Zweedijk roemt mentale kracht van Hoogerland PZC-stratenloopcircuit start met Sportvissersloop in Yerseke Groot trainer, onpeilbaar mens. Rinus Michels was een fascinerende persoonlijkheid. 28 SPORT EK '88 Ik heb zijn persoon juist altijd als heel erg warm ervaren. Kwam ook door zijn levensfase 3E SPORTVISSERLOOP YERSEKE V t door René van Stee KAPELLE - Enkele uren na het beha len van de Nederlandse titel op de weg voor beroepsrenners in Kerk- rade bedankte Johnny Hoogerland zondag via twitter zijn ploeg Vacan- soleil-DCM en René Zweedijk voor hun steun in de voorbije maanden. Dat deed de 52-jarige ostheopaat uit Kapelle uiteraard deugd. Maar hij toonde zich er meteen ook be scheiden over. „Ik heb inderdaad een bijdrage ge leverd aan zijn herstel na zijn on geval in Spanje, maar Johnny heeft het toch echt helemaal zelf gedaan hoor", zei Zweedijk daags na Hoogerlands grootste profsuc ces. Beide Bevelanders kennen elkaar al sinds Hoogerlands juniorentijd. De band is zeer hecht. Een bolle tjestrui uit de 'prikkeldraadtour' hangt ingelijst in de praktijkruim te. Zweedijk is dé vertrouwens man van de renner uit Langeweeg- je op het gebied van lichaamsver zorging. „In de meest brede zin van het woord. Bij pijntjes, bij blessures, maar ook op het terrein van preventie, voeding of rust." Zweedijk ontkent niet dat Hooger land van zijn ongeluk, waarbij de renner begin februari op zijn fiets werd aangereden door een auto en hij een gekneusde lever alsme de diverse wervel- en ribbreuken opliep, ook een mentale tik op liep. En het was inderdaad even spannend of alles wel goed zou ko men. „Natuurlijk zat Johnny even in de put. Dat lijkt me logisch. Maar zodra duidelijk was dat er volledig herstel zou optreden, zet te hij de knop meteen om. Toen we aan zijn herstel gingen wer ken, moest er absoluut geen zielig vogeltje worden opgelapt. Dat was twee jaar terug ook al zo na zijn val in het prikkeldraad in de Tour de France", vertelt Zweedijk over de grote mentale kracht en het herstelvermogen van Hooger land. „Dat zit van nature in ie mand, maar toch kunnen sporters - zelfs topsporters - daar veel van leren." In samenspraak met de (medi sche) begeleiding van Vacanso- leil-DCM en orthopeed-traumato- loog Bas Peijnenburg, Hooger lands arts, werd een behandel plan opgesteld. Verzorging dicht bij huis, zo'n drie weken na het ongeval, bleek de beste optie. Genadeloos en René Zweedijk Zelfs toen de breuken nog niet volledig waren geheeld, kon Zweedijk al aan de slag. „Met be hulp van lichte mobilisatietech nieken die meteen al een bijdrage leverden aan het herstelvermogen van het lichaam. Dat verliep voor spoedig. Het fietsen kwam al vrij snel in beeld. Met af en toe een te rugslagje, maar dat was ingecalcu leerd. Een rentree in de Ronde van Romandië zat al snel in John ny's hoofd. Eind april dus, amper drie maanden na zijn ongeval. Su perambitieus, maar het lukte dus wel. Net zoals hij ook de Tour heeft gehaald." Hoogerland verteerde de meer daagse Zwitserse rittenkoers pri ma, maar hij was er nog niet. Zelf kreeg Zweedijk het goede gevoel in de Ronde van België. „Daar toonde Johnny bergop weer zijn klasse. En hij maakte toen zelfs het verschil in de afdalingen. Daar sprak m^cht en vertrouwen uit. Toen kreeg ik ook het idee dat er op het NK iets te halen viel." Uiteraard zat Zweedijk zondag tij dens het NK met kippenvel voor de televisie. Zijn mobiele telefoon raakte zowat van de kook vanwe ge de talloze berichtjes van en naar Hoogerlands vriendin Gerda en diens goede vriend Peter Hoon- dert. „Het moment dat Johnny vlakbij de finish langs de joelende menigte bij de teambus van Va- consoleil-DCM reed. En toen hij Gerda in de armen viel. Formida bel." Te lang stilstaan bij het NK-succes kan niet nu de Tour er aan komt. Hoogerland komt van daag nog langs bij Zweedijk voor een laatste behandeling. De vol gende afspraken zijn op de rustda gen in de Tour, waarop Zweedijk de hele ploeg van Vacanso- leil-DCM onder handen zal ne men. door Roel Wiche VALKENSWAARD - Geen bloem stukken, geen brandende kaarsen, geen ode van bewonderaars. Zelfs geen eervol grafschrift. Kleine, wankele vaasjes met rode en wit te begonia's, waarvan eentje door de wind omver is geblazen, vor men de enige decoratie. Rust hier de grootste trainer uit de Neder landse geschiedenis? Zo bewonderd en bewierookt Ma- rinus Jacobus Hendricus Michels (1928-2005) was, zo sober en ver geten is zijn laatste rustplaats. Waar Valery Lobanovski - de Rus sische meestercoach die hij in de finale van het EK'88 versloeg - vanaf een fabelachtig praalgraf op een heuvel voor eeuwig over Kiev waakt, ligt de urn van De Gene raal onder een kale familiesteen- op het oude kerkhof van Valkens- waard. Het dorp van Willy Huls bosch, zijn onafscheidelijke vrouw met wie hij na zijn dood herenigd werd. Toen Will over leed in 2003, hoefde het voor Ri nus niet meer. Vlak voor zijn har toperatie in het Belgische Aalst belde hij met Tjeu Seeverens, de schrijver van zijn geestelijke voet baltestament die zich mocht be schouwen als een van zijn schaar se vrienden. „Hij zei: Tjeu, wat heb ik te verliezen? Als ik beter word, heb ik geluk gehad. Als ik Tjeu Seeverens 25 JUNI 1988 Olympiastadion München. Nederland - Sovjet Unie 2-0 (1-0). 33. Gullit 1-0, 54. Van Basten 2-0. 72.308 toeschouwers. Scheidsrechter: Michel Vautrot Nederland: Van Breukelen, Van Ae rie, R. Koeman, Rijkaard, Van Tig- gelen, Wouters, Mühren, Vanen burg, E. Koeman, Gullit, Van Bas ten. •niet beter word, ga ik naar Will te rug." Seeverens volgde voor het vak blad De Voetbaltrainer het gou den EK op de voet, samen met col lega Henny Groot Kormelink. Waar veel deuren gesloten ble ven, kregen beiden een zeldzame inkijk in de baanbrekende en haast maniakale werkwijze van Rinus Michels. Toen de zo succesvolle coach in zijn laatste levensjaren zijn voet balvisie in een magnum opus wil de verankeren, koos hij het duo uit om alles vast te leggen. Tij dens lange sessies in het Limburg se heuvelland, op het betoverende Chateau Sint Gerlach, doceerde Michels zijn filosofie. Seeverens: „Hij kon een halfuur zwijgen en dan twee opmerkin gen maken die zo treffend waren dat je daar nog weken aan terug dacht. Op de gekste momenten kreeg ik een telefoontje om 26 cor recties uit te voeren. Soms om drie uur 's nachts. 'Tjeu, nu note ren!' Dan zat hij met Will ergens in Amerika, zonder enig besef van tijd." Onbewust schilderde Michels zo zijn eigen zelfportret. De trainer Rinus Michels kreeg ruim baan in het boek, dat tot in het Japans werd vertaald. Een revolutionaire professional, die het Nederlandse voetbal via Ajax en Oranje defini tief verloste van het Calime- ro-imago. Hard en genadeloos als het moest, wat hem bijnamen op leverde als De Bul en De Sfinx. En een meesterlijk gevoel om op het juiste moment, met z'n Saha- ra-droge humor, zijn harnas van roestvrij staal te laten zakken. Het leverde hem op het EK de onvoor waardelijke steun van zijn spelers YERSEKE Woensdag 26 juni 2013 Kidsrun (7-14 jaar) start 19.15 uur-1500m Wedstrijdlopers en trimmers start 19.30 uur -10 km (3 rorfdes) standbeeld De Mosselman OOSTERSCHELDE door Sjaak Sinke infographic Donja Odijk YERSEKE - Het PZC-circuit gaat woensdagavond om kwart over ze ven in Yerseke van start met de eerste van zes stratenlopen in Zee land. Bij de mannen staat de top drie van het vorig seizoen aan de start. De winnaar van 2012, Tim Pleijte (Dynamica), is ook dit jaar weer favoriet gezien zijn goede prestaties buiten de provincie. „Ik wil me in Zeeland laten zien voor mijn sponsors", liet Pleijte vorig jaar al weten. De inwoner van Zoutelande won zondag nog de Veluwezoomtrail over 27 kilo meter. Ook Martij n de Kok (Dyna mica) doet mee. Hij gaat momen teel aan de leiding in het Westbra- bantloopcircuit. De inwoner van Heinkenszand moet zeker in staat worden geacht om zijn tweede plaats van vorig jaar te continue ren. Of de nummer drie van vorig jaar, Jesper Francke (Dynamica), een rol van betekenis kan spelen is nog maar de vraag, omdat hij veel tijd heeft moeten steken in zijn afstuderen op de HZ. Erwin Harmes (Dynamica) zou de pikor de wel eens kunnen verstoren. Na zijn medische problemen is hij weer ijzersterk terug met winst in de marathon van Hoorn en zijn tweede plaats afgelopen zater dag in de PZC Familieloop. Bij de vrouwen staan de winnares van vorig jaar Anne de Vlieger (AV'56) en de nummer twee, korf balster Loura Kleinepier (Middel burg), vooralsnog niet ingeschre ven. Annet van der Linde (AV'56) lijkt met haar derde plaats van vo rig jaar de grootste kanshebster op de eindoverwinning bij de vrouwen. Inschrijven voor één of meer losse wedstrijden is uiter aard ook mogelijk. In Yerseke start de seniorenafstand over drie ronden van 3.3 kilometer om 19.30 uur voor café De Sportvisser in Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28