Riskante truc met polderplan biedt klokkenluiders een veilig thuis IN HET NIEUWS 3 Cremer in het Amsterdamse veilinghuis Adams. De eerste dagen van de online veiling trok meer dan 25.000 bezoekers. 0118 - 626 649 www.caljouw-rademaker.nl BESCHOUWING door Laurens Kok DEN HAAG - Aan de orde in het gro te pensioendebat, vandaag in de Tweede Kamer, is een ingrijpende hervorming van het pensioenstel sel, plus een verzachting daarvan, bedacht door de sociale partners. Ovef dat polderplan zijn toezicht houders en de Raad van State ronduit vernietigend. Deson danks houden WD en PvdA er aan vast. Op papier dan. Het kabinet wil de onbelaste pen sioenopbouw beperken, van maxi maal 2,25 naar 1,75 procent van het inkomen. Omdat mensen langer door moeten werken, kunnen ze langer sparen voor hun pensioen. Prettige bijkomstigheid is dat de fiscus over een groter deel van het inkomen belasting kan hef fen. Dit moet in 2017 jaarlijks twee miljard euro opleveren. So ciale partners zijn niet blij met de ze versobering. De wet leidt ertoe dat werknemers 70 procent van hun gemiddelde loon aan pen sioen krijgen. Dan moet wel alles meezitten: elk jaar een loonsver hoging en vooral niet werkloos worden. In het sociaal akkoord is afgespro ken dat werkgevers en werkne mers 250 miljoen euro kregen om deze afspraak uit het regeerak koord te verzachten. Dat leidde tot het alom gekraakte misbaksel, waarin niet 1,75 maar 1,85 procent van het loon onbelast opzij mag wórden gezet voor de oude dag. Na alle kritiek heeft staatssecreta ris Frans Weekers (Financien, WD), een truc uitgehaald. Het ka binet blijft het poldervoorstel steunen, maar legt dit in een apart wetsvoorstel voor aan de Ka mer. Zo is de kans groter dat het oorspronkelijke coalitievoorstel straks in de Eerste Kamer wél wordt aangenomen (en de twee miljard euro is veiliggesteld), maar het aanvullende plan niet. Partijen die de coalitie in de se naat aan een meerderheid moe ten helpen, vinden het polder plan namelijk maar niets. Het kabinet speelt hoog spel door de polder te bruuskeren. Een lage re pensioenopbouw maakt in principe de weg vrij voor lagere pensioenpremies. Werkenden zouden daardoor gemiddeld jaar lijks duizend euro meer overhou den en de economie een oppep per van zes miljard euro kunnen geven. Het kabinet hoopt hier vu rig op, maar de sociale partners beslissen over de hoogte van de pensioenpremies. En die willen premies liever op peil houden om de buffers van de pensioenfond sen te versterken. De animo om het kabinet aan de injectie in de economie te helpen, is door Wee kers' optreden niet toegenomen. Middelburg Burgh-Haamstede Goes Teroeuzen Cafjouw Rodemaker MAANDAG 24 JUNI 2013 kat te slim af was foto van Snowden. foto EPA vergezeld door Sarah Harrison, de rechterhand van Assange. Dat Snowden naar Ecuador wil de, werd gisteren in de Russische hoofdstad al vrij snel duidelijk. Hij kwam daar aan vanuit Hong kong en werd in een Ecuadoriaan- se limousine overgebracht naar de ambassade van Ecuador. Daar werd Snowden door een arts on derzocht. Wat drijft Ecuador zo gastvrij te zijn voor mensen die hun mond niet kunnen en willen houden? De keuze van Assange voor Euca- dor en de toezegging van het land de WikiLeaks-baas asiel te verle nen, voeren terug op een gedeel de afkeer van de Verenigde Sta ten. Of Snowden zijn vaderland ook zo intens haat, is niet bekend. Maar feit is wel dat de Verenigde spermacellen zijn volgens hem een avond voor de moord op het lichaam van Christel Ambrosius terecht gekomen. Hij claimt dat hij er al een paar maanden een ge heime seksuele relatie met de ste wardess op nahield. Maar zowel in eerste aanleg als in hoger be roep hechtten de rechters geen ge loof aan die lezing. Geen enkele getuige kan de relatie namelijk be vestigen. 4 Toch zei P.'s advocaat gisteren tegen nu.nl dat de zaak lang niet voorbij is. Raadsman Ruud van Boom stelt zelfs dat er opnieuw sprake is van een gerechtelijke dwaling en de echte dader nog vrij rond loopt. Hij wijst erop dat zijn cliënt al leen is veroordeeld op basis van zijn celmateriaal en dat dat uitein delijk onvoldoende is voor een veroordeling. Er is namelijk niet vast komen te staan wanneer de spermacellen precies op en in het lichaam van het slachtoffer te recht zijn gekomen. Ook is er DNA bij het lichaam van Christel aangetroffen dat niet afkomstig is van Ron P. Er is nooit achterhaald van wie dan wel. 5 Kan de Puttense moordzaak op nieuw helemaal herzien worden? Als de Hoge Raad de zaak terug verwijst naar het Hof in Den Bosch kan P.'s raadsman daar we derom een verzoek indienen om alternatieve scenario's te onder zoeken. Die verzoeken zijn echter in de eerdere processen allemaal afgewezen. Van Boom kan in een uiterst geval wel nog een herzie ningsverzoek doen. Het herope nen van een strafzaak gebeurt ech ter alleen als er nieuwe gegevens beschikbaar zijn die een compleet ander licht op de zaak werpen. Staten hem als de duivel op de hielen zitten, nadat hij onlangs het zogeheten PRISM-schandaal aan het rollen bracht. De liefde zal er dus beslist niet groter op zijn geworden. De linkse Ecuadio- riaanse president Rafael Correa op zijn beurt is een wat gematig der uitvoering van zijn overleden collega Hugo Chavez van Venezu ela. Ook hij heeft het al jaren aan de stok met de VS. Enkele jaren ge leden sloot hij de Amerikaanse luchtmachtbasis in zijn land. Eén ding knaagt: waar Assange en Snow den voorvechters zijn van de vrij heid van meningsuiting, daar heeft president Correa weinig op met de vrije pers. De keuze van de twee mannen voor het Zuid-Amerikaan se land is dus niet gespeend van enig cynisme. Tpiri AMSTERDAM - Een vrouw bekijkt persoonlijke bezittin- gen van de schrijver en beeldend kunstenaar Jan Cremer foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3