'Bruce is een feestje' Grote groep hoogleraren pleit tegen schaliegas luMuMWmU BINNENLAND 5 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! In de politiek is een gebrek aan kennis en leiderschap Nederland is op het gebied van schaliegas niet met de Verenigde Staten vergelijkbaar (0318) 58 09 58 J Meld u aan voor onze nieuwsbrief en maak kans op een reis voor 2 personen! I ure en boekingen: MAANDAG 24 JUNI 2013 iedereen in Chili Peppers in hetzelfde Goffert- park al bij het eerste nummer een uitgebluste indruk maakten. You can't start afire without a spark. The Boss is de Peppers ruim de baas. Een jochie steelt de harten van de toeschouwers door het re frein te zingen van Waitin' on a sunny day. Toepasselijk, want het miezert al de hele avond. Bij Dan cing in the dark gaan de hemelslui zen echt open. De eerste duizen den vluchten voor de hoosbui, maar Springsteen begint aan zijn finale van enkele verrassend onori ginele covers: Twist and shout en Shout. „We willen wel naar huis maar het regent niet hard genoeg", buldert hij. Maar om 10 voor 11 is het toch over. Jong en oud die zelfs de vroegste nummers woord voor woord mee zingen: wereldartiest Bruce Springsteen spreekt verschillende generaties aan. De familie De Visser, vader en moeder en twee volwassen zoons, zijn helemaal gek van The Boss. Ze hebben al een ticket voor zijn concert in Mönchengladbach over twee weken. „En we twijfelen nu om tussendoor nog een keer in Pa rijs te gaan. Waarom? Het is altijd een feestje! En altijd weer an ders." Ergens achteraan op de Goffert- weide staat een prominente fan, oud-atleet Jos Hermens die twee jonge zoons heeft meegenomen. „Ik heb mijn wereld uurrecord ge lopen op een cassettebandje van Bruce. Dat schalde over Papendal. En in de laatste minuten natuur lijk Born to run." Hermens gaat dat nummer tij dens dit concert niet halen. Als Springsteen de eerste akkoorden inzet van de wereldhit is Her mens al het park uit. Zijn jongens hebben er genoeg van. door Hub Dohmen ROTTERDAM - Vooraanstaande we tenschappers op het gebied van mi lieu en duurzaamheid hebben de politiek opgeroepen niet mee te werken aan het winnen van schalie- gas. Het gas zit te diep, de hoeveel heid is beperkt en het is maar zeer de vraag of het rendabel te winnen is. Bovendien loopt de natuur de nodige risico's. Dat staat in een manifest dat zater dag in dagblad Trouw is gepubli ceerd op initiatief van de Rotter damse hoogleraar Jan Rotmans. De petitie is getekend door 55 hoogleraren. Onder hen zijn oud-minister Jacqueline Cramer en oud-SER-voorzitter Herman Wijffels. Volgens Rotmans wordt het tijd dat .de politiek een keuze maakt. „Er wordt al twintig jaar gemod derd. De vraag is: gaan de partijen voor slimme, innovatieve en groe ne technieken. Of kiezen de par tijen voor de doodlopende weg van de oude economie met fossie le brandstoffen?" Door het lang zaam opraken van bestaande gas voorraden wordt er gezocht naar alternatieve energiebronnen. De afgelopen jaren is schaliegas, dat Amerikanen al op grote schaal winnen, in beeld gekomen. Volgens de hoogleraren is de hoe veelheid schaliegas in Nederland relatief klein, zo'n 5 tot 10 procent van de aardgasbel bij Slochteren. Deze hoeveelheid levert 5 tot 15 jaar extra gas op, voor die periode een paar duizend banen en in to taal zo'n 20 tot 30 miljard euro. De ecologische schade kan echter oplopen tot een veelvoud van dit bedrag, bijvoorbeeld door vervui ling van het grondwater. Schaliegas is omstreden, omdat de effecten van de winning onbe kend zijn. Plannen om bij het Bra- Hoogleraar Jan Rotmans bantse Boxtel proefboringen te houden leverden grote commotie op. Uiteindelijk stak de rechtbank er voorlopig een stokje voor. In af wachting van een onderzoek naar de effecten van de winning, dat naar verwachting in juli klaar is, heeft minister Henk Kamp van Economische Zaken proefborin gen opgeschort. Kamp verwacht voor 1 september een besluit te ne men. De hoogleraren stellen in het manifest dat de winning van schaliegas in de Verenigde Staten onvergelijkbaar is met de situatie in Nederland. „In Amerika is een grotere gasvoorraad en die ligt een stuk dichter bij de oppervlak te. Dat land kent ook minder strenge milieuregels en heeft an dere eigendomsverhoudingen", zegt Rotmans. Bovendien is Ne derland veel dichter bevolkt. „Dat maakt proefboringen lastiger, want die moeten op korte afstand van elkaar worden uitgevoerd." De wetenschappers roepen de po litiek op de 'oude economie van fossiele brandstoffen' te laten voor wat die is. „In de politiek is een gebrek aan kennis en leider schap", zegt de hoogleraar over het hoe en waarom van het mani fest. „Multinationals beïnvloeden nog te veel de discussie. Ik word daar niet vrolijk van. De Tweede Kamer moet onderhand een keu ze durven maken." De directeur van het Internatio naal Energie Agentschap, oud-mi nister Maria van der Hoeven, stelt in Trouw dat schaliegas juist aan vullend kan zijn op zonne- en windenergie, zolang die nog niet tot volledige wasdom zijn geko men. Zij ziet schaliegas als 'een brug tussen niet-schone energie van nu en de schonere energie van de toekomst'. Zie ook pagina Buitenland: Amerika nen protesteren tegen schaliegas www.bolderman.nl IBIJ DE PRIJS INBEGREPEN Overtocht nachtboot v.v., comfortabele hut incl. smorgasbord ontbijtbuffet 7 nachten in 3* hotels tijdens de rond- reis, 2-pers.kamer v.v. douche en toilet Ontbijtbuffet 3-gangendiner/buffet Genoemde ferry's (boottochten) Excursies met bus (excl. entreegeld) j Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15 juli. 29 juli/S. 12. 26 aug BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in midden-Frankrijk 7 nachten in een Aquahotel, 2-persoons kamer met bad, toriet, radio, televisie, telefoon, kluisje, airco, balkon Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 8 juli22 juli 5. 19 aug 12, 16. 30 sept /14 okt BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten omgeving Passau 2 nachten omgeving Zadar 7 nachten in het comfortabele 3* hotel Astarea in Mlini, bij Dubrovnik Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 1 juli. 8. 15 juli. 22 juli29 juli 5. 12. 19. 26 aug 2. 9. 16. 23. 30 sept 7, 14 okt BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in Duitsland 7 overnachtingen in Opatija in een comfortabele kamer met bad/dou che en toilet. Lift aanwezig Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 22 juli, 29 juli 5, 12, 19, 26 aug 29, 16, 23, 30 sept/7, 14 okt l BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in Duitsland I 7 overnachtingen in een goed midden- I klasse hotel, comfortabele kamer, bad/ douche, toilet Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar I Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 8 juli, 22 juli/ 19 aug/2. 16. 30 sept/7 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5