De Boer speelt spel om de duiten niet mee Endt geen teammanager Doe mee... PZC Ancelotti volgt Mourinho op I 44 De spelers stonden ook gewoon bij ons in de pantry. Het was een grote familie 32 SPORT Oranje is Europees kampioen. En Nederland haalt de ploeg groots in. Een laatste terugblik. WOE door Edward Swier AMSTERDAM - Vraag Frank de Boer naar de doelstellingen van Ajax voor dit seizoen en hij zegt eerlijk nog geen idee te hebben. „Vraag het me begin september nog eens." Op de eerste training in de open lucht ontbreken de Ajacieden Toby Alderweireld, Siem de Jong en Christian Eriksen nog. Volgen de week haken ze aan. Maar voor hoe lang? „Het zijn hele fatsoenlij ke jongens, die het heel fatsoen lijk met Ajax willen regelen. Maar uiteindelijk is het wel een spel om de duiten en dat duurt tot en met 2 september." De Boer, die opvallend openhar tig was in zijn eerste gesprek met de pers na zijn vakantie, weet dat de competitie voor Ajax op 2 au gustus tegen Roda IC begint, dat een week eerder al de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tegen AZ is. Hij zou de eerste trainer kunnen zijn die voor de vierde keer op rij het landskampioen schap pakt met de hoofdstedelijke formatie. „Maar daar ben ik niet speciaal op gefocust." Tüurlijk is de titel het streven, ook zonder die drie. Ajax moet volgens De Boer elk jaar kam pioen kunnen worden. Maar op 17 of 18 september begint de Cham pions League. „Liefst zou ik nu al zeggen dat we daarin willen over winteren, maar de vraag is met welke selectie ik dan werk?" Dat Ajax, vooruitlopend op die mogelijke transfers, toch al heeft laten weten af te zien van Adam Maher, is volgens de trainer geen spel. „Het blijft een fantastische speler, maar uiteindelijk is hij voor ons gewoon te duur. We heb ben uit het verleden geleerd, daar moeten we als Ajax niet meer in trappen." Dat Vitesse niet eens reageerde op het verzoek van Ajax om te pra ten over een eventuele transfer van Marco van Ginkel, zei De Boer ook voldoende. In Lerin Duarte van Heracles ziet De Boer een goed alternatief. Op de eerste training in de open lucht - vanwege verbouwingen op sportpark De Toekomst zon der publiek - heeft De Boer juist 26 man aan het werk gezien. Hij zag dat het kriebelde bij zijn spe lers. „En ook bij de technische staf." Al houdt Jaap Stam zich, te rug op De Toekomst, nog erg rus tig, hij geniet wel duidelijk als de jeugd er tijdens het laatste partij tje flink inkleunt. Er staan meer 'nieuwe' gezichten op het trainingsveld. Nicolai Boile- sen en Davy Klaassen, beiden lang uit beeld door blessureleed, zijn weer aangesloten, de aan ADO Den Haag verhuurde Dico Koppers is ook terug. De interna tionals Hoesen, Sightorsson, Fi scher, Schone, Eriksen, Moisan- der, Vermeer, De Jong en Alder weireld ontbreken nog. Cillessen hoefde net als de rest pas maan dag aan te sluiten, maar wilde daar niet op wachten. Volgens De Boer heeft Vermeer nog steeds een neuslengte voorsprong, en heeft hij zich inmiddels ook on der de lat bij Oranje bewezen. Voor 27 juli zal De Boer zijn keu ze bepalen. De laatste aanwinsten, Sam Hen driks van De Graafschap en de Duitser Marvin Höner, zijn ook op de eerste training van de par tij. Net als de jonkies Kenny Tete (17) en Riechedly Bazoer (16). Al licht dat zij' de basis vormen van Jong Ajax, de nieuweling in de Ju- piler League. AMSTERDAM - David Endt is niet langer teammanager van Ajax. De club zegt 'verder te willen profes sionaliseren'. Endt was teammana ger sinds 1997. Trainer Frank de Boer: „Hij deed dat vrij goed, maar we denken dat het beter kan." Endt reageerde geschokt op het met onze Lezerstour. U kunt zich nu inschrijven op onze website www.pzc.nl/lezerstour Stapvoets met de nieuws, dat nog voor hij een ge sprek met de Ajax-directie had al in de krant stond. „Ik ben ge schokt en verrast." Ajax zegt 'een passende oplossing' te zoeken voor Endt. Ex-honkbalinternatio nal Tjerk Smeets wordt genoemd als de 'professionele' teammana ger die Ajax zoekt. door Danny van den Broek André Hazes staat in 1988 op num mer 1 van de Nationale Hitparade met 'Wij houden van Oranje', maar als het Nederlands elftal Eu ropees kampioen wordt, kan er maar geen luchthaven gevonden worden die de voetballers wil ont vangen. „Schiphol vreesde een chaos. Rotterdam kon de verwach te toeloop van supporters ook niet aan. Zelfs de marine luchtha ven Valkenburg bij Katwijk gaf geen toestemming", zegt Ton van de Merwe, in 1988 bij Transavia de man die alle vluchten van Oranje regelt. „We hielden Brus sel al achter de hand, maar uitein delijk werd het Eindhoven." Een dag nadat Oranje het grootste succes uit de historie behaalt, stapt de Transavia-bemanning be hangen met oranje slingers in het lege vliegtuig naar München. „We hadden ook oranje nagellak op en de lippen oranje gestift," onthult Tineke Schoenmakers (64). Van 1987 tot 1990 maakt ze als purser deel uit van een vaste bemanning die alle vluchten van Oranje doer. De internationals be groeten haar in die tijd met 'hai Tineke'. „Koeman en Gullit zei den dat altijd. Van Breukelen ook. Die was zó sociaal. De spelers stonden ook gewoon bij ons in de pantry. Het was een grote familie. Alleen bij het opstijgen en landen moest iedereen zitten." Niemand heeft in die tijd gehei men voor haar. „Michels at graag een appel. Maar die wilde hij niet zelf schillen. Deden wij. En dan sneden we 'm in partjes. Koeman dronk altijd karnemelk. Zit niet in ons assortiment. Ging iemand van ons voor vertrek snel even langs de supermarkt." Hoewel Oranje het grootste suc ces uit de Nederlandse voetbalge schiedenis heeft gehaald, verloopt de reis van München naar Eindho ven in een serene rust. „Het was geen uitgelaten stemming. Nie mand ging uit zijn dak. Zingen? Er zaten officials van de KNVB, voetballers en journalisten in het vliegtuig. Zie jij die zingen?" Boven Eindhoven maakt het vlieg tuig een extra rondje. „Want op de grond was alles oranje. Je zag de spelers kijken. Zo van: wat is hier aan de hand. Toen we geland waren, hing de gezagvoerder de Nederlandse vlag uit het raam. Hadden we ook meegenomen." Omdat de huldiging in Amster dam is, heeft KNVB-sponsor Oad bussen naar Eindhoven gestuurd. „Ik werd zondagmorgen gebeld of ik 's middags kon rijden", herin nert Henk Schippers (67) zich. „Ze hadden een extra bus nodig voor het materiaal." Henk sluit die middag als vierde aan bij de karavaan die op weg gaat naar de hoofdstad. „Ik had mijn zoontje meegenomen. Ver der was de bus leeg. Dat was aan de ene kant jammer. Ik had graag de spelers gereden. Maar toen we de snelweg opdraaiden, wisten Tineke Schoenmakers we niet wat we meemaakten. Mijn zoon is 37. Die heeft het er nog over. Zoveel mensen. Op de viaducten. Aan de kant van de weg. We gingen stapvoets. Soms renden ze mee, hè. Of schoten ze zo voor je bus langs. We deden er een uurtje of drie over voordat we in Amsterdam waren." Daar wordt 'het stokje' overgeno men door 'Reederij P. Kooij', die uitverkoren is om de rondvaart door de Amsterdamse grachten te verzorgen. „Maar dat kregen we pas zaterdagavond na het laatste fluitsignaal in de finale te horen", MADRID - Real Madrid heeft Carlo Ancelotti benoemd als de nieuwe coach. De Italiaan volgt de Portu gees José Mourinho op, die voortij dig uit Spanje vertrok. De voorzit ter van Real Madrid, Florentino Pé- rez, maakte de komst yan Ancelot ti maandag al bekend. De club moest alleen nog tot een akkoord komen met Paris Saint-Germain. Dat is nu gelukt. PSG liet dinsdag weten dat de Fransman Laurent Blanc als hoofdcoach de plaats van Ancelot ti inneemt. Naar verluidt betaalt Real zo'n vier miljoen euro voor het nog doorlopende contract van Ancelotti. De 54-jarige Italiaan heeft bij de Koninklijke voor drie jaar getekend. Hij leidde PSG afge lopen seizoen naar de Franse land stitel. Voor zijn komst in Frank rijk had hij Chelsea onder zijn hoede, de Engelse club waar Mou rinho terugkeerde als coach. Ancelotti moest daar in mei 2011 vertrekken. In eigen land was hij coach van Reggina, Parma, Juven- tus en AC Milan. Real Madrid heeft veel vertrouwen in Ancelot ti, die vandaag officieel wordt ge presenteerd. „Hij weet hoe het is om een grote Europese club te lei den en met de druk om te gaan. Voor ons is hij de juiste man", al dus de Spaanse club. Ancelotti won met AC Milan, waar hij jaren als speler actief was, ook het landskampioen schap en de Champions League. Bij Chelsea, waar hij werd aange steld als opvolger van Guus Hid- dink, behaalde hij ook de titel en de beker. De begeerde zege in de Champions League bleef uit. Dat kostte hem zijn baan in Engeland? Blanc (47) was bondscoach van Frankrijk bij het EK vorig jaar. Hij stapte op na de uitschakeling van de Fransen in de kwartfinales. Sindsdien zat hij zonder werk. Hij leidde in 2009 Bordeaux naar de titel. Blanc liet maandag al weten graag bij de Parijse club aan de slag te gaan. „Dit is een heel mooie uitdaging voor mij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32