Duitse hypotheken verder zonder Mons Deelnemers stemden in met vertrouwelijkheid De discussie over schaliegas is verder op scherp gezet door minister Henk Kamp. ECONOMIE 11 KLANKBORDGROEP BOOS zoover Draagvlak schaliegas slinkt door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Het beperkte draag vlak voor het boren naar schalie gas in Nederland heeft opnieuw een optater gekregen. Met het op stappen van liefst vijf partijen uit de klankbordgroep die een eerste onderzoek naar de haalbaarheid van schaliegaswinning begeleidt, is er van die klankbordgroep in feite geen sprake meer. De vijf afhakers (de gemeenten Boxtel en Noordoostpolder, de drie zuidelijke provincies verte genwoordigd door Brabant, Mi lieudefensie en Schalievrij Neder land) weigeren een verklaring te ondertekenen waarin zij de ko mende maanden geheimhouding beloven over het haalbaarheidson derzoek. Dat wordt in opdracht van minister Kamp van Economi sche Zaken uitgevoerd door bu reau Witteveen+Bos. Het conceptrapport moet binnen kort klaar zijn, maar de leden van de klankbordgroep krijgen dat niet te zien als ze de verklaring niet ondertekenen. Kamp wil het rapport in september aanbieden aan de Tweede Kamer, voorzien van zijn commentaar, en vindt dat het voor die tijd niet openbaar mag worden. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemde daar mee in. Maar de lagere overheden en de milieuclubs dus niét. Zij vinden dat de discussie over schaliegas in de openbaarheid gevoerd moet worden. Onder die voorwaarde zijn ze naar eigen zeggen ook in de klankbordgroep gestapt. Wethouder Peter van de Wiel van Boxtel laat weten dat hij zich on- door Chris van Alem DEVENTER - De verkoop van Duit se hypotheken in Nederland gaat door, maar zonder de omstreden tussenpersoon Hanny Mons, die wordt beticht van oplichting. FinDesk, dat online diensten aan hypotheekadviseurs verkoopt, ziet nog steeds brood in Duitse hypotheken en gaat nu zelf Duit se geldschieters zoeken. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat Hanneke Mons zich schuldig maakt aan oplichting en bedrog. Slachtoffers zijn hoofdza kelijk in Duitsland woonachtige Nederlanders aan wie zij jaren lang verzekeringen en hypothe ken verkocht. Gedupeerden klagen over dubbe le verzekeringslasten en in een aantal gevallen ook dubbele hypo- theeklasten omdat Mons ver zuimd had de in Nederland lopen de verzekeringen en hypotheken op te zeggen. Mons heeft, volgens eigenaar Den nes Roes van FinDesk, drie tot vier maanden geleden contact met hem gezocht met de bedoe ling Duitse hypotheken in Neder land te gaan verkopen. De rente op Duitse hypotheken ligt 1 pro cent lager dan de Nederlandse hy potheekrente. Aardappelen: (droog uit de schuur 40 mm opw, stemming rustig) Frites geschikt: 25,00 - 32,50. Export: 30,00 - 33,00. Zaaiuien Plantuien: onvoldoende transachties Granen, zaden en Peulvruchten: Tarwe: maal, 197,50; voer, 192.50. Hooi, stro, prijs in euro's per ton: Weidehooi oude oogst 100,00. Roodzwenkhooi (uit de schuur): 100,00. Engels raaihooi ongesneden (uit de schuur): 70,00 - 80,00. Engels raaihooi gesneden (uit de schuur): 75,00 - 87,50. t Veldbeemdhooi (uit de schuur): 95,00- 115,00 Tarwestro (grote pakken uit de schuur): 70,00 - 85,00. Tarwestro (kleine pakken uit de schuur): 90,00 - 100,00. Gerstestro (uit de schuur70,00 - 80,00. Bonenstro: 70,00. Minister Henk Kamp raakte deze week een groot deel van de klankbordgroep schaliegasonderzoek kwijt, fotobewerking Mark Reijntjens fatsoenlijk voelt behandeld. „Na een reeks niet nagekomen afspra ken en onbeantwoorde brieven is het gedoe met de geheimhou dingsverklaring de druppèl. We worden totaal niet serieus geno- meh." Navraag bij het ministerie leert dat slechts twee leden van de klankbordgroep wél akkoord zijn met de geheimhouding. Dat be treft de vereniging van waterwin- Diverse partijen stelden bij hun vertrek uit de klankbordgroep dat de minister 'de spelregels tijdens het spel veranderd heeff. Open baarheid zou het devies zijn ge weest toen de klankbordgroep be gon, niet geheimhouding. Dat klopt echter niet helemaal, ningsbedrijven VEWIN en een deskundige die op uitnodiging van minister Kamp is aangescho ven. Nogepa, vertegenwoordiger van de olie- en gasindustrie, heeft nog niet getekend. De organisatie kon gisteren niet vertellen of dat nog gaat gebeuren. Hoe dan ook: meer dan de helft van de klankbordgroep is weg. Volgens een woordvoerder van de minister is dat voor Kamp geen re- blijkt uit het openbare verslag van de eerste vergadering van de klankbordgroep, op 25 juni 2012 in Den Bosch. De deelnemers spraken toen af dat het in de vergaderingen be sprokene 'in principe openbaar is, tenzij iemand om vertrouwelijk- den zijn standpunt te wijzigen. Geheimhouding moet. Rest de grote vraag: waarom moet dat rapport zo nodig buiten be reik van de massa blijven? De Tweede Kamer bespreekt vaak ge noeg rapporten die al lang en breed openbaar zijn. Een poging van Kamerlid Lies- beth van Tongeren (Groenlinks) om in de Tweede Kamer monde linge toelichting van de minister heid verzoekt'. Aangezien het mi nisterie ook lid is van de klank bordgroep, kan zo'n verzoek om vertrouwelijkheid strikt genomen dus ook van de minister komen. Uit de tekst van het verslag blijkt niet dat de rest een dergelijk ver zoek kan afwijzen. te krijgen strandde gisteren in het presidium, het orgaan dat de agen da voor het vragenuurtje samen stelt. De woordvoerder van Kamp houdt het er op dat de afspraak over geheimhouding nu eenmaal gemaakt is met de Tweede Ka mer. „En als je dat met de Kamer afspreekt, moet je die afspraken ook maken met de klankbord groep, vonden wij." Van Tongeren wijst er op dat die afspraak met de Tweede Kamer er helemaal niet had hoeven komen. „De minister kwam er zelf mee. Wij en andere oppositiepartijen waren tegen, maar PvdA en VVD gingen akkoord." Alle ophef is een nieuwe smet op het onderzoek van Witteveen+ Bos. Eerder werd al openlijk ge twijfeld aan de objectiviteit van de onderzoekers. Ook de duur van het onderzoek (enkele maan den) leverde kritiek op. Vertrek: 15, 18,21, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen - Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl o//aii#a/t nj of bel 0529 46 96 67 C#Ir w «f *f 11 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11