IJsclub glijdt ook in de zomer over de Vest Briljanten trouwfeest: 'gewoon geluk hebben' 16 ZEEUWS-VLAANDEREN Provincie lost 'piep en kraak' organisatie op Bezoekers tuin maken bijenhotel om op te zitten Sluis draagt de 'Cadzandse Kamer' over aan een stichting. Die opent volgend jaar een klederdrachtmuseum in Nieuwvliet. Er zat mode in de klederdracht Had eens iemand wijde mouwen, dan zag je die later terug 'Dracht te zien in ideaal huisje' door René Hoonhorst NIEUWVLIET - De Stichting tot Be houd van de Cadzandse Dracht hoopt omstreeks Pasen volgend jaar een museum te openen in Nieuwvliet. De stichting huurt een huisje uit het begin van de vorige eeuw van een particulier. „Het huisje da teert uit 1912. Er zijn bedstedes, opkamertjes, binnenblinden voor de ramen, een kelder en deuren met prachtige, antieke houten knoppen. Een ideaal pand om te laten zien hoe mensen vroeger leefden en welke kleding ze droe gen in de diverse ruimtes", vin den bestuurders van de stichting Jenny Rosendaal en Hannie de Hulster. De stichting heeft de laatste jaren een aardige collectie kleding ver zameld, onder meer doordat erfge namen kleding en sieraden schen ken. Maar nu de gemeente Sluis haar collectie in bruikleen over draagt, wil het bestuur de wereld graag laten zien hoe de boerenbe volking vroeger gekleed ging. Tot de collectie behoort onder meer de Cadzandse Kamer, het vroege re visitekaartje van het IJzendijk- se museum met een aantal in dracht gestoken poppen en een verzameling huisraad. Vrijwilligers van de stichting zijn al een jaar bezig om de in het voormalige stadhuis van Aarden burg opgeslagen kleding te inven tariseren ('fotograferen en digitali seren'), te sorteren en zo nodig te herstellen. De komende maanden moeten nog een aantal levensgro te poppen worden gemaakt. Om dat de stichting poppen in allerlei levensechte houdingen in het nieuwe huisje wil zetten. Maar ook omdat niet alle poppen uit het museum nog zijn te gebrui ken. „Een aantal is gewoon versle ten of kapot", zegt De Hulster. Rosendaal vult aan dat aan het huisje in de Dorpsstraat - vlakbij de molen, tegenover het café - nog het nodige moet gebeuren. „Gelukkig is het pand bouwkun dig in behoorlijke staat. Maar het interieur kan wel een verfje ge bruiken. Voor de gang zoeken we bijvoorbeeld nog een specialist Jenny Rosendaal die weet welke verf en welke tech niek nodig is om het ouderwetse marmereffect te krijgen." Voor het opknappen en in bruik leen nemen van de gemeentelijke collectie en het openen van het museum krijgt de stichting een eenmalige startsubsidie van de ge meente. De stichting heeft wat geld in kas van presentaties en van cultuurmenu's voor diverse scholen verzorgd en hoopt zich in de toekomst met inkomsten uit het museum, donateurs en even tuele sponsors te bedruipen. De Hulster en Rosendaal hopen dat het nieuwe museum volgend voorjaar rond Pasen open kan. Tot die tijd blijft het niet stil. De Cad zandse dracht is niet alleen tij dens de streekdrachtendag, maar ook op diverse lanbouwdagen, markten en braderieën te zien. I Niet de snelste, de tobbe total-loss, maar wel in een prachtige zweefstijl naar de bel. Een publieksprijs voor de mooiste uitvoering was er niet, anders had 'Den Alp op Petit Paris' vast een goede kans gemaakt, foto Peter Nicolai door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Echt zomers wilde het zaterdag in IJzendijke niet worden, maar dat weerhield 28 teams er niet van in een tobbe de Vest in te glijden. Ze hadden zich tenslotte ingeschreven voor het evenement 'Blij dat ik glij' en kon den zich niet laten kennen. Bovendien bleek de koudwater vrees bij de meeste deelnemers snel verdwenen toen de eersten kopje onder waren geweest. De aanmoedigende toejuichingen van het meelevende publiek werk ten ook hartverwarmend. De IJ- zendijkse versie van 'Ter land, ter zee en in de lucht' was voor veel dorpelingen een welkom extra dorpsfeestje. IJzendijkenaren en andere feest gangers werden op 'Blij dat ik glij' getrakteerd door ijsclub De Veste. Die vereniging viert daags voor Kerstmis (23 december) haar 75ste verjaardag. Omdat ijs zelfs in IJzendijke niet op bestelling wordt geleverd, werd het voorstel van voorzitter Ronald Pijcke om een zomers glijfestijn te houden direct omarmd. Hoewel het evene ment in de smaak viel, beloofde Pijcke nog niet dat volgend jaar weer een glijfestijn op de rol staat. „Ik denk dat een klein club je zo'n happening beter eens in de vijf jaar kan doen. Hopelijk kunnen we op onze verjaardag het ijs weer op. In ieder geval is er rond 23 december een tentoonstel ling over oud (schaatsend) IJzen dijke in café Hofzicht." Snelste glijers (dik vijf seconden) waren Grenswachters Yoni de Ja ger uit Turkeije en Bart Rijckaert uit Waterland Oudeman. MIDDELBURG - De advertentie dat de provincie een dozijn vacatures openstelt, wekte enige verwonde ring bij Provinciale Staten. Begin dit jaar zijn nog 160 ambtenaren van 57 jaar en ouder vertrokken. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP, bestuurlijke organisa tie) erkende eerder dat het nieu we apparaat zich nog moet zetten en dat dit 'af en toe met enig ge piep en gekraak gepaard gaat'. Om dat tegen te gaan zoekt de provincie nieuwe medewerkers voor uiteenlopende functies, waarvoor de ervaring van oudere ambtenaren wordt gemist. Van Heukelom: „We zien nu waar ga ten vallen, waar we mensen van buitenaf voor moet aantrekken." Volgens de gedeputeerde is van meet af aan rekening gehouden met inzet van buitenaf. „We heb ben zelfs meer geld beschikbaar dan waar we aanvankelijk op had den gerekend." Het 'overschot' op het personeelsbudget wordt ge bruikt voor uitbreiding van de or ganisatie. Christenunie en SP uit ten vrijdag kritiek op dit beleid. „Uitermate wrang", oordeelde Ar jan Beekman (CU). HULST - Angèle Hemelaer (89) en Joos Fassaert (91hebben geen goede adviezen voor anderen om hun briljanten bruiloft te halen. „Het is geen prestatie, gewoon zui ver geluk hebben." En geluk hebben ze veel gehad, zeggen Joos en Angèle. Met elkaar vinden natuurlijk. Want hoewel ze buurkinderen waren aan het Stationsplein hadden ze niet di rect oog voor elkaar. Pas toen bei den gingen hockeyen, ze stonden aan de wieg van Rapide, sloeg de vonk over. Joos werd, nadat zijn vader terugtrad, directeur van Fas saert, bouwmaterialen en beton. „Altijd hard werken aan de Axelse Sassing." Maar het ging vóór de wind. Vijf kinderen, twaalf klein kinderen en acht achterkleinkin deren (de negende is op komst) zorgen voor veel geluk. De twee kinderen, die in Hulst bleven, ko men bijna dagelijks langs en ko ken om de beurt. De drie die in Brabant neerstreken slaan bijna geen week over om gezellig bij pa en ma te komen eten. En de hele bubs kwam zaterdag naar het bril janten feestje. (Over)opa vond het niet erg dat het even regende: „Prachtig als de nette kleren van de achterkleinkinderen lekker modderig en zwart worden." OSSENISSE - Enkele tientallen men sen hielpen afgelopen weekeind mee aan het inrichten van een 'bijenhotel' in bezoekerstuin de Hemelsleutel in Ossenisse. Stenen met gaten, stukjes bam boe, dakpannen, potjes, houtblok ken waarin gaatjes zijn geboord, pvc-pijpjes: bijna alles is geschikt voor solitaire bijen om eitjes in te leggen. De uitbaters van de He melsleutel hopen het bijenhotel, een u-vormige van stenen ge maakte constructie, binnen enke le weken te hebben ingericht. Daarna worden de hotelkamers van boven afgedekt met een laag planken, die dienen als zitbank. 'Zuiver geluk' dat Angèle en Joos 65 jaar bij elkaar zijn. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54