PZC Mosselseizoen dreigt vertraging op te lopen Spaar mee voor Bent u al abonnee? 'Vakasüiepuzzelboek 22 ZEELAND Zomervakantie Ga naar www.pzc.nl/webwinkel TIJDLIJN HEDWIGEPOLDER Het grote Vanaf 22 juni bestelt u het puzzelboek zonder te sparen. woensdag Veel tegenstanders van ontpoldering op de presentatie van het inrichtingsplan voor de Hedwigepolder. Gelaten en boos. Plak de vier ontbrekende puzzelstukjes op uw spaarkaart, maak de puzzel compleet en bestel het puzzelboek voor slechts C 2,50 incl. verzendkosten. Nog geen spaarkaart? Deze kunt u downloaden op www.pzc.nl/spaarkaart Op de website vindt u ook de data waarop de puzzelstukjes in de krant staan. www.pzc.nl/webwinkel (categorie Boeken) (categorie Boeken) ABONNEE VOORDEEL door René Schrier YERSEKE - Het koude voorjaar dreigt het mosselseizoen te vertra gen. Een bemonstering die giste ren zou worden gehouden om een beeld te krijgen van de groei en de kwaliteit van de mosselen is een week uitgesteld. Mosselen van de hangcultures zijn inmid dels al wel beschikbaar voor de consument. Ondanks het uitstel van de be monstering wordt voorlopig nog wel vastgehouden aan de datum van 10 juli voor het begin van het mosselseizoen van de bodemcul tures, al is dat afhankelijk van de ontwikkeling van de mosselen de komende weken. Vorig jaar was het begin van het mosselseizoen overigens ook op 10 juli. Hans van Geesbergen van de pro ducentenorganisatie Mosselcul tuur legt uit dat het vlees van de mosselen nog rood is en dat de mosselen nog niet groot genoeg zijn, zo hebben kwekers laten we ten. Daarom was een bemonstering op dit moment niet zinvol. Hij voegt er aan toe dat het niet zo vreemd is; ook de haring en bij voorbeeld de kreeften zijn dit jaar later beschikbaar als gevolg van het koude voorjaar. Het aanbod aan mosselen uit Ne derland zal dit jaar lager zijn dan voorgaande j?ren, verwacht Van Geesbergen. Dat heeft te maken met het feit dat er in 2010 en 2011 nauwelijks mosselzaad is geval len. Dit najaar is er wel veel mos selzaad gevallen, maar dat kan op zijn vroegst aan het eind van het huidige seizoen in de handel wor den gebracht. Overigens wordt het aanbod al geruime tijd aange vuld met mosselen uit landen als Duitsland en Ierland. Wat de mosselen van de hangcul tures betreft kan Simon Schot van Neeltje Jans mosselen een positie ver verhaal laten horen. JHet sei zoen van de hangcultures is al op 5 juni begonnen en volgens hem is er sprake van mosselen met een prima kwaliteit. In het begin van het seizoen was er nog sprake van een visgewicht van 28 a 29 procent en inmiddels is dat opgelopen tot 30 en 35 pro cent. De schelpen zijn niet zo groot, maar ze zitten volgens Schot behoorlijk vol met mossel vlees. Ook Schot geeft aan dat de natuur een achterstand heeft die wel tot vier weken kan oplopen. Met mos selen is het zo dat ze met verstrij ken van het seizoen alleen maar beter worden, aldus Schot. De prijzen voor de hangcultuur- mosselen liggen op hetzelfde ni veau als vorig jaar. Bij Neeltje lans mosselen is dat 3 euro en 5,5 euro per kilogram voor de consument, afhankelijk van de soort mossel. De hangcultuurmosselen van Schot komen uit de voormalige bouwputten van de pijlers van de stormvloedkering. Zowel Van Geesbergen als Schot geven aao dat alles afhankelijk is van het weer. De komende weken kan er nog veel veranderen. „De mossel is een natuurproduct, er is geen peil op te trekken", voegt Schot er aan toe. MID mei het Roo wijd curs De diei heit stee den mei de de I litie sel Daa BEGIN 2001 Vaststellen lange-termijnvisie 2030 Scheldebek- ken. DECEMBER 2005 Sluiten Scheldever- dragen, waaronder één over verdiepen en natuurherstel. OKTOBER 2009 Kabinet Balkenende IV besluit dat er geen alternatief is voor het ontpolderen van de Hedwigepolder. DECEMBER 2009 Inrichtingsplan na ontpoldering gereed. EIND 201.0 Kabinet Rutte I wil geen grond onder water zetten voor natuur. Mooier kan Hedwige i Guido van der Heijden Het is veertien graden en het regent. Nou ja, echt regenen doet het niet. Het voelt meer als dat de lucht nat is. Ik vier thuis de eerste dag van mijn vakantie. Ik zal het er mee moeten doen, want we hebben geen plannen om er vandoor te gaan. Ook niet last-minute. Dat we er niet op uitvliegen geeft niet. Als kind gingen we eens in de zoveel jaar een week je naar Ponypark Slagharen toen ze er nog pony's hadden. En ik hou niet eens van pony's. Valse beesten. Thuisblijven dus en het weer in de gaten houden. Misschien breken we wel het record van Koudste zomer ooit. Dat maakt wel iets goed. Bijna niks erger dan een ramp- zomer mee te maken om op het einde de weerman te horen zeggen dat het allemaal wel meeviel. Dat het 'langjarig ge middeld gesproken' niet een signicifant slechte zomer was. Dat voelt altijd weer als een mes in de rug. Strikt genomen kan ik ook thuis vakantie vieren. Andere Nederlarfders betalen tenslotte geld om hier even te mogen zijn en dan vind ik het heel on dankbaar klinken als je mop pert terwijl je hier altijd mag wonen. En toch kun je niet anders dan mopperen en in mijn geval fan taseren hoe het zou zijn als al mijn voorouders het helemaal bij het rechte eind hadden en er inderdaad een rooms nirva na is vol engeltjes en heiligen. 'Moet ik me verantwoorden over mijn tijd bij de PZC, over mijn columns?' Ik zou de heilige met de porte feuille meteorologie (Nicode- mus de Onschuldige) bij zijn vodden grijpen en hém ter ver antwoording roepen. 'En, weet jij nog? De zomer van 2011 en 2012? En 2013, wat dacht je daar van? Nog iets op te zeggen?' Het zou niet goed vallen, vrees ik. Ik zou waarschijnlijk in rap tempo naar het vagevuur ge stuurd worden. Maar ik weet zeker: ik ga dan niet alleen. Dan neem ik Nicodemus de On schuldige met me mee. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns NIEUW-NAMEN - De Hedwigepol der koestert zich in de zomerzon. Aardappel- en bietenplanten glim men in de zon. Populieren zwate len. Hoe mooi kan een polder zijn. Enkele kilometers verderop in het dorpshuis van Nieuwen-Namen laat de provincie Zeeland zien welk lot het fraaie coulissenland- schap is beschoren. Daar hangt de inrichtingsschets voor het gebied na de ontpoldering. Estuariene na tuur. Tegenstanders van ontpolde ring, die in groten getale zijn op gekomen, kunnen zich er niets bij voorstellen. Mooier kan het er toch niet op worden? Dat moet ook gedeputeerde Carla Schönknecht toegeven. „Het was niet ons besluit de Hedwigepol der te ontpolderen", zegt ze in een gesprek met actievoerders en pachters. „Maar we hebben wel besloten eraan mee te werken. En als het dan toch moet, dan maar Nadat koffie over de inrichtingsschets van de ontpolderde Hedwigepolder is gegooid, probeert een medewerker van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22