Voor een gedeputeerde valt in crisistijd weinig eer te behalen. Toch wil Ben de Reu (PvdA) door. „Ik geef nooit op bij tegenwind." 28 ZEELAND PROVINCIEBESTUURDER 44 Dat is de schoolmeester in me. Je moet wel je huiswerk hebben gedaan Ik kan ook niks veranderen aan de economie door Ben Jansen Af en toe wordt hij op meewarige toon aan gesproken. Je zult maar gedeputeerde voor economie zijn in een periode waarin grote werk gevers als aluminiumsmelter Zal- co en fosforproducent Thermphos moeten sluiten, klinkt het dan. „Tja", reageert de provinciebe stuurder, „je kunt je plezierigere gebeurtenissen voorstellen. Zoiets gaat je aan je hart, maar ik reali seer me ook dat ik in mijn eentje de economie van Zeeland niet kan veranderen." Deze houding tekent Ben de Reu: betrokken, maar realistisch. Veel werknemers van de beide geslo ten bedrijven zijn ervan over tuigd dat het niet aan de econo miegedeputeerde heeft gelegen dat Zalco en Thermphos niet van een faillissement waren te red den. Dat De Reu niet kon verber gen dat het banenverlies voor zo veel mensen hem niet onberoerd lieten, heeft hem evenmin kwaad gedaan. „Ik ben nu eenmaal een emotioneel mens", zegt hij over het feit dat hij vol schoot tijdens een uitzending van Omroep Zee land over de teloorgang van Zalco en toen hij werknemers van het bankroete Thermphos toesprak. „Ik ken een aantal van de mensen die hun baan zijn kwijtgeraakt. Dan weet je wat het betekent. Dat hakt er dan in." Ben de Reu was een godsge schenk voor de Partij van de Ar beid toen hij twee jaar geleden be reid bleek zijn directeurschap bij schoolbegeleidingsdienst RPCZ te verruilen voor de functie van dagelijks provinciebestuurder. Zelf houdt hij vol dat er elf serieu ze kandidaten waren, maar eigen lijk waren het er maar twee: De Reu zelf en de toenmalige Middel burgse wethouder Albert de Vries. De laatste was een jaar eer der herkozen als wethouder en kon de gemeente dus kwalijk ver ruilen voor de provincie. Inmiddels is De Reu op weg wat langer een godsgeschenk voor zijn partij te zijn. Velen gingen er van uit dat hij gezien zijn leeftijd maar voor één termijn van vier jaar beschikbaar was. Nu de huidi ge statenperiode halverwege is en hij enkele goede gesprekken met het thuisfront en met de geweste lijke top van de PvdA heeft gehad, vindt De Reu het moment rijp om aan te kondigen dat hij wel in is voor een tweede termijn. „Na tuurlijk onder twee voorwaarden: ik moet fit blijven en de partij moet me willen." Beide lijken geen probleem. Als fietser bij de toerclub Theo Middelkamp werkt hij aan zijn conditie. En hard. Hij vertelt aan wie het maar wil ho ren dat hij laatst een veel jongere PZC-redacteur moeiteloos uit het wiel heeft gereden. Als gedepu teerde doet hij het ook goed. Hij is - zij het als dagelijks provincie bestuurder - het gezicht van de PvdA, die in de statenzaal ietwat flets oogt. De Reu heeft charme, overtuigingskracht en kent zijn zaakjes. „Ik ben alleen te lang aan het woord", weet hij. „Daar moet ik nog aan werken." Hoe dan ook, de PvdA hoeft niet acuut op zoek naar een nieuwe kandidaat-gede puteerde. Nog geen half jaar na zijn aantreden toonde De Reu uit welk hout hij gesne den is. Bij een commissievergade ring waren al zijn collega-gedepu teerden de provincie uit, zodat hij in zijn eentje alle vragen moest beantwoorden, ook over onder werpen die niet op zijn terrein la gen. Verscheidene commissiele den lieten daarom vooraf al we ten dat ze genoegen namen met een schriftelijk antwoord, maar dat was De Reus eer te na. Hij had zich grondig voorbereid en kwam met goed gedocumenteer de antwoorden. Bewondering, lof en respect waren zijn deel. „Tja, dat is misschien de schoolmeester in me", zegt hij erover. „Je moet wel je huiswerk hebben gedaan." In zijn betoogtrant bedient De Reu zich graag van wielerter- men. Bij tegenwind moet je stevig doortrappen en niet afstap pen, hij is bereid zich het snot voor de ogen te fietsen en voelt zich als bestuurder de wegkapi tein die ploeggenoten in een zoda nige positie probeert te krijgen dat ze de koers winnen. Dat er mooiere tijden zijn ge weest om economiegedeputeerde in Zeeland te zijn, zal De Reu niet ontkennen. Maar hij is er de man niet naar zich - „nu we de wind zo op kop hebben" - gedeisd te houden en te hopen dat zich op het gebied van de Zeeuwse werk gelegenheid geen al te grote onge lukken meer voordoen. „Dat zou ik een labbekakkerige manier van besturen vinden. Dan ben je al leen maar met jezelf bezig. Ik weet wel, ik heb makkelijk pra ten. Als ze tegen me zeggen: hou er maar mee op, dan ga ik ge woon wat anders doen. Of niet. Dat geeft wel een zekere rust. Maar dat wil niet zeggen dat ik het ook kalmpjes aan doe." De situatie is niet te vergelijken met die van Zalco en Thermphos, maar ook Dow in Terneuzen baart De Reu enige zorgen. De toepassing van schaliegas neemt' een grote vlucht in de Verenigde Staten en dat plaatst de vestiging in Zeeland in een ongunstige con currentiepositie. „Dat is een se rieuze bedreiging. We proberen die samen met Dow te analyseren en te zien wat we kunnen doen. De mogelijkheden zijn beperkt. Aan de energieprijs kunnen wij als provincie weinig veranderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28