r 25%-50% CVZ vindt kwart miljoen mensen zonder verzekering UITVERKOOP DELSCHER - IN HET NIEUWS 3 Te verwachten pensioen bij inkomen van 30.000, met 40 jaar pensioenopbouw 25 jaar Susan 65 jaar Erik 50 jaar Henk 25 jaar Luuk DINSDAG 25 JUNI 2013 pensioenen heropenen sioenopbouw schelen. In het staat je bij dit artikel is te zien wat het effect is op diverse leeftijdsgroe pen. 3 Dat is toch oneerlijk? Dat mag je zeggen, na de ver nietigende kritiek die onder meer FNV, Pensioenfederatie, AFM en ANBO hebben geuit. Zij zijn boos op staatssecretaris Weekers (Fi nanciën) die uitrekent dat een pensioen (inclusief aow) van 70 procent van het middelloon haal baar is. Of 25-jarige jongeren onaf gebroken en volledig tot hun 71e door kunnen werken, is zeer de vraag. Bij veel pensioenfondsen bouwen deelnemers nu al minder dan dertig jaar pensioen op, in plaats van veertig jaar. Dat komt vooral doordat mensen vaak part- time werken, soms een tijdje werkloos zijn of deels arbeidson geschikt, of doordat ze als zelfstan dige minder pensioen hebben op gebouwd. Weekers gaat dus ten onrechte uit van een ideale situatie die zich in de praktijk niet zal voordoen. 4 Dus iedereen wordt er alleen maar slechter van? Helaas. Tot vorig jaar lagen de ge middelde pensioenen al 6,3 pro cent achter bij de koopkracht. Als de geldontwaarding, zoals nu, gro ter is dan de loonstijging kachelt het pensioen achteruit. Zeker als de aanpassing van de prijs- en loonstijging nog jaren uitblijft, omdat de dekkingsgraad van veel pensioenfondsen te laag is. FNV vreest dat in zo'n situatie de jongeren die net een baan hebben straks een pensioenuitkering heb ben die ver beneden de 50 pro cent ligt. 5 Als ik minder pensioen opbouw, gaat dan ook de premie omlaag? Dat zou logisch zijn. Kabinet en De Nederlandsche Bank willen dat ook, want meer netto loon be tekent meer koopkracht en dat is goed voor de economie. Maar vakbonden en pensioenfond sen voelen daar niet zoveel voor. Ze willen de vrijkomende premie (deels) gebruiken om de buffers van de pensioenfondsen te vergro ten en de indexatie te herstellen. De werkgever betaalt twee derde van de premie en hij kan het geld gebruiken om zijn bedrijf finan cieel te versterken. Blijft het bij deze ingreep? Nee. Pensioenfondsen staan voor een moeilijke keuze. In 2015 verandert het pensioenstelsel; voor die tijd moeten ze kiezen tus sen een nominaal pensioen of een zogeheten reëel pensioen. Het nominaal pensioen (zoals nu meestal wordt uitgekeerd) staat onder druk. Omdat we langer le ven wordt dit pensioen te duur. Bovendien is de rente zo laag dat veel pensioenfondsen niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen en moeten korten. Een reëel pensioen gaat uit van jaarlijkse indexatie, maar betekent in de prakijk dat er vaker moet worden gekort. De korting wordt over tien jaar uitgesmeerd. Veel fondsen twijfelen over de keuze die ze moeten maken. aan zijn dood omstreden strenge Rome en gaven gelovigen én priesters eigen invullingen aan zaken als moraal, ethiek en geloof. Rome moest dus een daad stellen om de Nederlandse kerkprovincie weer in het gareel te krijgen. Jo Gij sen wist wat hem te doen stond in Roermond: de paus ge hoorzamen en de oude moeder kerk zuiveren van alle nieuwlich terij. Jo Gijsen werd door Rome beschouwd als trouwe kapitein die de feitelijk onmogelijke taak in de schoot kreeg geworpen om de losgeslagen katholieke kerk in zijn bisdom weer in het oude keurslijf te persen. Binnen een jaar was de hele top van het perso neel in het bisdom vervangen. Gij sen kreeg ruzie met scholen, vak bonden, instituties, parochies en wat al niet. Hij richtte, ontevre den over de bestaande priesterop leidingen, het grootseminarie Rol- duc op. Hij startte een eigen mis siebureau en een eigen vastenac tie. Het leidde tot hevige conflic ten met tegenstanders. Maar het leverde ook veel applaus op van conservatieve katholieken die de omwentelingen in de kerk altijd al hadden betreurd. Gijsen maal de niet om het wegvallen van kerkgangers. In 1990 bleek een do cent op Gijsens eigen grootsemi narie Rolduc een homoseksuele verhouding te hebben met een student. Hij had de knaap daartoe gedwongen onder het mom van biechtgesprekken. Naar buiten werd alles toegedekt, maar het bla zoen van de bisschop raakte be zoedeld. Twee jaar later, net voor dat de zaak in Rome aanhangig werd gemaakt, trad Gijsen af Als bisschop in IJsland probeerde hij een bestaan in de luwte te leiden. Na zijn emeritaat in 2007 keerde de geestelijke terug naar Sittard, in de hoop zijn laatste jaren in rust te slijten. Dat pakte anders uit. De oud-bisschop trof een Lim burg aan dat zich nog meer van de kerk had afgekeerd dan in de ja ren dat hij er de scepter zwaaide. En waar ook - net als in de rest van het land - verhalen over mis bruik opdoken die het aanzien van de kerk nog meer aantastten. In die verhalen werd Jo Gijsen niet gespaard. Hij móest wel van alles geweten hebben. Hij zou zelf ook minderjarigen misbruikt heb ben. Concreet bewijs is daar ech ter niet voor gevonden Gijsen stierf zoals hij aantrad: als een van de meest omstreden kerkbestuur ders ooit. DIEMEN - Het aantal mensen dat zich niet verzekert voor ziektekos ten, is flink afgenomen. Het Colle ge voor Zorgverzekeringen (CVZ) heeft de afgelopen drie jaar 260.000 onverzekerden opge spoord en alsnog op de verplichte polis gewezen. Volgens het CVZ heeft bijna iedereen zijn of haar po lis betaald. In 2011 bleken na bestandsvergelij kingen circa 290.000 mensen niet verzekerd te zijn tegen ziektekos ten. Het CVZ verwacht binnen kort ook de laatste 30.000 onverze kerden te kunnen opsporen en een polis te laten sluiten. „Onver zekerd zijn komt door onze in spanningen bijna niet meer voor", aldus een woordvoerder van het CVZ. De boetedreiging van driemaal de nominale maandpremie (circa 250 euro) blijkt veel onverzekerden over de streep te trekken. Volgens het advies- en uitvoe ringsorgaan wordt in de media mede door de crisis veel nadruk gelegd op wanbetalers. Dat aantal schommelt al jaren rond de 300.000. Het percentage wanbeta lers ligt onder de 2, aldus het CVZ. „Het aantal zorgpolissen neemt door de actieve opsporing van onverzekerden juist wel toe", zegt de woordvoerder. Er zijn ver schillende redenen waarom men sen niet zijn verzekerd en onverze kerden hebben volgens het colle ge ook diverse motieven. Zo be treft het veel jongeren en studen ten, die uit onwetendheid of uit bezuinigingsoverwegingen geen ziektekostenpolis nemen. „Veel jongeren die gaan studeren, zijn tot hun 18e verjaardag automa tisch meeverzekerd bij hun ouders. Ze gaan het huis uit, voe len zich gezond en denken een voudig 100 euro premie per maand te besparen", aldus de zegs man. Ook zzp'ers vergeten soms zichzelf te verzekeren of willen op de premie beknibbelen. Het zelfde geldt voor grensarbeiders, die in Nederland wonen maar in België of Duitsland werken. In 2011 werd een begin gemaakt met de jacht op de onverzekerden. Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3