ZEEUWS-VLAANDEREN Politie int openstaande boetes almanak nP?redactie@Pzc.M Klokken Stellingen in Westerscheldedebat worden betrokken Vervoer van de koffer is soms duurder dan ticket zelf Tientallen trekkers spelen een rol in een film over West-Zeeuws-Vlaanderen. Ze symboliseren onverzettelijkheid. ZEELAND CONSUMENT MAANDAG 24 juni 2013 Tractoren spelen filmsterren door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Tientallen tracto ren, die met zijn allen over een hollebollig weiland aan komen da veren. „Episch", zegt Mirka Duijn ontroerd, alsof ze de trekkers als helden van een verhalend gedicht ziet. Maar filmmaker Duijn is niet zo van het poëtische. Ze maakt met co-regisseur Nina Spiering een film over West-Zeeuws-Vlaande ren: Land van Verandering. De do cumentaire van een half uur wil de regio vangen in een collage van portretten: portretten van het landschap en van een aantal inwo ners. De film wordt gemaakt in opdracht van het Zeeuws Mu seum en moet tijdens Film by the Sea in september in première gaan. Duijn en Spiering staan zondaga vond met hun kleine filmcrew midden in een weiland aan de rand van bedrijventerrein Techno- park in Schoondijke. De trekkers stonden een paar uur daarvoor te pronk op de oldtimertentoonstel ling van de Landbouwdag. Een groot deel van de oude tractoren deed ook mee aan het ringrijden. De eigenaren waren niet te be roerd om nog een uurtje langer te blijven om een paar keer met ron kende motor over het weiland richting cameraman te tuffen. De man op de voorste trekker is trots. Peter Tresonie is voorzitter van het comité dat de Landbouw dag organiseert. De tweede editie was, ondanks het kwakkelweer, al 'supergeslaagd' en nou worden hoofdrolspelers van de Landbouw dag ook nog eens filmsterren. Regisseurs Spiering en Duijn zijn zeer tevreden. De beelden zijn nog mooier dan ze tevoren be dacht hadden. „Ik heb gewoon ge huild toen die trekkers voor de eerste keer op ons afkwamen", be kent Duijn. De dames zijn sinds vorig najaar met de film bezig. Ze hebben al een aantal landschap pen en personen vastgelegd. On der hen garnalenprinses Marielle Notebaart en schipper Jaap Al- brechtse, die een camera mee kreeg toen hij het vissersberoep er noodgedwongen aan gaf en zijn schip naar Afrika bracht. De dames zijn nog een paar weken in dorpen in de regio te vinden en filmen zeker nog tijdens de Bres- kense Visserijfeesten. Vervolgens moet de documentai re worden afgemaakt en gemon teerd. Duijn en Spiering hopen dat het zo ver komt. Want het Zeeuws Museum heeft de film dan wel deels gefinancierd, er ont breken nog enkele duizenden eu ro's. Cinecrowd moet uitkomst bieden door donateurs te trekken. Die maken kans maken op film kaartjes en andere leuke zaken. Alle informatie en een trailer van de documentaire zijn te vinden op: www.cinecrowd.nl/het-land-van-veran- dering. i Regisseur Mirka Duijn kreeg de tranen in haar ogen toen een peloton tractoren naar haar - op een pallet op een heftruck geïnstalleerde - camera rolde. Hier rukt de linkervleugel van het regiment tractoren op naar het te veroveren filmpubliek, foto Peter Nicolai zaamslac - De politie hield zater dag in Zaamslag een 68-jarige man in zijn woning aan omdat hij nog 3150 euro aan boetes had openstaan. De boetes waren voor 21 overtre dingen. Twee dagen eerder, don derdag 20 juni, pakte de politie bij het busstation aan de Buitenha ven in Terneuzen al een 54-jarige Terneuzenaar op. Hij maakte amok in de bus en bleek bij zijn aanhouding nog straf te goed te hebben voor 24 overtredingen. Zo wel de man uit Zaamslag als die uit Terneuzen wilden of konden hun boetes niet betalen en zijn daarom naar de Middelburgse ge vangenis Torentijd overgebracht om daar 'langere tijd' te zitten, meldde een politiewoordvoerder. De politie roept mensen die nog boetes hebben openstaan op die aan het bureau te komen voldoen. Jailey van vier vindt het luiden van de klokken van de plaatselijke dorps kerk altijd heel indrukwekkend. Haar is namelijk verteld dat de klok ken worden geluid als er iemand is overleden. Oma's zus is jaren geleden overle den en Jailey weet dat ze daar ver drietig om is. Als oma op een dag met haar langs de dorpskerk fietst en de klokken weer worden geluid, is het stil ach ter op de fiets. Jailey kijkt een poosje aandachtig naar de toren van de kerk en zegt dan: „Oma, misschien moeten we eens gaan zoeken in de toren naar tante Kitty, dat ze daar in zit." Oma ontroerd: „Nee meisje, die gaan we daar echt niet vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51