Het zou het begin worden van een dag vol verrassingen, foto ANP zegt Tinus Visser (58). „We zaten met een stel op kantoor te kijken, toen de directeur binnen kwam. 'En dan gaan we nu varen', zei hij alleen maar. Bleek dat we met drie boten de volgende dag de grachtentocht zouden doen. Het; was geheim gehouden. Stel dat ze verloren hadden" Dat hij op een van de drie boten aan het roer stond, verbaast Vis ser 25 jaar later nog steeds niet. „Ik bleef altijd rustig. Sommigen kunnen dat niet", klinkt het droogjes. De 'opstelling' kent de kapitein nog steeds uit zijn hoofd. De voorste boot was de Koningin Beatrix met dat hoempapa orkest. Dan kwam de John F. Kennedy met de spelers en de trainers. En als derde de Frederik Albert Pie- ter, genoemd naar de zoon van on ze directeur. Ik had de laatste boot. Wij noemden dat toen de boot met de bobo's." Als de vloot het Oosterdok ver laat, heeft niemand eigenlijk een idee wat hen te te wachten staat. „Maar toen we bij de Oudezijds Voorburgwal kwamen en even la ter het Rokin waar onze rederij ligt, kwamen we ogen en oren te kort. Wauw wat is dit, dacht ik. Zoveel mensen. Op de bruggen. Langs de kant. Op woonboten. Soms hield ik mijn hart vast. Zo als bij ene woonboot op de Prin sengracht. Daar stonden zoveel mensen op dat-ie water begon te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33