i Betere regels nodig voor dijkrecreatie Jeugdzorg tobt over toekomst ZEELAND 15 Kitesurfer zwaar gewond bij crash te gast Maak, deel of like je wandel- of fietsroute maatschappelijke acceptatie Het Westerscheldedossier vergt een afweging van alle belangen Maatschappelijke acceptatie is een strategische prioriteit MAANDAG 24 JUNI 2013 MIDDELBURG - De Staten van Zee land willen duidelijkheid over wat er kan op de dijken langs de Oos- ter- en Westerschelde. Ze hebben het dagelijks provinciebestuur op gedragen met duidelijke regels voor het recreatief gebruik te ko men. Regels, die moeten zijn geba seerd op werkelijke kans dat dit ge bruik leidt tot verstoring van vo gels. Al enkele jaren bestaat onvrede over de sluiting van de onder- houdswegen aan de buitenkant van de dijk, bijvoorbeeld bij Osse- nisse en Sint-Annaland. De we gen lenen zich voor aangename fietstochten met soms adembene mend weidse vergezichten. Dat over die onderhoudswegen niet op alle plaatsen - en zeker niet in het broedseizoen - pelotons tour fietsers moeten rijden, staat vast. Dat evenwel de plaatselijke bevol king geen wandelingetje meer mag maken op dijkvakken die vroeger wel toegankelijk waren, levert onbegrip en ergernis op. Volgens CU-statenlid Paul Colijn spreken rapporten waarop de be staande regels voor de toeganke lijkheid van de dijken zijn geba seerd, elkaar tegen en wordt de noodzaak een dijkvak af te sluiten onvoldoende onderbouwd. Hij wil maatwerk en kwam daarom met een statenbreed gesteunde motie. Het dagelijks provinciebe stuur zal nog deze zomer alle fei ten over mogelijke verstoring van vogels door fietsers en wandelaars te onderzoeken. BRUINISSE - Een 26-jarige kitesur fer uit Uden is zaterdag zwaar ge wond geraakt bij een crash vlak bij het Grevelingenrestaurant op de Grevelingendam. Het kitescherm werd door de wind gegrepen, waardoor de man tegen een paal sloeg en op de ste nen dijk belandde. De onfortuinlijke man werd met een ambulance naar een zieken huis in Rotterdam gebracht. in Westerschelde Vlaanderen is dat maar matig be vallen. Natuurherstelprojecten op eigen bodem werden fluks uitge voerd. De ergernis over het ge talm rond de ontpoldering van de Hedwigepolder en uitstel van het begin van het baggerwerk hebben evenwel geleid tot de Vlaamse ver zuchting: dat nooit weer. En dus verklaarde de Antwerpse havenschepen Marc Van Peel dat hij het in het vervolg niet meer over de natuur in de Westerschel de wil hebben. Dat is voor hem een Nederlandse aangelegenheid. De Antwerpse jurist Eric Van Hooydonk maakte vorige week duidelijk dat maar één punt telt: het Scheidingsverdrag van 1839, waarin België de vrije vaart op de Schelde is toegezegd. Die verzeke ring blijft volgens hem gelden, vandaag en in de toekomst. Willen de beide Vlamingen één of twee luiken verwijderen, com missaris van de koning Han Pol man hecht aan het behoud van het Schelde-triptiek. Zijn argu ment is dat allerlei belangen in onderlinge samenhang moeten worden beoordeeld en dat dan pas, vanuit die integrale aanpak, beslist kan worden. Alleen verwij zen naar het Scheidingsverdrag acht hij 'archaïsch'. Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland is met een te genzet gekomen in het schaakspel met de Vlamingen. Hij wil een vierde luik toevoegen: maatschap pelijke acceptatie. Een interessante toevoeging, die evenwel de gordiaanse knoop in het Westerscheldedebat alleen maar moeilijker te ontwarren maakt. Het getreuzel in Den Haag en de vergeefse zoektocht naar al ternatieven voor de ontpoldering van de Hedwigepolder hebben er toe geleid dat het draagvlak voor natuurmaatregelen steeds verder is afgebrokkeld. En in Zeeland be staat weinig begrip voor het Vlaamse argument dat verzoeken om de vaargeul in de Westerschel de aan te passen regelrecht voort vloeien uit de in 1839 aan België toegezegde economische levens vatbaarheid. Robesins vierde luik blokkeert in feite alles en daarmee zal hij ze ker geen lof en bijval aan gene zij de van de grens oogsten. Cdk Han Polman PvZ-statenlid Johan Robesin door Ad van de Kreeke en Rudi Tomasoa De jeugdzorg in Zeeland zit te sprin gen om meer duidelijkheid over de toekomst. Dat schreef de PZC afgelopen dinsdag. In het artikel klonken grote zorgen door of het wel gaat lukken, al die veranderingen in de jeugdzorg op tijd (2015) goed geregeld te hebben. En dat met veel minder geld. Als het aan de belan genorganisatie van zorgcliënten Klaverblad Zeeland ligt, zou iederéén in deze provincie moeten tobben over die toekomst. Komende dinsdag stellen de Zeeuwse ge meenten en de provincie de werkagenda vast over hoe we vanaf 2015 de zorg voor de Zeeuwse jeugd (of beter gezegd: voor de Zeeuwse gezinnen) gaan regelen. Heel veel partijen hebben de afgelopen tijd al veel ener gie gestoken in de voorbereiding van de ver anderingen. Het Klaverblad en ook het Zeeuws Platform Cliënten Jeugdzorg Zeeland zijn daarbij betrokken. Maar wij kunnen op dit moment niet anders dan vaststellen dat er nog heel veel méér moet gebeuren. En dat de tijd steeds meer gaat dringen. Zozeer zelfs dat wij ons ernstig zorgen maken over de vraag of Zeeuwse gezinnen met problemen in 2015 nog wel passende zorg vinden. Want uiteindelijk gaat het ons allemaal toch daar om. Dreigen we niet terecht te komen in een situatie waarin we wel afbouwen maar onvol doende vervangende zekerheden weten te bieden aan de mensen om wie het gaat? Wij vragen wethouders en gedeputeerde dan ook om dinsdag nog iets anders aan de men sen in Zeeland te melden. Kunnen zij garan deren dat Zeeuwse jongeren en hun familie per 1 januari 2015 goede en passende zorg kunnen vinden? Mocht dit niet het geval zijn, mochten de gemeenten en de provincie vinden dat er nog te veel onzekerheden zijn voor zo'n garantie, dan stellen wij voor om gezamenlijk een heel duidelijk signaal daar over af te geven aan Den Haag. Dan wordt het zaak om te pleiten voor een pas op de plaats. Zodat we samen de zorg in Zeeland wel gegarandeerd goed kunnen regelen. Jon geren en hun families vragen om deze duide lijkheid en zekerheid. Ad van de Kreeke is directeur-bestuurder van Klaverblad Zeeland. Rudi Tomasoa is voorzitter van het Zeeuws Platform Cliënten Jeugdzorg. MIDDELBURG - Via routesinzee- land.nl is het sinds vrijdag moge lijk om met het knooppuntensys teem een eigen fiets- of wandel route samen te stellen en deze met anderen te delen. Het route platform is ook beschikbaar voor de smartphone. Met het Routeplatform kunnen mensen zelf een wandel- en fiets route zoeken om vervolgens met de mobiele telefoon meteen op pad te gaan. Diverse routes zijn verrijkt met foto's, video's, ge luidsfragmenten of interessante achtergrondverhalen. Verder krijgt de gebruiker informatie, zo als fietsverhuur, -cafés en pontjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15