Precies twintig jaar geleden werden de Europese binnengrenzen afgeschaft. Maar de.barrières in onze hoofden zijn gebleven. 8 VERDIEPING 20 JAAR GRENZEN WEG Harmonisering van het grenslandschap heeft nauwelijks plaatsgevonden Denk niet aan een grens als een barrière, maar als beginpunt van mogelijkheden Grenzen verdwenen, door onze correspondent Petra Janbroers e slagbomen zijn weg, de grenswachters ontsla gen en de douanekanto ren vervallen. De rijks grenzen tussen Neder land, België en Duits land bestaan alleen nog als lijnen op een kaart. Toch zijn de bar rières gebleven, in onze hoofden en op de tekentafels. „Ik dacht dat er bij de eenwording van Eu ropa ook wel enige harmonisering van het grenslandschap zou plaatsvinden, maar dat valt tegen", zegt landschapsarchitect Mark Eker. „De bomen langs de Nederlandse weg maken in België direct plaats voor bo vengrondse elektriciteitsdraden, huizen staan ineens pal aan de straat. Er moet toch een betere manier zijn om rijkere en geva rieerdere landschappen te maken en aan el kaar te knopen." Samen met politiek geograaf Henk van Hou turn, hoofd van het Nijmegen Centre for Border Research van de Radboud Uni versiteit, behoort Eker tot een groeiende groep beleidsmakers, ontwerpers en weten schappers die pleit voor grensoverschrij dende ruimtelijke planning. Samen schre ven ze Grensland, een studie naar het land schap van de Nederlands-Belgische en Ne derlands-Duitse grens. Het boek bevat es says over geschiedenis en toekomst van grensgebieden en het is geïllustreerd met ontwerperi en foto's. „Laten we toch iets met dat grensland doen", zegt Van Hou- tum. „Het hoeft geen eenheidsworst te worden, maar nu overheerst er vooral de leegte, de verdwijning. Grensland is 'ein de-plangebied'. Maak iets van die vervallen grensposten, daar ligt een stuk historie. Denk eens niet aan een grens als een bar rière maar juist als beginpunt van ongeken de ontwerpmogelijkheden. We moeten onszelf durven te ontgrenzen." Toen de twaalf EU-lidstaten op 1 januari 1993 hun binnengrenzen afschaften en blauwe borden met gele sterren neerzetten om de vreemdeling eraan te herinneren dat hij een nieuwe soevereine staat be treedt, leidde opwinding over de nieuwe grenzeloosheid tot verschillende grensover schrijdende projecten als de Euregio's. 'Brussel' subsidieerde geestdriftig mee. Veel samenwerkingsverbanden richtten zich op cultuur, onderwijs en toerisme, en ook informatiestromen om 'de buren' be ter te leren kennen. Het enthousiasme zak te na enkele jaren echter weer in. Allerlei bestuurlijke en juridische hindernissen maar ook culturele verschillen maken het ingewikkeld om Europa ook fysiek aan el kaar te smeden. In de landschappelijke ordening zit een eeuwenlang 'ruimtelijk nationalisme' bij de planologen aan weerskanten van de grenzen er bovendien diep in. Bij de grens houdt het planbeleid op. Een integrale vi sie op grensland bestaat niet. Mark Eker onderzocht voor het boek uit voerig hoe de grond aan weerszijden van Landschapsarchitect Mark Eker Politiek geograaf Henk van Houtum Een impressie van hoe landbouwgrond in een grensgebied zou kunnen worden omge toverd tot een kreekmoeras waarin de grens palen grensboeien worden. Uit het boek Grensland, ontwerp Mark Eker de grenzen wordt gebruikt, en hoe gebie den op elkaar lijken of juist verschillen. Het Nederlandse grenslandschap is dichter bevolkt dan het Belgische en Duitse. De ak kerbouw domineert het Duitse grensge bied. Tussen Venlo en Nijmegen, en Arn hem en Enschede wonen aan beide kanten ongeveer evenveel mensen, maar alleen Aken-Kerkrade-Heerlen heeft een echt gro te grensoverschrijdende stedelijke concen tratie. De Belgische lintbebouwing zorgt voor gro te contrasten tussen Zuid-Limburg en de Voerstreek, en Vlaanderen en Zeeland. Al leen Limburg heeft een grensoverschrij dend hoogspanningsnetwerk. Kerncentra les, zowel in Nederland, België als Duits land, blijken opvallend vaak vlakbij de grens te liggen. Campings trouwens ook. Tïissen het Zwin, een natuurgebied op de uiterste zuidwestgrens van Zeeland met België, en de Dollard in het uiterste noord oosten van Groningen, barst het van kam- peermogelijkheden pal aan de grens. Het gemiddelde aantal campings in Nederland bedraagt al 4,7 per 100 vierkante kilometer (veel meer dan in België of Duitsland). In het Nederlandse grensland is dat 7,3. „De Belgische radio is heerlijk om naar te luiste ren en geeft je echt een vakantiegevoel", vertelt een genietende grenskampeerder in het boek. Van Houtum legt de fascinatie met gren zen uit: „Als ergens een muurtje staat, wil len we er overheen kijken. We hebben alle maal dat verlangen om te zien wat er ach ter ligt." Ook schrijver en columnist voor deze krant Tommy Wieringa is geïntri geerd door de grens. Hij reisde naar 'de ra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8