Indiase pelgrims verdrinken bij Noodtoestand in Maleisië om rookvervuiling uit Indonesië 6 BUITENLAND Human Rights Watch: Indonesië mishandelt jonge vluchtelingen uit oorlogslanden in detentiecentra. Ze worden met sigarettenpeuken bewerkt, als straf of omdat bewakers zich vervelen 10?»er Zuma: toestand Mandela kritiek Vluchteling vogelvrij door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - De Afghaanse vader van Arif (17) zond twee jaar gele den zijn nog enig levende zoon richting Indonesië, nadat de Tali ban bijna zijn hele familie had ver moord. Hij smeekte mensensmok kelaars zijn zoon^iaar Australië te brengen. De reis kostte omgerekend 5.300 euro waarvoor de vader zich diep in de schulden stak. Maar verder dan een vieze en overvolle gevan genis in Indonesië kwam Arif niet In een bewaakt vluchtelingen kamp buiten de hoofdstad Jakarta vertelt de minderjarige Afghaan over zijn levensgevaarlijke reis op een afgeladen boot. Vorig jaar ver dronken duizend vluchtelingen nadat hun schip zonk. De Indone sische kustwacht kreeg de boot van Arif in het vizier en bracht hem over naar een detentiecen trum waar hij elf maanden in een kleine cel met meer dan twintig volwassen mannen zat opgeslo ten. Alice Farmer, HRW Daglicht zag hij nauwelijks. Eten was er onvoldoende. De jonge Af ghaan probeerde te ontsnappen. Zijn bewaarders kregen hem te pakken en rammelden hem voor straf flink af. Arifs traumatische ervaring is niet zo maar een relaas. In het van daag gepubliceerde rapport van de mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch over de mis standen van minderjarige vluchte lingen in gevangenissen blijkt dat zo ruim duizend kinderen - voor al uit Afghanistan, Sri Lanka en Somalië - die Indonesië in 2012 zonder ouders bereikten, werden gearresteerd en opgesloten. De kinderen vertelden onderzoek ster Alice Farmer van Human Rights Watch over de mishande lingen in de detentiecentra. „Min derjarige vluchtelingen worden er geschopt, geslagen en met sigaret tenpeuken bewerkt als straf of omdat de bewakers zich verve len." Volgens Farmer zijn vluchte lingen in Indonesië vogelvrij. Dat komt doordat Indonesië weigert het internationale vluchtelingen verdrag uit 1951 te ondertekenen. Het land wil geen ontheemden op zijn grondgebied toelaten on der het mom dat er onvoldoende plek is. Iedere vluchteling, jong of oud, die meestal op weg naar Australië op zee wordt opgepakt, belandt in een van de twaalf detentiecentra in de archipel. Advocaten worden er niet toegelaten. Onder druk van de Verenigde Naties heeft Ja karta ermee ingestemd dat de vluchtelingenorganisatie Unhcr de vluchtelingen mag registreren en bepaalt wie de vluchtelingen status krijgt of wordt uitgewezen. Maar de VN-organisatie kan de stroom vluchtelingen nauwelijks aan. Momenteel wachten er ruim negenduizend ontheemden, van wie tweeduizend kinderen zon der ouders, in de overvolle deten tiecentra. Arif kreeg na ruim een jaar de vluchtelingenstatus toegewezen. Ondertussen verblijft hij in een bewaakt vluchtelingenkamp bui ten Jakarta. De Unhcr is opdoek naar een opvangland voor hem. I Het Indiase leger is bezig met een reddingsoperatie in de Kedarmath-vallei. foto EPA door onze redactie buitenland NEW DELHI - In het noorden van In dia zijn als gevolg van heftige over stromingen en aardverschuivingen tenminste duizend mensen omge komen. Ruim veertigduizend mensen zijn gestrand als gevolg van mod- derlawines door zware moesson regens. Duizenden worden nog vermist, aldus Vijay Bahuguna, premier van de noordelijke deel staat Uttarakhand. Hij sprak van een 'nationale crisis'. Volgens de weersverwachtingen wacht het bergachtige gebied nog meer regen. Bijkomend probleem is dat er duizenden hindoeïsti sche pelgrims rond de heilige plaats Kedarnath samenkomen, het zwaarst getroffen gebied. Het Indiase leger heeft meer dan veertig helikopters ingezet voor het reddingswerk. Een daarvan stortte vrijdag neer toen werd ge tracht pelgrims te evacueren. De piloot raakte gewond. Het verdriet over de vermisten is groot bij de tempel van Kedar nath, een van de heiligste plaat sen voor hindoes. Priester Naresh Kukreti vluchtte met achthon derd gelovigen de tempel in toen een moddervloed uit de bergen denderde. Rondom het vijfhon derd jaar oude heiligdom werden alle huizen weggevaagd en zag Kukreti overal dode vrouwen en kinderen. Er vielen zo veel slachtoffers door dat er dit jaar heel veel Indiërs op pelgrimstocht naar de Himalaya gingen. India gaat het econo misch goed en steeds meer men sen kunnen de reis maken. Utta rakhand trok vorig jaar 30 miljoen bezoekers. Drie keer meer dan tien jaar geleden. Volgens een In diase milieuactivist hebben de overstromingen ook te maken met de vele bouwwerkzaamhe den in de regio. Het fragiele ecolo gische evenwicht zou worden ver stoord door de bouw van hotels en andere reizigersfaciliteiten. Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl nffni/unn nl of bel 0529 46 96 67 WCt/ fff Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. KUALA LUMPUR In delen van Maleisië is giste ren de noodtoestand uitgeroe pen om de verstikkende rook vanuit buurland Indonesië. Daar woeden meerdere bos branden. In delen van de Malei sische staat Johor oversteeg de vervuiling de grens van 750 op de luchtvervuilingsindex. Een notering van 300 betekent al dat de luchtkwaliteit gevaarlijk slecht is. Bewoners van de ge troffen gebieden in Johor moe ten thuisblijven, waarschuwen de autoriteiten in de staat. Ook Singapore gaat momenteel ge bukt onder de smog, maar daar is de luchtkwaliteit afgelopen week end alweer verbeterd. De illegale houtkap en -verbranding op het Indonesische eiland Sumatra, waarmee plaatsgemaakt wordt voor palmolieplantages, levert in het droge seizoen (juni tot sep tember) vaker problemen op. De autoriteiten in Indonesië doen on derzoek naar zeker veertien be drijven die verdacht van brand stichting in de bossen op Suma tra. Dit heeft minister van Milieu Balthasar Kambuaya zaterdag ge zegd. PRETORIA De toestand van de voormalig Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela is kritiek. Dat heeft het kantoor van de Zuid-Afrikaanse president Ja cob Zuma gisteren bekendge maakt Hij bracht gisteravond een bezoek aan Mandela (94), die ruim twee weken geleden werd opgenomen in een zie kenhuis in Pretoria wegens een longinfectie. Zuma werd vergezeld door vicevoorzitter Cyril Ramaphosa van het ANC. De artsen vertelden hen dat de toestand van Mandela de laat ste 24 uur is verslechterd en kritiek is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6