Declaraties zijn vaak excuus om bestuurder te ontslaan ZEELAND 25 DINSDAG 25 JUNI 2013 Stadhuis van Vlissingen. foto's Ruben Oreel ANALYSE door Ben Jansen Burgemeester René Roep van Vlissin gen heeft wat uit te leggen over zijn declaraties van de afgelopen jaren: bijna 33.000 euro aan pension- en verhuiskos ten en ruim 9.600 euro aan representatie- en reiskosten. Veel? Te veel? De accountant zal er zijn mening over geven. Nu ophef is ontstaan over zijn vergoedingen is Roep wel in gevaarlijk vaarwater beland. Onterecht gebleken declaraties zijn de afgelo pen jaren menigmaal als henoom gebruikt om burgemeesters te wippen. Eind vorig jaar moest Harry de Vries opstappen als burge meester van Lingewaard omdat hij fraudu leus had gedeclareerd. Burgemeester Wilma Verver van Schiedam vertrok in 2011 omdat haar positie onhoudbaar was geworden na be richten over machtsmisbruik, woningverbete ring op kosten van de gemeente en geld-over-de-balk-smijterij. Verder weg - qua tijd, niet qua plaats - was het heenzen den van burgemeester Taco Seinstra van Goes. Hij werd in 1992 ontslagen omdat hij een miezerige 1800 euro aan kosten had gede clareerd die niets met zijn functie te maken hadden. Oneervol ontslagen zelfs en daar mee had Seinstra de twijfelachtige eer de eer ste burgemeester sinds de Tweede Wereldoor log te zijn die op deze manier met pek en ve ren werd weggestuurd. Gesjoemel met declaraties heet al gauw een bonnetjesaffaire. Ook al hebben de beschuldi gingen weinig grond, gekozen of benoemde bestuurders kunnen zich er lastig tegen ver weren. Waar rook is, is vuur, klinkt het dan en websites lopen vol met verontwaardigde reacties van veelal anonieme inzenders die meteen hun mening klaar hebben. Zo voelde de vorige commissaris van de koningin Karla Peijs zich diep gekrenkt door de bewering van RTL Nieuws - en de reacties erop - dat ze op kosten van de provincie bloemen en fruit mee naar huis zou nemen. Klopte niet, RTL rectificeerde, maar het kwaad was al ge schied. Soms komt het goed uit wanneer een be stuurder zich vergaloppeert met het indie nen van onkostenrekeningen. Seinstra bleek de hooggespannen verwachtingen in Goes verre van waar te maken. De wethouders von den dat er niet met hem te werken viel en zo werd zijn declaratiegedrag een mooie stok om de hond te slaan. De aanvankelijk met klaroengeschal in Middelburg binnengehaal de Bert Spar van der Hoek bleek eveneens een tegenvallen Zijn declaraties gaven aanlei ding tot wenkbrauwgefrons ten stadhuize, maar ze boden te weinig aanknopingspunten om Spar verwijten met gevolgen te maken. Later waren die er volop en in 2000 moest hij na een motie van wantrouwen weg. Wanneer het niet klikt binnen een bestuurs orgaan blijken de conflicten vaak al zo hoog te zijn opgelopen dat onjuiste declaraties of andere tamelijk onbeduidende redenen wor den aangegrepen om met een functionaris af te rekenen. Dat is niet altijd de koninklijke weg, zeker in gevallen waarin bijvoorbeeld een gemeenteraad door middel van een ver trouwenscommissie nadrukkelijk invloed op de benoeming heeft gehad. In dat opzicht trekt de gemeenteraad van Utrecht wel net jes de consequentie uit zijn eigen keus. Bur gemeester Aleid Wolfsen bleek de verwach tingen niet waar te maken, maar hij mag wel zijn termijn van zes jaar uitdienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25