12 BUITEN Ik ben eerlijk gezegd niet zo'n tuin- liefhebber. Moeder natuur wordt in de tuin in een keurslijf gedwongen om zich te voegen naar onze smaak en inzichten en meestal wordt het daar in mijn ogen niet mooier op. Er gaat voor mij niks boven ruige onge repte natuur, waar geen mensen hand aan te pas is gekomen. Maar er zijn uitzonderingen. Zo'n uitzonde ring is de Sequoiahof in Vlake, waar ik vorige week een uurtje te gast was. Hier vind je als natuurliefhebber meer dan genoeg van je gading. doorChiel Jacobusse HETZEEUWSE LANDSCHAP Buiten Hoeve Steenwijk bij Sluis rond 1920, toen de families Remijn en Van den Dries hier boerden. In 1923 zou de reusachtige schuur van 98 meter lang afbranden. foto: archief familie Remijn Flora en fauna van de Sequoiahof in Vlake STICHTING Laat ik beginnen met de at tributen. In de tuin is op een onvoorstelbare ma nier gebruik gemaakt van wat je op het eerste ge zicht een heleboel oude rommel kunt noemen. Straatnaambordjes, een stel oude deu ren met ramen, potten en pannen, een grote diversiteit aan beeldjes. Je kunt het zo gek niet verzinnen of het is er, van een enorm beeld dat herin nert aan de beelden van het paasei land tot een heuse zuilengalerij en een hele serie beeldjes van Chinese krijgers. Dat staat, ligt en hangt er al lemaal alsof het nooit anders geweest is en het is die schijnbare nonchalan ce waarmee alles is geplaatst, die één van de grote charmes van de Sequoia hof uitmaakt. Is dat dan geen allegaartje van din gen die helemaal niks met elkaar te maken hebben? Dat is het zeker, of nee eigenlijk toch niet. De grootste gemene deler is dat de eigenaar van de Sequoiahof die dingen mooi of leuk vindt. Jos de Koeijer doet in zijn eigen tuin gewoon wat hij leuk vindt, zonder zich ook maar iets van smaak, stijl of conventies van ande ren aan te trekken. En het is juist die eigenzinnigheid die een bezoek aan de Sequoiahof tot een buitengewoon avontuur maakt. Tijdens mijn bezoek is er een groep dames uit 's-Hertogen- bosch. U kent dat wel, zo'n groep vijf tigplussers met een flinke dosis def tigheid en stijl. Ik trek de stoute schoenen aan en vraag een groepje in druk gesprek verwikkelde dames wat ze van de tuin vinden. Roemrijke woorden over de enorme bomencollectie en de vele clematis sen. Grote waardering voor de ma nier waarop allerlei 'trouvailles' in de tuin verwerkt zijn. Zoals die prachti ge offertafel, mijmert één van de da mes. Maar daar staat dan ineens weer een kikkertje op, brengt een ander misprijzend te berde. Jaja, dat vinden de dames in hun deftigheid toch wel flink over the top. En dat kan natuur lijk. Ik zou er zelf ook niet voor kie zen om een stel oude houten schaat sen op te hangen in een wilg en daar bij te vermelden dat iemand die uit- geschaatst is zijn schaatsen aan de wilgen hangt. Maar dat zal Jos de Koe ijer een worst wezen: hij vindt het leuk en daar gaat het om. Maar behalve eigenzinnig is Jos de Koeijer ook heel erg tolerant. In zijn tuin bloeien lustig de boterbloemen, robertskruid, koninginnenkruid, klaproos, muurleeuwenbek en ande re wilde planten tussen de aangeplan te of gezaaide riddersporen, vrouwen mantels, vingerhoedskruiden en wat dies meer zij. Het zet je soms als be zoeker op het verkeerde been: is dit nou hier gebracht, of groeit het er spontaan? Er is in de tuin een grote volière, maar die is eigenlijk overbodig. Tij dens mijn korte bezoek tel ik 19 ver schillende vogels die allemaal op de Sequoiahof broeden. Vanaf de pim pelmezen die zich luidruchtig roeren in een nestkastje tegen 'De werkplek- ke' tot de grauwe vliegenvanger die zijn jongen heeft vlakbij de druk be zochte duiventil. TXiinfluiter en tjift jaf, merel, lijster en houtduif: ze laten zich horen dat het een lieve lust is. De eigenaar van de Sequoiahof is ook maar wat trots op de vele puttertjes. Samen met andere vinkachtigen als de groenling en de kneu hebben ze de tuin ontdekt als een veilig oord om te nestelen. Je bent ook als voge laar in de Sequoiahof zomaar niet uit gekeken. Maar het is etenstijd dus ik moet gaan. Maar niet zonder eerst de altijd vriendelijke gastvrouw Mattie te bedanken. In een flits zie ik nog net hoe een winterkoning een poepje laat vallen op het hoofd van een Chi nese krijger. De Sequoiahof ten voe ten uit. I I SA I Winterkoninkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12