SPORT Pochet laat steeds meer zijn sporen na in Zeeland Johnny Hoogerland in illuster gezelschap Veelgeplaagde wielrenner uit Langeweegje wordt in Kerkrade Nederlands kampioen op de weg. ATLETIEK Hoogerland herrijst als een feniks uit zijn as Johnny Hoogerland heeft zich in een select gezel schap Zeeuwse wielren ners geschaard. De renner uit Langeweegje is de zesde Zeeuw die Neder- MAANDAC 24 juni 2013 tij in de eerste kilometer greep Ro bert Gesink naar zijn schouder. De Achterhoeker stapte opnieuw op, maar verdween later toch uit de koers met ademhalingsklach ten. Of de blessure van Gesink consequenties heeft voor de Tour is nog onduidelijk. Omdat ook Bauke Mollema - onvoldoende hersteld van de Ronde van Zwit serland - en Lars Boom het lieten afweteji, trok Blanco de kaart van Bram Tankink. Toen de routinier op dertig kilometer van de finish demarreerde, kreeg hij niet veel la ter gezelschap van Hoogerland en Langeveld. Aftredend kampioen Niki Terpstra probeerde de kloof nog te dichten, maar tevergeefs. Toen ook Karsten Kroon zijn tan den stuk beet op de leiders, leek Tom Dumoulin wel een bedrei ging. Voor eigen publiek keek de jonge Limburger van Argos-Shi- mano de leiders in de voorlaatste ronde in de rug, maar verder dan het zilver reikte hij niet meer. „Ik dacht dat we met ons drieën voor de titel gingen sprinten, maar toen ik Tom zag komen, wist ik dat we moesten blijven rij den", zei Hoogerland, die niet eens hoefde te demarreren om so lo naar de titel te rijden. Bram Tankink kraakte als eerste op de Mont Chèvre en tijdens de laatste klim van het Duivels Bosch was ook de energietank van Langeveld leeg. Voor Hoogerland was dat het be gin van een emotionele rollercoas ter. „Mijn beste uitslag dit sei zoen was een 22e plaats in de Ron de van België. Dan is dit toch even iets anders. Na alles wat ik heb meegemaakt is dit een ver haal. Je zou er een boek over kun nen schrijven", zei de renner die geen geboren winnaar is. De laat ste zege van Hoogerland dateerde van 2009. Hij won toen een etap pe in en het eindklassement van de-Driedaagse van West-Vlaande- ren.Hoogerland kreeg vaak het verwijt dat hij als een kip zonder kop fietst. „Als ik vandaag in de laatste ronde was teruggepakt, had ik zeker ook dom gereden. We leven in een vrij land, men sen mogen denken wat ze willen. Ik ga niet veranderen. Soms valt het wel op zijn plek", aldus Hoo gerland, die ernaar uitkijkt om in de komende Tour elke dag in het rood- wit-blauw te rijden. „Ik ben toch een Nederlander. Dan is deze trui mooier dan elke ande re." door Patrick Delait Infographic Felix Binicewicz KERKRADE - In februari lag hij nog zwaar geblesseerd in een Spaans ziekenhuis. Na een ernstig onge val op training was Johnny Hoogerland (30) even helemaal klaar met fietsen. In Kerkrade her rees de coureur van Vacansoleil- DCM zondag als een feniks uit zijn as. Na de laatste beklimming van het Duivels Bosch, waar Hoogerland zich ontdeed van medevluchter Sebastian Langeveld, reed de in woner van Langeweegje met tra nen in de ogen langs de teambus van Vacansoleil. Op weg naar de Nederlandse titel stond de ellen de die hij de voorbije jaren heeft meegemaakt weer haarfijn op zijn netvlies. Bij het brede pu bliek is Hoogerland vooral de renner die in de Tour van 2011 door een volgauto in het prikkel draad werd gereden toen hij in de negende etappe in een kopgroep zat. Ondanks talloze verwondin gen aan armen en benen wilde hij destijds van geen opgeven we ten. Buiten het oog van de camera's ging het begin dit seizoen op nieuw mis. Dit keer werd Hooger land in Spanje tijdens een trai ning omver gereden door een on oplettende automobilist. Met vijf gebroken ribben, beschadigde rug- wervers en een gekneusde lever belandde hij op de intensive care van het ziekenhuis van Villajoyo- sa. Zijn vader, vriendin Gerda en vriend en vertrouwensman Peter Hoondert stonden dezelfde avond nog aan zijn bed. Ook Vacanso- leil-ploegleider Aart Vierhouten reisde naar Spanje voor mentale steun. „Joïinny vond het mooi geweest met. fietsen. Dat hij hier vandaag kampioen wordt, is fantastisch", was Vierhouten na het NK zicht Johnny Hoogerland komt over de finish in Kerkrade en weet dat hij de Tour de France in het rood-wit-blauw mag rijden, foto Vincent Jannink/ANP baar onder de indruk van Hooger- Iands wederopstanding. Waar Va cansoleil dit seizoen veelvuldig achter de feiten aan reed, viel de puzzel dit keer wel in elkaar voor de ploeg die nog naarstig op zoek is naar nieuwe geldschieters. Doordat Lieuwe Westra 180 kilo meter op kop reed, kon Hooger land in het peloton rustig afwach ten. De achtervolging werd geleid door Team Blanco, dat zijn favorie- tenrol wederom niet kon waarma ken. Sinds 2009 vist Nederlands grootse ploeg op het NK achter het net. De voortekenen waren in Kerk rade al ongunstig. Bij een valpar lands kampioen op de weg wordt. De laatste was Jan Raas, die in 1984 voor de derde keer de rood-wit- blauwe trui verdiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25