2 3 Een koffer vol zonnebrand mee naar Frankrijk 6 7 COLUMN SEKS OP LEEFTIJD Komend weekeinde stappen honderden yogi's op de veerboot voor het jaarlijkse Yoga Festival op Terschelling. „In de natuur gaan alle zintuigen open en kom je dichter bij je eigen kern." Gezondi door Ingrid Beckers Je ziet ze steeds vaker: yogi's die bij mooi weer hun matje uitrollen in het park om een serie oefeningen te doen. Vijftien jaar geleden bleef je als voorbijganger misschien stil staan om te kijken naar die vreemde poses. Tegenwoordig is een yogi in het gras net zo gewoon als de hardlo per op het grindpad. Helaas voor hen zijn yogi's in ons kikker landje het grootste deel van het jaar ge noodzaakt lichaam en geest tot rust te brengen tussen de saaie muren van een stu dio. „Hier in het westen is yoga bovendien een grootstedelijk fenomeen en is niet al tijd zuivere natuur voorhanden", zegt Olav Aarts, yogadocent en godsdienstsocioloog. „Yoga is natuurlijk ook prima in een stu dio. Maar kijk je naar de oorsprong en het doel van yoga dan, is het zeker een vorm van lichaamsbeweging die je heel goed in de natuur kunt doen. In Azië doen de meeste yogi's niet anders, omdat het er al tijd lekker warm is." Het is ook niet voor niets dat in veel yoga- studio's natuurgeluiden bij gebrek aan be ter uit de speaker komen. Aarts: „De mees te mensen associëren natuur met rust. Je ontspant op een dieper niveau als je op de achtergrond gefluit van vogels of andere na tuurgeluiden hoort. Dat rustgevende effect heb je natuurlijk nog veel meer als je daad werkelijk buiten bent, frisse lucht inademt, een zacht lentebriesje op je huid voelt." Om afleiding uit de beschaafde wereld te minimaliseren, trokken de allereerste yo gi's zich in de middeleeuwen volledig te rug uit dorpen en steden. Deze monniken en nomaden hielden zich op aan de randen van de bossen om één te worden met de pure kracht van de natuur. „Ze zochten ver stilling in lichaam, geest, adem en energie om uiteindelijk in aanraking te komen met het goddelijke", aldus Aarts. Zoeken naar verstilling is nog steeds de kern van talloze moderne yogavormen die lang niet meer al lemaal religieus van aard zijn. Aarts. „In het westen is yoga nu vooral een vorm van ontspanning, een moment om tot rust te komen en energie op te laden in ons jachti ge bestaan. Daarnaast komen er ook steeds meer sportievere vormen, zoals power yo ga, met als doel het lichaam sterker ma ken." Maar of je nu aan yoga doet ter ontspan ning, om fit te worden of diep contact te maken met je eigen ik, „yoga beoefenen op een mooie plek geeft altijd wel een extra di mensie", vindt Peter van de Burg. Sinds 2006 organiseert hij elk voorjaar het Yoga- festival Terschelling. De eerste editie trok honderd bezoekers; komend weekeinde vol gen achthonderd mensen yogalessen op het strand en in de duinen. „Een mooie na tuurlijke omgeving helpt mensen om te ontspannen en afstand te nemen van het dagelijkse leven", ervaart Van de Burg. „Dat is ook nodig, want yoga gaat over ver binding maken met jezelf, met je eigen na tuur. Door het uitvoeren van bepaalde li chaamshoudingen en ademhalingstechnie ken laat je hinderlijke gedachten en gevoe lens varen en kun je onbevooroordeeld in Yoga op het ritme van de golven het hier en nu zijn. De zintuiglijke waarne ming van natuurelementen zoals zon, zee en wind helpen daarbij. Een heel belang rijk aspect van yoga is bijvoorbeeld verdie ping en verlenging van de ademhaling. Het ritme van de golven inspireert mensen hier tot een diepe, lange ademhaling; ze maken echt gebruik van de kracht van de zee." In de zomermaanden bieden ook steeds meer yogascholen lessen en workshops aan in parken of in de vrije natuur. Zo spreiden in het Tilburgse Leijpark elke zon dagochtend tientallen mensen hun matje voor gratis yogalessen van vier verschillen de docenten. Initiatiefnemer is John Kraijenbrink, eigenaar van yogaschool Blau we Parel. „Toen ik vorig jaar begon, wilde ik de drempel van yoga verlagen en men sen buiten met elkaar verbinden. En verder is het met buitenyoga net als met hardlo pen, het is gewoon lekkerder met je kop in de wind dan binnen op een loopband. Zelf leg ik 's zomers elke ochtend mijn matje in de tuin. Er is toch niets zo mooi als de dag beginnen met een zonnegroet terwijl je de zon voor je ziet en voelt." Tijdens deze lessen in het Leijpark laat Kra ijenbrink zich leiden door de omgeving. „Dat kan heel goed, omdat veel lichaamspo ses zijn afgeleid van de natuur. Doel van de yoga die ik geef, is met zo min mogelijk in spanning je lichaam topfit te houden, en daar zijn dieren heel goed in. Dus als ik in de verte een konijntje zie huppelen, doen we de konijnpose; vliegt er een kraai over, dan nemen we de kraaihouding aan. Ik vind het leuk om op deze manier met na tuurelementen te spelen. Mensen lijden omdat ze te veel leven in hun hoofd. Dus zeg ik: 'Zo, sluit nu je ogen en voel het groe ne gras onder je voeten kriebelen. Dat is lekker hè? Geniet er nou maar eens van!"' Het Yoga Festival Terschelling is aanstaande vrijdag 28 juni t/m zondag 30 juni. Zie ook: www.yogafestivalterschelling.info. Voor meer informatie over andere yogafestivals komende zomer zie de yogafestivalkalender op www.yogoaonline.nl reageren? V gezondheid@depersdienst.nl M Olav Aarts: „Je ontspant op een dieper niveau als je op de achtergrond gefluit van vogels of andere natuurgeluiden hoort." foto Roos Koole

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33