Steenwijk en Lapscheure BUITEN 13 WOENSDAG 26 JUNI 2013 door Gerard Smallegange Een schone, welbetimmerde hofste de wordt de boerderij 'Steenwijk' bij de verkoop op de 13e Ventose, jaar XIII genoemd. De merkwaardige da tumaanduiding wijst op een hoeve die bij het Franse grondgebied hoon, in de tijd van de Franse Revolutie. Dat klopt, want de hoeve 'Steenwijk' lag en ligt ten zuiden van Sluis en Aardenburg, vlakbij de grens. Op 12 maart 1805 behoorde heel Zeeuws-Vlaanderen bij Frankrijk; het was ingelijfd bij die republiek als 'Dépar tement de 1' Escaut (Schelde)'. Die jaartel ling was te danken aan de Franse Revolu tie in 1789. Toen had men de christelijke jaartelling afgeschaft en begon men weer met het jaar I. Kort na 1805 heeft Napo leon een einde gemaakt aan die rare revo lutionaire jaartelling. Napoleon deed zelf wel iets revolutio nairs met de goederen van de kerk - die confisceerde hij allemaal. Zo ook 'Steen- wijk', dat behoorde aan het klooster Sper- malie uit Brugge. Steenwijk was niet zo maar een hoeve, maar een oude (1637) historische plaats, gesticht door de Cister ciënzers uit Brugge. De boerderij zelf is lang één van de grootste in Zeeland ge weest; de schuur was bijna honderd me ter lang. Het huis was met 55 meter zeker het langste in onze regio. In feite domi neerde de hoeve met de gronden de gehe le omgeving. De schuur met z'n 2 x 100 meter rieten dak had natuurlijk veel repa raties nodig, moest steeds opgelapt wor den; een 'apscheure' dus. Op den duur werd het dorpje in de buurt aangeduid met dezelfde naam. Het bestaat nog steeds: Lapscheure. De polder bij de boer derij werd het Lapscheurse Gat. Een andere polder in de buurt werd ge noemd naar het klooster: Spermaliepol- der. Deze naam heeft overigens niets te maken met zaadcellen, maar met een heel oud West-Vlaams woord: 'spaere- maalgen', dat is een drooggelegd moeras. De oorsprong van het klooster is niet te vinden in Brugge, maar ligt bij de rivier de Yzer (Sijsele) waar de betrokken Cis terciënzers blijkbaar moeras in bouw- en weideland hadden herschapen. 'Steenwijk' heeft tussen 1633 en 2002 vele eigenaren en pachters gehad. De bekend ste waren de Hennequins, die als Huge noten uit de buurt van Rijssel naar Zeeuws-Vlaanderen kwamen, en vanaf Steenwijk hun activiteiten en ambten in Vlaanderen en Zeeland ontplooiden. Gedenkwaardig waren ook de Mabe- soones in de 19e eeuw. Boer Andreas Ma- besoone was wat onvoorzichtig met zijn kwade stier. Hij werd op de horens geno men, en overleefde het niet. De kreek aan de rand van de weide waar het ge beurde, heet sindsdien de Stierskreek. Merkwaardig toch, dat een kreek ge noemd word naar de agressieve stier en niet naar het slachtoffer Mabesoone. De laatste kreeg ter compensatie een gedenk steen in de kerk van Lapscheure. Over merkwaardig gesproken: de dames Lagaie, die omstreeks 1885 de grote hoe ve met de gronden kochten, konden het blijkbaar niet met elkaar vinden. Ze deel den het huis en de schuren doormidden en lieten een grote muur dwars over het erf optrekken. Alles werd voortaan in tweeën bewoond en bebouwd - strikt ge scheiden. Anno 2013 zijn de historische gebouwen verdwenen, verbrand of afge broken en is er alleen nog een stukje van de erfmuur. Verder herinneren ook de na men Steenwijk, Stierskreek, en Lap- scheure/Lapschure aan vroeger. Sequoiahof in Vlake, hier vind je als natuurliefhebber meer dan genoeg van je gading, foto's Chiel Jacobusse SA ?«y. Klaprozen Pimpelmeesjes Putter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13