Omroep Zeeland en PZC bundelen de IjJKSboom krachten tijdens festival Concert at Sea ditopenen 26 CULTUUR Sopraan Francis van Broekhuizen heeft een hoofdrol in de zomerconcertserie van Het Zeeuws Orkest. „Ik probeer de vooroordelen rond opera weg te breken." Op een leuke manier probeer ik opera aan de man te brengen. Opera en humor gaan samen door Rolf Bosboom BROUWERSHAVEN - Ze zingt prach tig, maar heeft ook een niet ge ring komisch talent. „Mijn reci tals zijn conferences met mooie muziek. Die combinatie is heel gek. Je verwacht bij een operazan geres niet een soort halve cabaret voorstelling. Die combinatie zet mensen vaak op het verkeerde been en dat wordt heel leuk ge vonden." Geleidelijk heeft ze ontdekt dat ze snel de lachers op haar hand heeft. „Als ik bij een recital een 'gewoon' verhaal vertelde, lag de hele zaal al in een scheur. 'Je lijkt Brigitte Kaandorp wel als je praat', hoorde ik vaak. Die komi sche kant ben ik toen verder gaan ontwikkelen." Haar ludieke presentatie heeft Van Broekhuizen bekend ge maakt bij een groot publiek, met bijdragen aan bijvoorbeeld het tv-programma Knoop in je Zak doek en het radioprogramma Vi rus. „Op een leuke manier probeer ik opera aan de man te brengen. Het is toch een soort elitaire hobby, dus het gewone volk kiest er eer der voor om naar een musical van Joop van den Ende te gaan dan naar een uitvoering van Tosca. Van den Ende maakt ook mooie producties, maar het zou toch wel zonde zijn om Tosca te missen, want die opera heeft zo veel in Francis van Broekhuizen: „Als ik bij een recital een 'gewoon' verhaal vertelde, lag de hele zaal in een scheur." zich, met zulke prachtige muziek. Er leven alleen allerlei vooroorde len en die probeer ik een beetje weg te breken, door daar wat ko misch mee om te gaan. Met hu mor bereik je veel. Als je mensen kunt laten lachen, zijn ze veel meer toegenegen om je daarna se rieus te nemen." De wereld van de klassieke mu ziek heeft daar wel eens moeite mee, merkt ze. „Je wordt al snel te populair gevonden. Maar we moeten wel die kant op, omdat Francis van Broekhuizen we anders geen bestaansrecht meer hebben. We moeten andere manieren vinden - en daar ben ik al jaren mee bezig - om veel men sen enthousiast te maken voor de ze muziek." Chef-dirigent Joan Berkhemer koos voor de zomerserie van Het Zeeuws Orkest voor Italiaanse operamuziek. Dat hij Francis van Broekhuizen als gast vroeg, is niet toevallig. „Ik ken Joan heel goed. We hebben onder meer bijzonde re projecten voor kinderen ge daan met Holland Symfonia. Ik kan het heel goed met hem vin den. We zijn ook een beetje uit hetzelfde hout gesneden. Er moet hard worden gewerkt, maar tege lijkertijd komt hij heel enthou siast en ontspannen over. Dat maakt het heel erg leuk. Het geeft ook een bepaalde schwung aan het hele gebeuren." De sopraan neemt een bevriende bariton mee: Willem de Vries. „Joan vroeg: heb je nog een ge schikte partner in crimeIk zei: dan moet Willem mee. Die zingt prachtig, maar heeft ook een leu ke présence." Op het programma staan diverse hoogtepunten uit de Italiaanse opera, zoals Tosca, Cavalleria rusti- cana en De barbier van Sevilla. Van Broekhuizen leidt de delen op ei gen wijze in. „Vaak vertel ik ge woon waarover de opera gaat. Ik probeer dat meestal serieus te doen, maar de verhalen zijn op zich al heel raar, tèrwijl daar toch de mooiste muziek op is geschre ven. Ik doe dat een beetje uit de losse pols. Het zijn geen ingewik kelde muziektheoretische verha len, maar meer anekdotisch. Ver halen die niet iedereen kent, maar die leuk zijn om te vertel len." „Opera staat vaak ver van de men sen af', constateert Van Broekhui zen. „Ze vinden de muziek mooi, maar weten niet altijd goed wat er nou wordt gezegd, omdat het veelal in het Duits of Italiaans is. Als je wat meer weet over de ach tergrond, dan voel je de muziek ook beter. Op het moment dat het dan ook nog mooi gezongen wordt en goed begeleid, krijgt het een heel magisch effect. Dan is opera het mooiste wat er is." Zomerconcerten Het Zeeuws Orkest (i.s.m. Kon. Oratorium Vereniging Mid delburg), do. 27 juni in Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, vr. 28 juni in Grote Kerk in Veere en za. 29 juni in Sint Baafskerk in Aardenburg. Alle concerten beginnen om 20.15 uur. door Rolf Bosboom RENESSE - Omroep Zeeland en de PZC trekken samen op tijdens de komende editie van Concert at Sea, vrijdag en zaterdag op de Brouwersdam. Tijdens het festival houden de me dewerkers van beide media een gezamenlijk liveblog bij, dat te be reiken is via de website van zowel PZC als Omroep Zeeland, maar ook rechtstreeks. Er zullen inter views te zien zijn met artiesten, beelden van optredens, impres sies van het festivalterrein, foto's en recensies van alle concerten (zowel op het Zeeland- als op het Umojapodium), zo snel mogelijk na afloop van elk optreden. Het idee van samenwerking is ontstaan doordat de inspannin gen van krant en omroep tijdens Concert at Sea de afgelopen jaren steeds meer overlap gingen verto nen. „Wij denken dat we samen de Zeeuwen beter kunnen bedie nen dan ieder apart", zegt hoofd redacteur Edwin de Kort van Om roep Zeeland. „Nu kunnen we ons richten op waar we goed in zijn: de PZC op tekst en wij op beeld en geluid." Zowel De Kort als zijn collega Peter Jansen van de PZC wijst er op dat de betrokken medewerkers zelf met het voorstel zijn geko men. „Ideeën die worden geboren op de werkvloer leiden volgens mij tot de mooiste samenwerkin gen", aldus Jansen. De krachtenbundeling heeft niet als oogmerk minder mensen in te zetten voor het festival. Door de samenwerking ontstaat juist ruim te om de verslaggeving te verbre den en te intensiveren. „We kun nen Concert at Sea afzonderlijk goed coveren, maar doe je het sa men, dan kun je dat héél goed doen", aldus Jansen. „Op zo'n fes tival gebeurt op zo'n paar dui zend vierkante meter heel veel. Je komt ogen en oren tekort. Wij willen overal bij zijn en daar di rect verslag van doen. Ik denk dat het Zeeuwse publiek daar echt profijt van heeft." Jansen sluit niet uit dat er vaker samengewerkt gaat worden. „Als het goed uitpakt, ligt het voor de hand om te gaan kijken naar ver gelijkbare evenementen." Edwin de Kort is het daarmee eens. „In het verleden hebben we ook al samengewerkt bij lijsttrek kersdebatten en verkiezingen. Wat mij betreft gaan we dat vaker doen. Dan kun je aan van alles denken, zoals andere grote evene menten, maar ook bijvoorbeeld het samen duiken in grote verha len - zoals nu de declaratiekwes tie in Vlissingen - of het opzetten van een snelle nieuwsdienst." Liveblog PZC Omroep Zeeland, vrijdag/zaterdag bij Concert at Sea: pzc.nl/concertatsea omroepzeeland.nl/cas2013 pzc.nl/cas2013 (voor mobiele apparaten) Meepraten op Twitter? Gebruik #cas2013 RENESSE - De Rotterdamse deejay Silva Vieira mag dit jaar de ope ning verzorgen van Beachboom, het dancefestival zaterdag 10 au gustus op de Brouwersdam. Hij won afgelopen weekeinde de finale van de Beachboom DJ Con test. In strandpaviljoen Sil de Jut ter namen de zeven winnaars van de voorrondes in Zeeland en Zuid-Holland het tegen elkaar op. Silva Vieira overtuigde zowel met zijn muziekkeuze als met zijn per formance. Naast zijn optreden tijdens het festival op de Brouwersdam mag hij een bijdrage leveren aan de Béachboom-showcase tijdens Ci ty of Dance, zaterdag 20 juli in Middelburg. Beide festivals wer ken sinds kort nauw samen. Zie ook: www.beachboom.com en www.danceparademiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26