'Ruwaard' failliet en direct door drie andere ziekenhuizen overgenomen Zelfdoding samen met ongeval op 1 BINNENLAND 5 De horeca in Nederland duur? Dat valt best mee, blijkt uit een Europese vergelijking. Restaurants, hotels en terrasjes zijn een belangrijke kostenpost tijdens de vakantie BESPARINGSTIPS DINSDAG 25 JUNI 2013 lukt niet overal door Paul Bots AMSTERDAM - Nederlanders die mopperen over de restaurantprij- zen in eigen land, moeten voor de aardigheid eens een kijkje in de Scandinavische landen nemen. In Noorwegen ben je voor een over nachting en een diner 79 procent meer kwijt dan in Nederland. Ook in Denemarken en Zweden zijn de prijzen vergeleken met Ne derland fors, blijkt uit een vergelij king door het economisch bureau van de ING. En: landen met een eigen munt worden door de zwak ke euro steeds duurder. Wie in Nederland 100 euro be taalt voor een etentje of overnach ting, is in Denemarken 147 en in Zwitserland 162 euro kwijt. Ter vergelijking: de vakantieganger in Hongarije is dan 48 euro armer. Bankier ING verzamelt de gege vens vooral als 'leuke informatie' voor reizende klanten. Vakantie vierende Nederlanders houden in tijden van crisis terdege rekening met de grote prijsverschillen, zegt een woordvoerster van Neder lands grootste reisorganisatie TUI, waar onder andere Arke en Kras onder vallen. „Landen als Macedo nië en Albanië zijn in opkomst. In de reisgidsen voor die landen mel den we ook nadrukkelijk dat het prijsniveau in de landen laag is. Het is toch altijd leuk als je voor acht euro ergens kunt eten en een goed glas wijn kunt drinken." Harde cijfers heeft TUI overigens niet. „We vragen het niet aan on ze klanten." Maar de signalen die de reisorga nisatie opvangt, spreken boekde len. „Griekenland, Ttirkije en Spanje zijn allemaal veel goedko per dan Nederland. Dat is onze top-3 van populairste landen." Macedonië komt in het lijstje van de ING niet voor. „Ik heb vooral gekeken naar de populairste va- Marten van Garderen, ING kantielanden, stelt econoom Mar ten van Garderen. Maar dat vakan tiegangers kiezen voor goedkope re landen, dat snapt"hij wel. „Res taurants, hotels en terrasjes zijn toch een belangrijke uitgavenpost tijdens een vakantie. Als eco noom verwacht ik dat de 'gunsti ge' landen in deze tijden van cri sis nog populairder worden. Oost- en Zuidoost-Europa heb ben ook zon en de kosten zijn la ger. Dat wil overigens niet zeggen dat de fervente Frankrijkganger nu plotseling naar Macedonië Goedkoop eten op vakantie? Vermijd dan de leuke pleintjes en haventjes waar veel toeristen komen, adviseert Nibud. Staand een drankje drinken aan de bar is vaak goedkoper dan zittend op een terras. Vraag de lokale bevolking naar een goed en goedkoop restaurant. Zo vindt u de beste adresjes. Zoek een vakantieland met een zwakke eigen munt Je euro is dan in verhouding meer waard. Loop niet met een volle koffer de lobby in om een kamer te boeken. Wie vooraf belt of via internet boekt, is vaak goedkoper uit. gaat. En een goedkope vakantie in Noorwegen kan ook, als je besluit om vis te eten en geen alcohol te drinken. De accijnzen op sommi ge producten maken de horeca in Scandinavië juist duur." De prijsverschillen met de directe buurlanden is beperkt. Daar waar slijters gisteren nog klaagden over de hoge alcoholaccijnzen die Ne derlanders de grens over jagen, is een overnachting of een etentje in de buurlanden amper voordeli ger. Opvallend, want de vermeen de lage prijzen maken de Duitse restaurants juist populair bij grensbewoners. Uit de ING-cij- fers blijkt echter dat die verschil len maar beperkt zijn. De Duitse horeca is slechts 4 procent goedko per dan de Nederlandse. Een rit naar België mag dan lonend zijn om benzine te tanken of drank te kopen, een restaurant kan de koopjesjager beter in eigen land reserveren. In België is het etentje 8 procent duurder. De ING Bank ziet slechts beperk te verschuivingen op de ranglijst in vergelijking tot vorig jaar. Enge land en Nederland hebben van plaats geruild. Een overnachting aan de andere kant van het Ka naal is duurder geworden doordat de euro minder waard werd ten opzichte van het Britse pond. Ook Zwitserland is aanzienlijk duurder geworden doordat de frank in drie jaar met 20 procent in waarde steeg ten opzichte van de euro. De financiële problemen in Grie kenland hebben dat land niet naar een andere plek op de rang lijst gebracht. Dat gaat in de ko mende jaren wel gebeuren, ver wacht Van Garderen. „In een land in crisis zullen de prijzen minder hard stijgen. Dat betekent dat Griekenland in vergelijking met Nederland goedkoper gaat wor den de komende jaren. Dat merk je niet in een eerste jaar." Vakantiegangers die niet afhanke lijk willen zijn van de grote ver schillen in horecaprijzen, hebben overigens een simpele oplossing, weten ze bij TUI. Ze boeken steeds vaker een all-in-vakantie waardoor ze onbeperkt kunnen eten en drinken in hun hotel. SPIJKENISSE - Het Ruwaard van Putten Ziekenhuis in Spijkenisse is gisterochtend failliet verklaard. Kort daarna lieten drie ziekenhui zen uit de Rijnmondregio weten het over te willen nemen. Het gaat om het Maasstad Ziekenhuis, het Ikazia Ziekenhuis en het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Per direct heeft het vorig jaar in opspraak geraakte ziekenhuis een nieuwe naam: Spijkenisse Me disch Centrum. Formeel moet de Autoriteit Consument en Markt (ACM) de overname overigens nog goedkeuren, maar de overna mepartijen voorzien daar geen problemen. Een faillissement als dat van het Ruwaard van Putten Ziekenhuis is een unicum in de zorgwereld. De problemen kwamen vorig jaar november aan het licht toen het ziekenhuis bekendmaakte de afde ling cardiologie per direct te slui ten. Aanleiding is een rapport over een ongewoon hoog aantal doden (51) op de afdeling in 2010, 51 Aanleiding voor de problemen is een rapport over 51 doden in 2010 op de afdeling cardiologie UTRECHT - Nederlandse jongeren tussen de 15 en 20 jaar sterven even vaak door zelfdoding als door een ongeval. Deze doodsoorzaken staan op een gedeelde eerste plaats. In 2012 stierven 45 jongeren tus sen 15 en 20 jaar door zelfdoding en evenveel overleden er door een ongeval, meestal een verkeerson geluk. Ter vergelijking: in hetzelf de jaar overleden 32 tieners aan kanker. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een verklaring is dat het aantal verkeersdoden in deze leef tijdsgroep sterk daalt, terwijl het aantal zelfdodingen licht toe neemt. In Nederland zijn het alge mene trends dat zelfdoding meer voorkomt en dat het aantal ver keersdoden daalt. Maar in de leef tijdscategorie 20 tot 25 jaar leidt dit niet tot een andere rangorde in doodsoorzaken. In deze groep zijn ongevallen nog steeds doods oorzaak één. Volgens Chantal Mel- ser van het CBS komt dit doordat deze jongeren hun rijbewijs ha len en 'ook in de weekenden gaan autorijden'. Vorig jaar stierven in deze leef tijdscategorie 93 jongeren door een ongeval. Suïcide was, met 84 zelfdodingen, doodsoorzaak num mer twee. Er overleden twee keer zoveel jongeren van deze leeftijd door zelfdoding als door kanker. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) kon gisteren niet verkla ren waarom het aantal verkeersdo den onder tieners is gehalveerd in vergelijking met vijf jaar terug. „Om dit te verklaren, moet je over een langere periode cijfers analyseren", aldus een woordvoer der van de SWOV. mogelijk veroorzaakt door fouten van cardiologen. De raad van bestuur van het Ru waard van Putten Ziekenhuis haalt opgelucht adem nu het zo goed als zeker is overgenomen. „De inwoners van Spijkenisse blij ven zorg in de buurt houden; dat is het belangrijkste", aldus een woordvoerster van het zieken huis. De drie ziekenhuizen die verdergaan met het Ruwaard, wil len er een zogenoemd 'maan- dag-tot-en-met-vrijdag-zieken- huis' van maken, met een uitge breide poliklinische functie. Dat houdt in dat het accent komt te liggen op planbare zorg. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5