14 6 BUITENLAND KLOKKENLUIDER REIST OM DE WERELD Klokkenluider Edward Snowden is op weg naar Ecuador. Daar hoopt hij veilig te zijn. VLUCHTROUTE EDWARD SNOWDEN Alpinisten komen om Arrestatie moordzaak Sjiieten gelyncht Emir treedt af Landeigenaren vast voor bosbranden pr^s O OCi ÉS Mobieltjes in de koelkast door onze redactie buitenland MOSKOU/HONGKONG/QUITO - Tien tallen journalisten landen deze ochtend in Havana zónder Edward Snowden aan boord van hun vliegtuig. Intussen worden er steeds meer bijzonderheden be kend over 's werelds meest ge zochte klokkenluider. Albert Ho, een van Snowdens advocaten in Hongkong, onthulde aan de me dia dat gesprekken met zijn cliënt werden voorafgegaan door een bij zonder ritueel. Ze legden allebei hun mobieltje in de koelkast om te voorkomen dat de Big Brothers van de National Security Agency hun gesprekken konden volgen. De spionnen zouden de mobiel tjes immers op afstand aan kun nen zetten om ze als afluistermi- crofoon te gebruiken. Welkom in de bizarre wereld van Edward Snowden waarin bijna niets ge heim blijft en de spionnen zelfs in het vriesvak zitten. Advocaat Ho belichtte ook de ge moedstoestand van zijn cliënt voordat die gisteren haar Moskou vertrok. Snowden was ontzet bij het vooruitzicht dat hij een lange gevangenisstraf tegemoet kon zien, 'zonder toegang tot een com puter'. Wat nou erger zou zijn voor de 30-jarige globetrotter werd niet helemaal duidelijk: het af staan van vrijheid of van de lap top. Want, zo zei Ho, „het is een kind. Ik denk echt dat hij een kind is en nooit heeft geantici peerd dat dit zo'n zaak zou wor den in Hongkong. Hij houdt van Pepsi. Dat drinkt hij liever dan wijn. Daarom zeg ik dat het een kind is." Maar een jeugdtribunaal zit er niet in voor de man die een held is voor de een en een duivel voor de ander. Volgens de Amerikaanse blogsite Slate kunnen het wel eens de Amerikaanse senatoren die Snow den verketteren zijn, die hem zijn vrijheid in Ecuador gaan bezor gen. Doordat politici zo tegen de klokkenluider zijn uitgevallen, past Snowden namelijk precies in het uitleveringsverdrag met de VS. Daarin staat dat Ecuador wets overtreders altijd uitlevert, behal ve als de verdachte in kwestie wordt gezocht wegens overtredin gen met een politiek karakter. Door Snowdon voor 'verrader' uit te maken hebben de senatoren zijn casus in Ecuador dus vooral versterkt. Daarbij is de huidige president van Ecuador, Correa, een ver klaard adept van wijlen Hugo Chavez. In diens geest scoor je punten bij je socialistische vrien den als je erin slaagt het machtige Amerika voor schut te zetten. Bij voorbeeld door de alom gezochte Snowden binnen te halen als een gewaardeerd VIP. Aangenomen dan dat de vluchte ling zijn Zuid-Amerikaanse be stemming haalt en de Amerika nen niet een verrassende stunt uit de koelkast trekken. Vertrek: 15, 18, 21, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. "oyer Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl ntfnwn/T ffl of bel 052946 96 67 clfcwc!/ Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. BOZEN In Zuid-Tirol zijn gisteren zes Italiaanse bergbeklimmers om gekomen door een val. Zondag kwamen op dezelfde berg, de Gran Zebrü, al drie mensen om. De 3860 meter hoge berg is sterk vergletsjerd: ijsplaten maken klimmen gevaarlijk. SURREY De Britse politie heeft een 54-jarige man in het graaf schap Surrey aangehouden in verband met de moord op vier mensen vorig jaar in de Franse Alpen. De gearresteerde is een broer van een van de slachtof fers, een in Irak geboren man. CAIRO Extremisten hebben bij de Egypti sche hoofdstad Cairo vier sjiieten vermoord. Ze overvielen zondag avond een huis waar de vier, in clusief een imam, aten en lynch ten hun slachtoffers. Van de 83 miljoen meest soennitische Egyp- tenaren zijn er 1 miljoen sjiitisch. DOHA De emir van Qatar, Hamad bin Khalifa al-Thani (61), legt zijn functie neer en spreekt de natie deze morgen toe. De emir heeft gisteren de familie die het schier eiland regeert sinds halverwege de 19e eeuw, op de hoogte gesteld van zijn abdicatie. JAKARTA De Indonesische politie heeft twee landeigenaren aangehou den die worden verdacht van brandstichting in bossen op het eiland Sumatra om meer terrein voor landbouw te ver krijgen. Volgens de regering zijn buitenlandse palmoliepro ducenten de hoofdschuldigen van de vele bosbranden. Een brandstichter riskeert volgens de Indonesische wet tot tien jaar celstraf en bijna 400.000 euro boete. De branden houden al dagen lang aan en veroorzaken een re- cordhoeveelheid luchtvervui ling in Singapore en Maleisië. l 1 i 1 1 Hongkong (China) Hawaii Honolulu Edward Snowden en zijn vriendin Lindsay Mills wonen tot 1 mei in hun huis in een rustige wijk in Hono lulu. Snowden werkt daar voor een IT-bedrijf dat dos siers beveiligt voor de Ameri kaanse geheime dienst NSA Hongkong Op 20 mei duikt Snowden op in de autonome Chinese regio Hongkong. Washington dient vrijdag 21 juni een uitleve ringsverzoek in bij Hongkong wegens diefstal en het lekken van staatsgeheimen. Hongkong vindt dat het 'niet helemaal voldoet aan de juri dische eisen' van zo'n verzoek en laat Snowden vertrekkj naar Moskou. Moskou Het Kremlin zegt dat er geen enkel contact is geweest tussen de Russische autoriteiten en Snowden. Snowden stapt weer op een volgend vliegtuig, naar verluidt naar Havana. Cl Havana Havana Vlucht SU 150 van Aeroflot is gisteren vertrokken naar Havana, maar de stoel die Snowden gereserveerd zou hebben, blijft leeg. Zowat 25 journalisten vliegen mee. Ze hebben de vlucht geboekt nadat Russische bloggers de boarding pass van Snowden laten zien. Moskou (Rusland) Havana (Cuba) Caracas (Venezuela) Quito Het zou de bedoeling zijn om via Cuba en de Vene zolaanse hoofdstad Cara cas door te vliegen naar Ecuador. Deze eindbe stemming zou Snowden zijn aangeraden door Julian Assange, de man achter WikiLeaks. Hawaii (VS) Quito (Ecuador) Edward Snowden klokkenluider Keith Alexander directeur-generaal NSA Barack O barna Vladimir Poetin president Verenigde Staten president Rusland Ricardo Patino min. Buitenl. Zaken Equador

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6