bij hindoetempel Schaliegasboringen in de staat New York: no/racking way! 1 Demonstraties in Brazilië gaan door Go dkoper kan écht niet! c24,= Ook watervloed in Canada hollands nieuwe. BUITENLAND 7 Voor maar - - THE MOTHER FARTH NO DRILLING NO FRACKING FRACKING ISA'CRIME Gouverneur Cuomo van New York twijfelt over toelaten van schaliegasboringen Voordeel voor lezers van de PZC Samsung Galaxy SIN 275 mln/SMS/MB Bestel nu www.hollandsnieuwe.nl/pzc MAANDAG 24 JUNI 2013 - «W door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - New York twijfelt over boren naar schaliegas. Gouverneur Andrew M. Cuomo weet nog niet of hij dat moet toestaan of niet. Om hem te helpen bij zijn beslis sing, reisden bussen vol actievoer ders af naar zijn kantoor in Albany. „Is er nog iemand die de boel een beetje kan opzwepen?" Het is bijna twee uur geleden dat we in de stad White Plains, iets ten Noorden van New York City, in de touringcar stapten. Reisleid- ster Susan van Dolsen vindt het te rustig worden. Dan komt Jac- qui, een vrouw met grijs haar en een No fracking way-T-shirt (een woordspeling het winnen van schaliegas, het zogeheten 'fracking' en de ietwat grove te genwerping: no fucking waynaar voren om een passend lied te zin gen dat haar zus heeft geschreven. Hoeveel mensen worden ziek? Hoe veel gaan er sterven? Door de chemi sche stoffen, die ons drinkwater be derven? Geen druppel meer uit de kraan, ons water gaat eraan! Reis- leidster Van Dolsen kijkt tevre den als Jacqui onder luid applaus terugloopt naar haar stoel. Net als veel andere deelnemers aan de demonstratie in Albany is Susan- lid van een klein clubje acti visten, zo'n vijfjaar geleden opge richt tijdens de eerste campagne van Barack Obama. Nu is ze te leurgesteld in de president. „We hebben op 19 februari nog gepro testeerd bij het Witte Huis. Hij wist dat we zouden komen, want we hebben hem honderden, zo niet duizenden emails gestuurd. Later hoorden we dat hij ergens Verzet tegen schaliegasboring in New York foto Matthijs Rotteveel in het zuiden was. Golfen met ver tegenwoordigers van de gasindus- trie." Maar zij en haar vriendin nen, nu ongeveer tachtig, hebben hun teleurstelling omgezet in da den. Ze gaan nog steeds de straat op. Niet meer voor Obama, maar om te helpen bij de voedselban- ken in de stad of om handtekenin gen op te halen voor verbetering van het onderwijs. Vandaag staat schaliegas dus op de agenda: „We kunnen hier in New York het ver schil uitmaken. We kunnen het als eerste staat in de Verenigde Staten verbieden." Het is echter nog lang niet zo ver. In veel staten van het land wordt al volop geboord naar schaliegas, aardgas dat vastzit onder kilome tersdiepe steenlagen (schalies) in de grond. Om het gas eruit te ha len, pompen boortorens water en chemicaliën in die steenlagen ('fracking'). Zo breken ze die open en komt het gas eruit. Vol gens critici levert dat bodem- en grondwatervervuiling op en kans op aardbevingen. Gouverneur Cuomo van New York zit ermee in zijn maag. De geruchten gaan al lang dat hij in 2016 een gooi wil doen naar het presidentschap. Hij wil zijn kiezers niet teleurstellen. Niet de noordelijke grondbezit- ters en conservatieven, die vóór boren naar schaliegas zijn, maar ook niet de milieubewuste stede lingen die nu voor zijn deur staan. „Hij stelt zijn beslissing zo lang mogelijk uit", zegt Van Dol sen. „Om iedereen te vriend hou den." Op het grote plein voor het kan toor van de gouverneur zijn de ac tivisten in uitgelaten stemming. Twintiger en fulltime activist Ro ger Drew wijst naar de spandoe ken en de schitterende kostuums om ons heen. „Meer dan duizend deelnemers van alle leeftijden. En ze hebben zo hun best gedaan." Dat klopt. Er lopen wasbakken, waterdruppels, bomen, soldaten en politieagenten. Zelfs het Vrij heidsbeeld maakt zijn opwach ting. Ze luisteren allemaal naar de indrukwekkende speeches, zoals die van Arun Gandhi, de klein zoon van de grote Mahatma. Gouverneur Cuomo laat zich niet zien. Toch vindt Van Dolsen het een geslaagde dag. Zeker als ze hoort dat haar verhaal de Neder landse kranten haalt. „Als ze hier niet luisteren, misschien daar wel." CALGARY - De overstromingen in het westen van Canada hebben dit weekeinde aan zeker drie men sen het leven gekost. Meer dan honderdduizend mensen moes ten worden geëvacueerd in de pro vincie Alberta. De lijken zijn aan getroffen in een rivier. Het cen trum van Calgary, met meer dan een miljoen inwoners de grootste stad van Alberta en de vijfde stad van Canada, was vrijdag volledig ontruimd wegens hevige regenval en overstromingen. Autoriteiten hebben de gehele binnenstad afge sloten. Er zijn niet alleen tiendui zenden mensen geëvacueerd, maar ook dieren uit de plaatselijke dierentuin. Voor de leeuwen en tij gers wordt nog tijdelijke opvang gezocht. Mogelijk worden zij on dergebracht in de cellen waarin verdachten bij de plaatselijke rechtbank tijdens zittingspauzes worden opgesloten. In het westen van Canada zijn veel rivieren door overvloedige regenval buiten hun oevers getreden. BRASILIA - Tienduizenden demon stranten hebben zaterdag gede monstreerd rond het Mineirao sta dion in Belo Horizonte. Het pro test verliep overwegend vreed zaam, maar in de straten van de stad vochten kleine groepen de monstranten met de politie. Het protest richt zich nu onder meer tegen verkwisting van over heidsgeld aan dure stadions. Ook de vreedzame protestmars stuitte op een politieblokkade. Agenten blokkeerden de weg naar het sta dion, waar Japan zaterdag tegen Mexico om de Confederations Cup speelde. Ook in Salvador, waar Brazilië te gen Italië speelde, braken buiten het stadion gevechten uit. Vol gens de autoriteiten werden twee mensen opgepakt. De Braziliaanse president Dilma Rousseff beloofde vrijdag de orde in haar land te handhaven. Ze 'waardeert' weliswaar het vreedza me protest, maar veroordeelde in een op televisie uitgezonden speech de uitwassen van de de monstraties, zoals geweld en van dalisme. Rousseff wees erop dat het WK Voetbal in 2014 Brazilië kansen biedt. De buitenlandse gasten moeten dan met respect en warmte worden ontvangen, al dus Het staatshoofd. Uniek: v beltegoed 3 maanden v Qeldig Met deze superaanbieding bel, sms en internet je maandelijks voor slechts €24,-. Je krijgt elke maand 275 belminuten, sms'jes of MB en de Samsung Galaxy Sill (t.w.v. €540,-). Optioneel 500 MB internet extra voor €6,- p/mnd en 1000 sms'jes extra voor €1,- p/mnd. Je betaalt geen aansluitkosten (€10,-) en de bezorgkosten zijn eenmalig €25,-. Je totale voordeel loopt op tot ruim €322,-. Goedkoper kan je het niet krijgen! Wil je meer bellen, sms'en of internetten? Kijk dan 'öp onze website voör nog meer superscherpe aanbiedingen met de Samsung Galaxy Sill. Met hollandsnieuwe bel, sms en internet je altijd voor één vast laag tarief. Ook buiten je bundef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7