ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst heeft twee schilderijen van Jan R. Haak laten restaureren. Aiies moet aan 'Doorstart Thermphos de kant voor A t transport boor dreigt spaak te lopen' Helderheid over wat een hoortoestel echt kost Beter horen volgens Rob Orgeltalent houdt recital in Basiliek Accordeonfestival in zaal Malpertuus DINSDAG 25 JUNI 2013 het vuilnis door Eugène Verstraeten hulst - Zo'n dertig jaar geleden vond een inwoner van Amers foort bij het grofvuil twee schilde rijtjes of wat er van over was. De werkjes, gesigneerd door Jan Haak, doken vorig jaar weer op, toen een kleindochter van de vin der de zolder opruimde. Zij nam contact op met de Oudheidkundi ge Kring De Vier Ambachten, die in 2003 een boek over het werk van de negentiende-eeuwse schil der Jan R. Haak uit Hulst publi ceerde. In november vorig jaar to gen de museumbestuursleden Ho- noré Rottier en René van den Els- hout naar Amersfoort om de schil derijen te bekijken. Het ging om twee bij elkaar horende doeken van een man en een vrouw. Van den Elshout: „De doeken waren zwaar beschadigd, er zaten zelfs enkele gaten in en de verflaag zat vol met craquelures. De spanra- men waren aangetast door hout worm." Beide mannen zagen al snel dat het inderdaad ging om werken van Haak. „Het was ons meteen duidelijk dat ze tot zijn betere werk gerekend konden worden. We dachten: 'die horen thuis in ons museum'." De schilderstuk ken aanschaffen was niet zo'n pro bleem, maar de restauratie liep nogal in de papieren. Gelukkig sprongen de Stichting Vrienden van het Museum en de Oudheid kundige Kring financieel bij. De werken zijn gerestaureerd in Ate lier Monica Martens in Aarden burg, die eerder schilderijen van Jan Haak restaureerde. De werken werden verdoekt, de craquelures hersteld en de beschadigingen ge retoucheerd. Ook kregen de doe ken een nieuwe lijst. De schilde rijen, olieverf op doek, zijn ruim 35 bij ruim 48 centimeter en stel len een man en een vrouw voor. Ze zijn gesigneerd 'J.R. Haak 1854'. Van den Elshout: „Het gaat vermoedelijk om een echtpaar tus sen de 30 en 55 jaar en met ten minste twee kinderen." De vrouw draagt namelijk een me daillon waarop twee kinderen te zien zijn. Afgaande op de Hulster burgermuts die de vrouw draagt komen ze waarschijnlijk uit Hulst. Ook zat het echtpaar goed in de slappe was, want alleen de rijkeren konden destijds een schil derij op doek betalen. In die tijd, toen de fotografie nog in de kinderschoenen stond, was de gewoonte om een ambachte lijk kunstschilder in te huren voor het maken van portretten. Van den Elshout: „Jan Haak was zo'n schilder, die zich specialiseer de in portretten. Veel Zeeuws-Vla mingen, maar ook mensen van daarbuiten, heeft hij geportret teerd. Hij heeft een groot en zeer gevarieerd oeuvre achter gelaten." Opvallend is volgens Van den Els hout het verschil in kwaliteit tus sen de verschillende schilderijen. „Dat zou een gevolg kunnen zijn van inspiratie die hij bij het ene model meer had dan bij het ande re. Maar het zou ook goed kunnen zijn dat Jan afhankelijk van de overeengekomen beloning voor zijn werk meer of minder tijd vrij maakte." De schilderijen krijgen een plaats in het streekmuseum. De doeken, gevonden bij het grofvuil, waren zwaar beschadigd. Er zaten zelfs enkele gaten in en de verflaag zat vol met craquelures en beschadigingen. René van den Elshout door Raymond de Frel SLUISKIL - In het weekend van 29 en 30 juni moet alles bij de brug van Sluiskil aan de kant voor het transport van het graafwiel van Boorbara, de tunnelboormachine die wordt ingezet voor aanleg van de Sluiskiltunnel. Het graafwiel, met een doorsnede van ruim elf meter, wordt over de brug teruggebracht naar de start schacht aan de oostzijde van het kanaal. Om transport mogelijk te maken moet straatmeubilair, zo als stoplichten en slagbomen, tij delijk weg. De N61, inclusief de brug over het kanaal, is van zater dag 20.00 uur tot zondag 6.00 uur afgesloten van de Westerschelde- tunnelweg tot aan de Mr. F.J. Haar- manweg. Omleidingen worden aangegeven. Er wordt onder meer in de nacht gewerkt, omdat net achter het sluizencomplex (het lo gische alternatief om Terneuzen te bereiken) de Havendagen wor den gehouden. Voor dat evene ment is een toegangsweg naar de binnenstad afgesloten, 's Nachts levert de combinatie van het eve nement en het werk het minste overlast op voor weggebruikers. Waar de machine van de tunnel- boor kon worden teruggetrokken door de noordbuis, moet het graaf wiel bovengronds worden ver voerd. Het wiel is immers groter dan de al geboorde buis. Boorbara begint half augustus met het bo ren van de zuidbuis. MIDDELBURG - Een doorstart van de vorig jaar failliet verklaarde fos- forfabriek Thermphos in Vlissingen- Oost dreigt spaak te lopen,.omdat de provincie, het ministerie van Economische Zaken en Zeeland Seaports zich halsstarrig opstellen, aldus curator Steven van Boven van Thermphos. Het probleem is volgens Van Bo ven dat de twee overheden en het havenbedrijf het niet eens wor den over wie verantwoordelijk is voor het 'restrisico', mocht een nieuwe eigenaar de productie van groene fosfor niet. goed van de grond krijgen. In dat geval zou de radioactieve vervuiling namelijk op het terrein achterblijven. De overnamekandidaat - uit Oosten- HULST De Amsterdamse organist Mat thias Havinga geeft vrijdag van af 20.00 uur een orgelrecital in de Basiliek van Hulst. Hij is organist/dirigent in de Luther se Augustanakerk Amsterdam. Havinga speelt vrijdag werken van onder anderen De Grigny en Mendelssohn. Het klapstuk is Fantasia van Bach. rijk - wil de garantie dat hij bij een eventuele mislukking niet voor de sanering opdraait. Bij een succesvolle doorstart zou een be langrijk deel van de vervuiling vanzelf 'oplossen'. De radioactie ve erts in de machines verdwijnt na verloop van tijd bij het gebruik van andere grondstoffen. Gedeputeerde Ben de Reu zei vrij dag te verwachten dat binnen een paar dagen een 'letter of intent' wordt afgesloten voor een door start. Hij houdt die hoop nog steeds, zei hij maandag na de kri tiek van de curator. Volgens De Reu zijn er 'tal van gesprekspun ten waar we het nog over moeten hebben'. Cruciaal is wat hem be treft 'het bewijs' dat de nieuwe ei genaar echt toekomst heeft. CLINGE Zes Belgische en Nederlandse accordeonisten treden zondag vanaf 14.30 uur op in zaal Mal pertuus in Clinge. Kaarten kos ten in de voorverkoop 6 euro en aan de zaal 8 euro. Reserve ren bij zaal Malpertuus (0114- 314114) of Rinus van Driel (0115-696413), die al jaren accor deonfestivals op poten zet I Dominique de Maillie (I) en Laurens Suij houden de electro/dubstep-fees- ten draaiende in Terneuzen. foto Mark Neelemans Wilt u net als Rob weten wat een hoortoestel kost? Beter Horen is er graag helder over. Met een handige calculator kunt u snel en eenvoudig berekenen wat u betaalt voor een hoortoestel. En belangrijker nog, wat u daar allemaal voor mag verwachten. Bij Beter Horen zijn naast het hoortoestel ook de service van de audicien en het periodieke onderhoud bij de prijs inbegrepen. Zonder onverwachte kosten achteraf. Omdat wij contracten hebben met alle zorgverzekeraars, wordt uw hoortoestel bij Beter Horen bovendien altijd voor minimaal 75% vergoed afhankelijk van uw aanvullende verzekering. Uw 25% eigen bijdrage zal liggen tussen de 0,- en maximaal 370,- per hoortoestel. Houd hierbij wel rekening met eventueel nog openstaand eigen risico. De hoorspecialist U vindt onze calculator op: www.beterhoren.nl/hoortoestel Meer weten? Wilt u meer weten over kosten, vergoedingen of de service van Beter Horen? Bezoek dan een van onze winkels of bel gratis 0800 - 0200 159.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57