Artsen dachten dat Samantha zich aanstelde CULTUUR 31 Minder geld dwingt Film by the Sea tot soberheid. Het festival hoopt dat op te vangen met extra bezoekers. WOENSDAG 26 JUNI 2013 Sober maar met kwaliteit door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ook Film by the Sea ontkomt niet aan bezuinigingen. Het afhaken van grote sponsors zoals Delta, Zeeland Seaports en Rabobank heeft een flinke bres in de begroting geslagen. „Het is las tig om dat te compenseren. Dat maakt het tot een heel moeilijk jaar", zegt festivaldirecteur Leo Hannewijk. „Hoewel we de vijf tiende editie vieren, zal het dit jaar allemaal wat soberder zijn, al hoeft dat niet te betekenen dat de kwaliteit achteruitgaat. Maar de ondergrens is onderhand wel be reikt." Belangrijke bezuinigingen zijn het stoppen met Terneuzen als ne venlocatie en het schrappen van het (dure) muziekpodium in de hal van CineCity in Vlissingen. In plaats daarvan komen enkele kleinschalige optredens, bijvoor beeld op het terras voor de bios coop, dat dit jaar ruim twee keer zo groot wordt. „We zetten de subsidie die we krijgen in voor onze kernactivi teit: Film Literatuur", zegt Han newijk. „Alle extra onderdelen moeten kostendekkend zijn." Dat geldt bijvoorbeeld voor Film Food, dat voor het derde jaar wordt opgezet. Het paviljoen naast de bioscoop, waar Zeeuwse toprestaurants maaltijden serve ren, keert terug. Het jubilerende festival zet niet al leen in op bezuinigen, maar pro beert vooral ook meer publiek te trekken. De afgelopen jaren had het evenement ruim 45.000 be zoekers. Hannewijk: „We streven nu naar 50.000 bezoekers, zodat we de dalende sponsorinkomsten kunnen compenseren met meer recettes, terwijl het tegelijk ook in houdelijk interessant moet blij ven. Dat is best tricky, maar wat we inmiddels in gang hebben ge zet, begint zijn vruchten af te wer pen." Het festival richt zich dit jaar voor al op de wat oudere doelgroep. Sa men met GGD Zeeland en Me disch Contact wordt het uitgebrei de onderdeel Care Cure opge zet, waarbij allerlei facetten van zorg en gezondheid aan bod ko men. De mooiste films rond het thema worden vertoond en inge leid door deskundigen. Ook komt er bij CineCity een apart Care Cure-paviljoen, waar de hele dag activiteiten zijn. Er wordt tevens geëxperimen teerd met 'Zorg voor Cultuur', waarbij het bedrijfsleven vrijwilli gers in de zorg kunnen waarde ren met vrijkaarten voor filmbe zoek. Damen/Amels heeft zich als eerste bedrijf gemeld. Het is de be doeling dat het project, dat door Hannewijk is bedacht, in 2014 Zeelandbreed wordt opgezet. Het trekt inmiddels ook al landelijk de aandacht. Ouderen vormen een kansrijke doelgroep. „Het is een grote, actie ve groep. Ze hebben vaak veel vrije tijd en de wil om te reizen, maar dan moet je ze ook iets bie den wat hun leven verrijkt. Boven dien krijgen ze vroeg of laat te ma ken met de care cure-sector Wij willen ze prikkelen om hier heen te komen", zegt Hannewijk, die ook signaleert dat opvallend veel films momenteel over aanver wante thema's gaan. Verder hecht Film by the Sea veel belang aan jongeren. Zo wordt het voortgezet onderwijs in Zee land dit jaar nauw bij het festival betrokken en komt er nog meer aandacht voor de jongerenjury. Een nieuw onderdeel van het fes tival zijn de literaire lezingen, waarbij lezers bekende auteurs kunnen ontmoeten, onder wie Adriaan van Dis, Marjan Berk en Christine Otten. Het affiche voor Film by the Sea 2013 werd gisteravond onthuld. De foto is gemaakt door de Vlissingse fotograaf Lex de Meester. Het model is Resy Kemperman. Het ontwerp is van Nilsson Communicatiekunstenaars. Het weblog Zeelandgeboekt besteedt aandacht aan nieuwe Zeeuwse boe ken en tijdschriften. Wekelijks wordt één titel in de krant voor het voet licht gehaald. door Jan van Damme Er zijn struisvogels. Medi sche programma's mijd ik. Krantenartikelen over ge zondheid en ziektes, mwah, een enkele keer. Een boek van iemand die een slopende ziekte beschrijft, dat lees ik van z'n lang zal ik le ven niet. Zulke lectuur brengt je maar op gedachten. Toch heb ik na sterke aarzeling Samantha Ei sing gelezen. Ik ben er nog een beetje stil van. Wat een dappere meid. En wat schrijft ze meesle pend over haar taaislijmziekte. Haar boek heet en is Adembene mend. De ondertitel Mijn eerste jaar met Cystic Fibrosis is veelzeggend. Ze heeft die ziekte namelijk al veel langer, maar artsen hebben in de periode dat ze het boek schrijft pas een jaar geleden ontdekt wat ze werkelijk mankeert. Tot die ontdekking werd steeds aangeno men dat ze astma had. Cystic Fi brosis of taaislijmziekte is een heel andere kwestie. Nadat ze in de Zeeuwse gezondheidszorg he lemaal was vastgelopen week ze uit naar België. Daar werd al snel de vraag gesteld of ze ooit op Cys tic Fibrosis was getest. Nee dus. Kort daarna kon de diagnose wor den gesteld. Het is geen boek waarin Zwarte Pieten worden uitgedeeld. Maar dat het zo lang moest duren voor de goede diagnose werd gesteld, is schrijnend. Samantha Eising werd in 1990 geboren in Gronin gen. Op haar dertiende verhuisde ze op advies van haar arts naar Vlissingen, in de hoop haar astma te stabiliseren. Zo kwam ze dus tien jaar geleden in Zeeland te recht. Op pagina 15/16 wordt uitge legd wat taaislijmziekte eigenlijk is: een ernstige, aangeboren aan doening die niet te genezen is en waarbij in de slijmkliertjes, die ie der mens heeft, uitzonderlijk veel slijm wordt afgescheiden. Daar door ontstaan slijmophopingen in organen, die tot infecties lei den. De gemiddelde levensver wachting is momenteel 35 tot 40 jaar. Het leven valt Samantha zwaar. Door haar ziekte, maar ze ker ook door het idee dat artsen en verplegers haar als een aanstel ster zien. Gelukkig heeft ze haar moeder, die ze haar PA noemt: Personal Assistant. Moeder is er al tijd en heeft begrip. En gelukkig heeft ze haar pen, of haar tekstver werker. Schrijven is meteen ook een van zich af schrijven. Samantha Eising: Adembenemend. Mijn eerste jaar met Cystic Fibrosis - Uitgeverij Fenikso, 228 pagina's, 16,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31