Gezocht: iemand die mij 't kofschip kan uitleggen m/v City Spa Goes, De Ware Ontspanningsbeleving GEZOND 7 OTcLTljC Fonds Brengt ons bij elkaar Wist u dat: City Spa Goes, per 4 Juli 2013 groter is geworden City Spa Goes, 2 extra behandelruimtes heeft gekregen City Spa Goes, u met vrienden/vriendinnen met zijn 4 tegelijk wordt geholpen City Spa Goes, een Spabad heeft City Spa Goes, nieuwe Seizoensbehandelingen heeft City Spa Goes, VoetReflexzone Therapie en Reiki in huis heeft City Spa Goes, Spray-tanning verzorgt city Spa Goes, 4,5 en 6 Juli Open Huis heeft en u onder het genot van een hapje en drankje kunt binnen lopen en ons nieuwe gedeelte kan bekijken info@city-spa-goes.nl,www.city-spa-goes.nl 0113-231277 Je hoeft niet veel van iemand te weten om hem of haar toch te 'zien' We hebben veel vrijwilligers nodig. Kijk op ikwordmaatje.nl DINSDAG 25 JUNI 2013 Alzheimerpatiënt kopieert stemming van de omgeving Meer nog dan gezonde mensen zijn alzheimerpatiënten geneigd de ge moedstemming van mensen in hun directe nabijheid over te nemen, zo blijkt uit Amerikaans onderzoek. Mensen die voor alzheimerpatiënten zorgen, kunnen hierop inspelen, stel len de onderzoekers. Vermijd zo veel mogelijk boosheid of angst; probeer zo opgewekt en vriendelijk mogelijk te zijn, zo adviseren zij. http://bit.ly/18A4jlg Zonnebrandcrème houdt de huid jong Het geheim van een jonge huid? Da gelijks hoofd, nek, armen en handen enkele malen insmeren met zonne brandcrème factor 15. Volgens een Australisch onderzoek onder 903 personen (allen begin vijftigers) ver mindert dit de zichtbare huidverou- dering met 25 procent in 4,5 jaar tijd ten opzichte van vergelijkbare mensen die alleen zonnebrandcrème gebruiken als zij zelf denken dat dit nodig is. http://bit.ly/14cllTT Muziek in de auto is veilig Anders dan telefoneren tijdens het autorijden, heeft luisteren naar mu ziek géén negatieve invloed op de verkeersveiligheid. Sterker nog, voor al tijdens saaie trajecten zorgt mu ziek juist voor meer veiligheid door dat de chauffeur beter blijft oplet ten, blijkt uit Gronings onderzoek. Ook tijdens drukke verkeerssituaties leidt de muziek niet af. De chauffeur schenkt dan automatisch minder aan dacht aan de muziek. http://bit.ly/18KRtV0 Betrokken buitenstaanders rium. Om een voorbeeld te geven: Ik heb vandaag met drie mensen gesproken en geen enkele keer is het woord 'God' aan de orde geweest. Niettemin: aan een sterfbed is het rijk samen te kunnen bidden." Geestelijk verzorgers zijn niet alleen werk zaam in ziekenhuizen en zorginstellingen, maar ook bij defensie en justitie. Bij deze laatste twee worden ze nog wel aangesteld in samenspraak met organisaties als de kerk of het Humanistisch Verbond. In de zorg is dat vaak niet meer zo. Een geestelijk verzorger is geen maatschap pelijk werker en geen psycholoog. De een weet alles over regelgeving en instanties die iemand verder kunnen helpen, bij de ander kom je terecht met behandelbare pro blemen. Geestelijk verzorgers richten zich op zingeving en beleving en op rituele on dersteuning bij belangrijke momenten. In de praktijk komt dat erop neer dat het men sen zijn die heel goed kunnen luisteren, analyseren en mee- en vooruitdenken. „Het is niet zomaar luisteren, maar heel ac tief luisteren", zegt Van de Poel. „Een gees telijk verzorger luistert, met op de achter grond een bepaalde kennis. Hij kan concre te situaties ergens op terugvoeren, abstra heren. Hiervoor is het niet nodig dat een geestelijk verzorger ook veel weet van de concrete situatie van de patiënt. Je hoeft niet veel van iemand te weten om hem of haar toch te 'zien'." Door het gesprek aan te gaan, komt vaak een proces op gang dat 'de patiënt terug geeft aan zichzelf. Van de Poel: „In de kwetsbare positie waarin mensen zich be vinden, kun je ze aanzetten hun eigen krachten weer aan te spreken, zodat ze de regie kunnen houden in hun ziekteproces. Een prachtig aspect van onze functie." Alice van Gent, een dertiger, is al enige maanden opgenomen in het Catharina met psychiatrische problemen. Dat liet ook haar omgeving niet onberoerd. Haar moe der ging naar een 'familiegesprek', dat om de vier weken wordt georganiseerd voor de naasten van patiënten. „Zij had daar veel aan", vertelt Van Gent. „Daarnaast leefden er bij mij ook allerlei levensbeschouwelijke vragen. Toen heeft zowel mijn moeder als ik enkele gesprekken gehad met een geeste lijk verzorger, in dit geval Ingrid Neijnens. Dat was fijn. Het kon over van alles gaan. Een keer heeft Ingrid een verhaal uit de Bij bel als vertrekpunt genomen en hebben we samen gekeken hoe dat verhaal betrek king op mijn situatie had. Maar het kan ook zijn dat bepaalde dingen op de afde ling niet lekker lopen en we het daarover hebben. Of hoe ik het heb gehad tijdens mijn verlof." De geestelijk verzorgers van het Catharina Ziekenhuis werken in 24-uursdiensten. De dienstdoende verzorger is oproepbaar voor opvang van patiënten of familie en voor ei gen personeel bij traumatische gebeurtenis sen en rampen. Binnen het team heeft ie dereen, naaste eigen afdelingen, ook specia lisaties. Ingrid Neijnens, degene die Alice van Gent begeleidt, kan bijvoorbeeld ook patiënten helpen met mindfulness. „Patiën ten komen dan weer dichter bij zichzelf te staan. Hun ziel wordt aangeraakt en hier uit putten ze kracht. Troost, kracht en per spectief; daar gaat het in ons werk om en dat probeer je aan elkaar door te geven." Eric van de Laar, klinisch-ethicus, is er bij uitstek voor de patiënten als die moeilijke keuzes moeten maken. Hieronder bijvoor beeld: doorbehandelen of niet? Twijfelt ie mand hierover, dan kan Van de Laar hel pen de voors en tegens in kaart te brengen, zodat uiteindelijk de patiënt de beslissing kan nemen waar hij echt achterstaat. „Om dat hij een enorme kennis van zaken heeft, lukt het hem vaak snel om een patiënt weer perspectief te bieden", zeggen zijn Frank van de Poel collega's. Zijn werk is ook sterk gericht op de zorgverleners zelf, vertelt hij. Zo organi seert hij zogenoemde 'moreel beraden'. In zo'n beraad staat de ethiek op de werk vloer centraal en praten artsen en verple gend personeel over vragen als: waarom starten of doorgaan met een behandeling? Gaat emotionele betrokkenheid ten koste van professionaliteit? Ook hij kijkt of we tenschappelijk onderzoek dat in het zieken- huis gebeurt, deugdelijk is en of het niet te belastend is voor patiënten die eraan mee doen. Het vijfde teamlid, Laurien Schrijver werkt aan een promotieonderzoek naar spi rituele behoeften van patiënten, waaron- der ook niet-kerkgebonden patiënten. Patiënte Van Gent: „Het is fijn te praten met iemand die onafhankelijk is van de af deling en die op een afstand naar mijn pro ces kan kijken. Het komt niet in de plaats van gesprekken met een arts, maar vult el kaar wel aan. Als ik voor een belangrijke be slissing sta, denk ik daarover na. Soms wor stel ik ergens mee en heb er niet gelijk de woorden voor. Het helpt me als ik van ge dachten kan wisselen met een betrokken buitenstaander, iemand die niet privé, maar wel persoonlijk betrokken is bij mij. Ik zou sommige dingen ook met mijn moe der kunnen bespreken, maar dat kan heel belastend zijn. Dan hou je je in en kom je er nog niet uit." reageren? ^9/ gezondheid@depersdienst.nl (gratis advertentie) voor sociale initiatieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39