World League is bijzaak voor bondscoach Benne Dubbeldam gaat bewust niet tot het uiterste 'Nederlander* Mertens door keuring Napoli 44 Ik kreeg Het shirt van Thon, nachtelijke escapades. Fragmenten uit Ronald Koemans EK-dagboek. 2 SPORT EK '88 gedurende de wedstrijd een vreselijke hekel aan die mensen door René Banierink APELDOORN - Met nog slecht vier duels te gaan hebben de Neder landse volleyballers dit weekeinde de leiding genomen in de poule C van de World League. En dus zou den ze bij hun rentree ook zomaar voor het eerst in tien jaar weer de finale kunnen halen. Maar dat is wel het laatste waar trainer Edwin Benne mee bezig is. Hij kijkt ver der en wil dat zijn team eind dit jaar een goed figuur slaat op het Europees kampioenschap. Dat bleek zaterdag in Apeldoorn. Toen koos hij in het eerste duel met Portugal ervoor om de van een blessure herstelde diagonaal Niels Klapwijk, ondanks een ge brek aan wedstrijdritme, in de ba sis te laten beginnen. Zijn uitste kende vervanger tot nu toe dit sei zoen, Wytze Kooistra, verhuisde weer naar de vertrouwde midden positie. Het resultaat was een dia gonaal die het bijzonder moeilijk had en in zijn spoor volgde zo on geveer het hele team, met wel licht alleen Jeroen Rauwerdink als uitzondering. Maar Benne bleef stoicijns vasthouden aan zijn opstelling die uiteindelijk met 3-2 verloor. Hoewel de coach na afloop beweerde veel, zoniet al les te doen om een wedstrijd te winnen, had hij eigenlijk het te gendeel gedaan. Maar wel met in het achterhoofd dat dit op de lan ge duur beter zou zijn voor team en resultaat. Sneller dan gedacht kreeg hij daar voor de beloning want de ploeg won zondagmiddag met 3-0 van de Portugezen en Klapwijk toon de bij vlagen alweer waarom hij de onbetwiste eerste keus is op de diagonaal. Het plan om het zo te doen was ook al ruim van tevo ren doorgesproken, gaven Benne en Klapwijk toe. Klapwijk: „Als ik fit zou zijn, was ik de startende diagonaal." Benne: „Dat Wytze het zo goed heeft gedaan, is heel mooi. Maar uiteindelijk hebben we met Niels op die positie en met Wytze op het midden de 'meeste kans op succes." Dat gaat (voorlopig) ten koste van aanvoer der Rob Bontje want die stond twee duels aan de kant. ROTTERDAM - Springruiter Jeroen Dubbeldam is zondag vijfde gewor den in de Grote Prijs van de Haven van Rotterdam. Met Utascha SFN was de olympisch kampioen van Sydney 2000, onlangs wel winnaar van Outdoor Gelderland, daarmee de beste Nederlander. Winnaar werd de Duitser Philipp Weishaupt, die met Monte Bellini eveneens foutloos bleef in de bar rage, maar sneller was dan Dub beldam. De Fransman Yves Bost werd tweede, vóór zijn landge noot Kevin Staut. Onder de tien kandidaten voor de barrage was ook Gert-Jan Brug- gink. De Nederlands kampioen kreeg met Primeval Dejevu last van materiaalpech - zijn teugel brak af- en eindigde als laatste. Weishaupt stelde de premie van 50.000 euro in de slotrit van de fi nale van het 65e CHIO zeker. Daarin verbeterde hij de tijd van routinier Bost, 33,72 tegen 34,11. Dubbeldam ging in de barrage niet tot het uiterste, met het paard dat hij met overleg aan de internationale top aan het breng en is. Hij was wel blij met de pres tatie van het dier. „Utascha heeft het fantastisch gedaan hier. „Ik heb in de barrage bewust twee ga lopsprongen meer gemaakt dan de anderen. Daardoor was ik niet de snelste. Toch ben ik tevreden." door Jochem Lippmann EINDHOVEN - Dries Mertens heeft zaterdag met succes de medische keuring bij Napoli doorlopen. Dat bevestigt de Italiaanse club op de eigen website. De 26-jarige vleu gelspits heeft met Napoli nage noeg een akkoord bereikt over een meerjarig contract. De Italiaanse club moet nog wel met PSV om de tafel. De club uit Eindhoven wil ruim negen miljoen euro voor de Belg ontvangen. Napoli heeft al laten doorscheme ren dat het aan die vraagprijs wil voldoen. De club heeft echter nog geen waterdichte bankgarantie kunnen overleggen. PSV verkocht afgelopen week Jeremain Lens voor negen miljoen euro aan Dina- mo Kiev. De club onderhandelt op dit moment met AZ over een overgang van Adam Maher. Stijn Schaars (Sporting Portugal) en Jef frey Bruma (Chelsea) staan even eens op het verlanglijstje van tech nisch manager Marcel Brands. Opvallend was dat Mertens op de website van Napoli eerst als Ne derlander door het leven ging. Di- namo Kiev maakte afgelopen week ook al een foutje tijdens de transfer van Lens. Op de site van de formatie uit Oekraïne stond geen foto van Lens maar van Ru ben Schaken. FC Groningen heeft zich ver sterkt met Nick van der Velden. De 31-jarige middenvelder is af komstig van NEC en heeft voor twee jaar getekend,, meldde de noordelijke eredivisieclub zon dag. Hij komt transfervrij over. Van der Velden speelde eerder voor RKC Waalwijk, FC Dor drecht en AZ. Dagboek van een door Roel Wiche Dagboek Ronald Koeman, frag ment, 22 juni: „We staan in de fina le. De beste ploeg hoort daarin thuis. En wij waren tegen de Duitsers dui delijk de besten. Geen moment kon den ze ons bedreigen. Vandaar dat ze al snel hun smerigheden uit de kast haalden. Matthaus, Voller en Mill zijn meesters in het provoceren en uitlokken. Ik kreeg gedurende de wedstrijd een vreselijke hekel aan die mensen. Met het shirt van Thon heb ik later mn kont afgeveegd. Niet voor Thon, dat was nog een van de sportiefsten. Maar voor die anderen. Bah!" Zou een Nederlandse voetballer anno 2013 dit soort teksten nog durven uitspreken? Natuurlijk niet. Er zouden Kamervragen vol gen en het Nationaal Comité 4 en 5 mei zou een dringende oproep doen tot collectieve bezinning. Maar in 1988 is de tijdgeest zoda nig dat de wc-papierimitatie van de jongste Koeman, de meest re belse van de twee broers, bijna als een verzetsdaad wordt gezien. Zijn vader Martin zit met plaats vervangende schaamte op de tri bunes, maar niemand in het eufo rische Oranje-kamp doet een po ging om zijn zoon tot de orde te Ronald Koeman roepen. De provocatie roept in Duitsland een intense golf van af schuw op. De burgemeester van Aken meent dat Koeman de toch al beladen verhoudingen tussen beide landen voor jaren op scherp heeft gezet en nodigt hem uit voor een gesprek. Koeman gaat niet. Die Mannschaft besluit na het EK om geen shirtjes meer te ruilen met Oranje. Een halfjaar la ter breekt Holger Fach met die af spraak. Na een interland smeekt hij, als enige, om een shirt. Hij wil en krijgt nummer 4. Inder daad, dat van Ronald Koeman. De Groninger heeft dan net schoor voetend zijn excuses gemaakt, via een column in diverse kranten. 'Een impulsieve handeling', noemt hij het. Olaf Thon heeft, tot op de dag van vandaag, nooit meer iets van hem gehoord. Maar daar tilt hij niet al te zwaar aan. Hij heeft het Koeman, grootmoe dig, al lang vergeven. Dagboek, 23 juni: „Michels bouwt gedurende de laatste week meer rust in. Nu kon hij ook niet anders. We waren tot in de kleine uurtjes op stap geweest. Het is goed dat zoiets kan, want als je tijdens een toernooi als dit alleen maar traint, leeft, denkt en praat over voetbal, red je het beslist niet. De ploeg is nog één keer in staat de knop om te draaien. Voorde finale." Laat het Louis van Gaal niet ho ren, maar het was vroeger gebrui kelijk dat de internationals tij dens een groot toernooi af en toe helemaal door het lint gingen. Zelfs Rinus Michels, de Generaal die met ijzeren hand kon regeren, knijpt in 1988 soms een oogje toe. Het regime tot en met de poule wedstrijden is Spartaans, maar na de bevrijdende 1-0 tegen Ierland wordt een aantal Oranje-spelers geweldig dronken. En ook de nacht na de historische overwin ning op Duitsland gaan de rem men los, in de disco naast het In tercontinental hotel in Hamburg. Dieter Hoeness, niet geselecteerd voor de Duitse ploeg, feest vrolijk mee. Evenals Cesar Luis Menotti, de coach van het Argentijnse elf tal dat Nederland in 1978 in de WK-finale vloerde. Koeman en co staan tot vier uur 's nachts op de dansvloer, geflankeerd door de spelersvrouwen. Later, als Oranje in München is gearriveerd voor de finale, volgt er opnieuw een memorabel staaltje teambuilding. Aanvoerder Gullit neemt de selec tie mee naar een concert van Whitney Houston, een van 's we relds grootste diva's. De spelers worden direct herkend. Het Duit se publiek vergeet de bittere ne derlaag van Die Mannschaft en be gint massaal te klappen. Michels blijft achter in het hotel. Hij voelt zich te oud voor Whitney. Dagboek, 24 juni: „Stonden we een paar jaar geleden nog dicht bij de af grond, nu zit ons voetbal in een veel fiorissantere positie. Tot slot wil ik op deze plaats een compliment ma ken voor de secretaresse van het EK-bureau, Herma Hoveling. Zij neemt het grootste gedeelte van de kaartverkoop voor haar rekening. Mensen die om kaarten schreeuw den, de telefoon die elke dag rood gloeiend staat." De kaartverkoop is een totale chaos. Aan de vooravond van de fi nale reist een enorm legioen Oranje-fans naar München, velen zonder ticket. Duitsers vragen op de zwarte markt meer dan dui zend gulden. Het telefoonverkeer in Nederland raakt ontregeld. Mensen vliegen wanhopig naar Milaan op zoek naar finalekaar- i De Braziliaan Marcelo ontwijkt een tackle van de Italiaan Antonio Candreva. Het thuisland versloeg de vice-Euro- pees kampioen met 4-2. foto Peter Powell/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26