24 ZEELAND DECLARATIES Het onderzoek naar hun declaraties is geen oordeel over het politiek functioneren van burgemeester en wethouders van Vlissingen. Het werk gaat door, maar dit maakt het werk er niet gemakkelijker op Bij twijfel moet je altijd onderzoeken door Maurits Sep Wethouder Marin de Zwarte VLISSINGEN - Twee declaraties springen eruit. Alleen omdat ze hoog lijken, niet omdat er op voorhand iets mis mee is. De Vlissingse burgemeester René Roep declareerde 42.385,98 euro in 2,5 jaar; wethou der Jacques Damen 47.758,05 euro euro in 2 jaar. Maar zij mochten ook geld terugkrijgen voor pen sion- en verhuiskosten. En er zou net zo goed iets mis kunnen zijn met de kleine declaraties van ande re wethouders - of niet. Over het declaratiegedrag van Damen gingen vol gens D66-raadslid Niek Peters al iets langer geruch ten, vooral over de vraag waar hij woonde. Maar het onderzoek heeft voor Damen politiek hoe dan ook geen gevolgen meer. Hij legde zijn functie vorige week neer wegens ziekte. Roeps naam viel niet in het geruchtencircuit. De burgemeester ziet het onderzoek naar zijn declara ties met vertrouwen tegemoet. Als hij zijn bonne tjes volgens de regels heeft ingediend, is er ook niks aan de hand voor hem. Want over zijn functioneren is de gemeenteraad tevreden. Als burgervader is hij altijd daar waar hij moet zijn. In Vlissingen, maar zelfs in Rotterdam waar zaal voetbalclub de Groene Ster een beslissende wed strijd speelde, zag PvdA-raadslid en interim-voorzit ter van VC Vlissingen Rens Reijnierse met eigen ogen. Roep staat open voor iedereen, vindt Peters (D66). „Hij luistert ook goed." Politiek stelt de CDA-burgemeester zich neutraal op, zonder reke ning te houden met de politieke kleur van de ander. Bestuurlijk verdedigt hij de belangen van Vlissingen goed, vindt Alex Achterhuis van de Partij Souburg Ritthem (PSR). „Zoals in ons verzet tegen de hogere bijdrage voor de Veiligheidsregio Zeeland." Natuurlijk doet Roep ook wel eens wat fout. Peters vindt hem 'niet altijd even sterk als voorzitter van de raad'. En de burgemeester schijnt wel eens te bot sen met de gemeentesecretaris. Dat leidt dan weer tot vage geruchten die al snel tot grotere kwesties worden opgeklopt, waarschuwt Reijnierse. „Roep is zelf gemeentesecretaris geweest. Hij heeft een wat andere opvatting over die functie dan onze gemeen tesecretaris heeft: die is minder secretaris van het college en meer algemeen directeur. Nee, dat is geen conflict. Ja, dat leidt wel eens tot een meningsver schil. Roep heeft een uitgesproken mening en dan bots je wel eens. Dat mag." Eind 2010 trad Roep aan. Sindsdien zijn door een groepje raadsleden, dat deels van samenstelling wis selde, drie functioneringsgesprekken met hem ge voerd. „Daaruit zijn niet in betekenisvolle zin zaken naar voren gekomen dat je zou moeten concluderen: wat doet die man het slecht", stelt Reijnierse, die bij alledrie de keren aanwezig was. Het functioneren van burgemeester en wethouders staat niet ter discussie in het declaratie-onderzoek. Volgens SP-fractievoorzitter Sem Stroosnijder staan die dingen 'volledig los van elkaar'. „Wij zijn een kri tische partij naar iedereen in een publiek ambt, maar nu gaat het puur om declaraties die vragen op roepen. Een oordeel over het college hoort hier niet bij. Dat geef ik dus ook niet." De Lokale Partij Vlissingen benadrukt bij monde van fractievoorzitter Mark Weug dat er absoluut geen sprake is van een gerichte actie tegen indivi duele collegeleden; dat er geen sprake is van een afre kening uit onvrede over functioneren. Weug wil juist helemaal geen heksenjacht; de LPV heeft slechts enkele vragen waarop een antwoord moet ko men en dat kan alle collegeleden ook gewoon vrij pleiten van elke onduidelijkheid of twijfel. Achterhuis (PSR) is er daarom eigenlijk niet zo ge lukkig mee dat de LPV de kwestie in gang heeft ge zet met openbare vragen. „Die geven meteen een smet op het blazoen van de betrokkenen. Je beves tigt toch wat mensen willen horen: dat bestuurders pakken wat ze te pakken kunnen krijgen." Ook Peters (D66) zou een 'meer koninklijke weg' hebben bewandeld. „Eerst een klein intern onder zoek zónder naar buiten te treden. Dan had je met een met bewijs kunnen komen als er iets mis was geweest. Iedereen zit nu te vissen, terwijl er niks kei hard is. Dit is veel te snel naar buiten gekomen." Hij maant dan ook tot het achterwege laten van oorde len. „Vlissingers zijn erg direct in hun mening, trek ken snel hun conclusies, soms ongefundeerd. Laten we nou eerst eens het onderzoek afwachten." Pas als je de feiten hebt, kun je verder oordelen, stelt CDA-fractievoorzitter Rijnco Jan Suurmond. „Dus ook over de kleine declaratie van onze wethouder wil ik duidelijkheid. Natuurlijk kan zoiets je blijven aankleven, ook als je wordt vrijgepleit. Maar ik zeg: bij twijfel altijd onderzoeken." En wat hem betreft moet duidelijk een onderscheid worden gemaakt tussen declaraties enerzijds, en al dan niet aanwezi ge onvrede over functioneren van collegeleden an derzijds. „Het gaat nu echt sec over de vragen van de LPV over de rechtmatigheid van wat er gedeclareerd is, nergens anders over." Het college van B en W praat vandaag in de wekelijk se vergadering over de ontstane situatie, vertelt wet houder Marin de Zwarte (CDA). Of hij er last van heeft? „Daar heb ik het te druk voor." Het werk gaat gewoon door, wil hij maar zeggen. 'Gewoon'? „Nou goed, dit maakt het werk niet gemakkelijker." Ach, besluit Peters met een historisch verklaarde nu ancering: „Vlissingen is sinds de opstand tegen de Spanjaarden in 1572 nooit meer een rustige stad ge weest. Er is hier altijd wat. Dat maakt Vlissingen zo leuk, en voor bestuurders soms zo lastig." I Burgemeester René Roep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52