Raad Middelburg is lek bij Orionis beu Kreeftenvisser Yerseke vecht tegen beperking Conclusies raadsonderzoek 24 WALCHEREN Vergadering Regionale uitvoeringsdienst Zeeland RUD Zeeland Nu de kat definitief van huis is rekent de Middelburgse raad af met de periode Albert de Vries. Szarafïnski redt c door Theo Giele MIDDELBURG - De Middelburgse raad is het beu dat er keer op keer extra geld naar uitkeringsorganisa tie Orionis Walcheren moet. „Het is een gevoel van onmacht wat ons bekruipt", verwoordde Wim Steketee (LPM) het gevoel van een groot deel van de gemeen teraad. Alleen DuurzaamRood, WD en SGP stemden voor een voorstel van B en W om 1,7 mil joen euro over te maken om het tekort van Orionis aan te vullen. Hieruit mag niet de conclusie ge trokken worden dat de raad geen vertrouwen heeft in wethouder Chris Simons, die namens Middel burg in het dagelijks bestuur van Orionis zit. Hoewel hij zei dat hij het verwerpen van voorstel zich persoonlijk aantrekt, stemden PvdA, CDA, GL, D66, SGP en Christenunie tegen extra geld voor Orionis. De tegenstemmers zeiden hiermee een duidelijk sig naal aan Orionis te willen geven. In de raad klonk kritiek op de in terimdirecteur en zijn beloning. „We hebben een bouwer nodig in plaats van een breker", aldus Ste ketee. Jannie Sandee (CDA) zei grote twijfels te hebben over de bedrijfsvoering bij Orionis. DEN HAAG - „Straks eten we alle maal Canadese kreeft, lekker goed koop maar het smaakt ais kauw gum", zei de Yerseker kreeftenvis ser Jan Zoeteweij dinsdag bij de Raad van State. Dat de Nederlandse overheid het de vissers niet makkelijker maakt is ook geen geheim. De afgelopen jaren regende het rechtszaken over de visserij. Ook de kreeften- visserij van Zoeteweij is nu aan banden gelegd. Mocht hij vorig jaar nog het hele jaar rond in het Kanaal door Zuid-Beveland met korven op kreeften vissen, nu heeft Economische Zaken, Land bouw en Innovatie de vangst be perkt van 1 april tot 15 juli. Vol gens het ministerie om de kreef ten te beschermen. Zoeteweij noemt dat lariekoek. De uitspraak volgt over enkele weken. De Gemeenschappelijke regeling Regionale uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland gaat vanaf 1 januari 2014 taken uitvoeren op het gebied van vergunningverlening, toe zicht en handhaving voor onderdelen van de Wet algemene bepalingen omgevings- recht (Wabo) en de Wet milieubeheer. De RUD Zeeland gaat in opdracht werken van de provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en Zeeuwse gemeenten. Op 28 juni 2013 vindt, nadat de besluitvorming bij de deelnemers is afgerond, de eerste vergadering plaats van het Algemeen Bestuur (AB) van de^Gemeen- schappelijke regeling Regionale uitvoeringsdienst Zeeland. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in de Raadzaal van het stad huis van Terneuzen (Stadhuisplein 1Terneuzen) en start om 11.00 uur. De voorlopige agenda is als volgt: 1 Opening en mededelingen 2 Vaststellen agenda 3 Vaststellen verslag AB RUD Zeeland i.o. 10-6-2013 4 Besluitvorming deelnemers 5 Aanwijzing leden Dagelijks Bestuur (DB) 6 Aanwijzing voorzitter 7 Vaststellen delegatiebesluit bevoegdheden DB 8 Vaststellen reglement van orde AB 9 Aanwijzing secretaris (onder voorbehoud) 10 Kennisname reglement van orde DB 11 Kennisname organisatieverordening 12 Rondvraag 13 Sluiting De agenda en stukken voor de vergadering zijn digitaal te raadplegen via www.rud-zeeland.nl en liggen voor iedereen ter inzage in de kantoren van de provincie Zeeland en waterschap Scheldestromen in Middelburg en in de gemeentehuizen van de deelnemende gemeenten. De Middelburgse gemeenteraad dinsdagavond bijeen. door Theo Giele MIDDELBURG - Door nadrukkelijk afstand te nemen van de oude be- stuurstijl onder haar voorganger Albert de Vries heeft wethouder Saskia Szarafïnski dinsdagavond het Middelburgse college van bur gemeester en wethouders gered. Aan het begin van de beraadsla gingen over het raadsonderzoek naar de overdracht van de theater exploitatie nam Szarafïnski het woord. Ze erkende volmondig dat er door het college fouten zijn ge maakt. In een eerste schriftelijke reactie op het rapport had het college ta melijk formeel op feiten en cijfers gereageerd. Szarafïnski zei begre pen te hebben dat het niet alleen daar om draait. Een aantal raadsle den hadden haar daar vooraf gaand aan de vergadering op ge wezen. „Het draait om het ver trouwen tussen het college van B en W en de gemeenteraad. Ver trouwen is noodzakelijk, informa tie geven aan de raad dient een vanzelfsprekendheid te zijn. In een aantal dossiers is dat niet goed gegaan. Dat spijt ons. U vraagt om een fundamenteel an dere houding. Wij werken eraan om ons deze houding eigen te ma ken. Dit geldt voor het hele colle ge", aldus Szarafïnski. De oppositiepartijen uitten dins dagavond niet alleen forse kritiek op het college, maar ook de frac ties van CDA, PvdA, LPM en WD kregen het verwijt te slik ken jarenlang slaafs achter het col lege te hebben aangelopen. SGP-fractievoorzitter Chris Dek ker somde een aantal affaires op: van extra geld naar het ZEP in 2010 tot de overschrijding van het MIDDELBURG - Een maand geleden overhandigde onderzoekscommis sie 'Overdracht exploitatie Stads schouwburg' haar rapport aan de voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester Harald Bergmann. De commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de politieke partijen in de raad, onderzocht de periode van januari 2006 tot mei 2012. In die voor de Middelburgse schouwburg roerige jaren kampte de stichting met grote tekorten. Elk jaar moest de gemeente ton nen bijpassen, bovenop de jaarlijk se subsidie van driekwart mil joen, om te voorkomen dat de schouwburg financieel kopje on der zou gaan. Wethouder Albert de Vries slaagde er in om in 2011 met Theater BV van Frans Lie- vens tot overeenstemming te ko men over de overname van de ex ploitatie. Daarmee kwam een ein de aan de financiële verantwoor delijkheid van de gemeente voor het reilen en zeilen van de schouwburg. Tijdens de overdracht, in de zo mer van 2011, kwam het ene na het andere financiële lijk uit de kast. Om Theater BV met een schone lei te laten beginnen, moesten eerst de rekeningen van de oude schouwburgstichting worden betaald. Dat kostte de ge meente bijna een half miljoen. Voor de gemeenteraad was dit aanleiding om te vragen om een raadsonderzoek, het eerste in de historie van de gemeente. De drie voornaamste conclusies in het rapport zijn: de gemeente hield onvoldoen de financieel toezicht op de Stich ting Stadsschouwburg Middel burg Theater Exploitatie Zee land; de gemeenteraad is onvoldoen de geïnformeerd in het proces dat leidde tot de overdracht van de ex ploitatie van de schouwburg; de gemeenteraad is zelf niet alert geweest; de raad had zelf moeten aandringen op informatie over de financiële toestand van de schouwburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24