VERDIEPING 9 LOBBY 3: Pensioenfondsen, investeer in Nederland LOBBY 2: Geef groene subsidie aan de bouw Dat het geld bij de rijksoverheid en bij de la gere overheden niet op de rug groeit, be grijpt Verhagen. Maar de pensioenfondsen, die hebben wel wat te besteden. „En ze beleg gen overal in infrastructuur. In Amerika, in Rusland... Maar niet in Nederland." Terwijl de mogelijkheden er volgens Bouw end Nederland wel zijn. „Daar zijn voorbeel den van. Zo is de N33 tussen Assen en Gro ningen tot stand gekomen met behulp van pensioenfondsen." In zo'n constructie finan cieren de fondsen de aanleg, en betaalt de overheid verspreid over een aantal jaren de in vestering terug. De weg bij Assen was een proefproject, maar als het aan minister Dijsselbloem ligt, krijgt die geen vervolg. De risico's voor de staat zou den te groot zijn, omdat het bedrag dat de fondsen ontvangen, is gekoppeld aan de infla tie. „Daar ga ik met Dijsselbloem over praten. Zo'n publiek-private samenwerking is een re latief goedkoop middel. Daar zit meer poten tie in." L_ Hm i i i*ÉPj|s> 't i ZATERDAG 22 JUNI 2013 Malieveld de bouw worden verweten, als privéper- soon heeft de inwoner van Voorburg ui teraard wel eens een bouwvakker over de vloer gehad. In 1990 kocht hij een huis, een 'casco op locatie', bouwjaar 1928. „Al leen de buitenmuren zijn overeind geble ven, de rest is er allemaal nieuw in ge bouwd. De leidingen, de badkamer, al les." Ooit zat de familie Verhagen fijn Kerst mis te vieren in het huis in Voorburg, een witte kerst zelfs. „Opeens was er een enorm lawaai op zolder. Ik dacht dat er ie mand in de badkamer zat, maar wat bleek? Er had zich een lading sneeuw op gehoopt tussen het plafond en de dakbe dekking. Het plafond kwam naar bene den." Nog diezelfde avond, op tweede kerstdag, stond er een aannemer op de stoep. Een bouwer op wie je kon bouwen. En zo zijn er veel, zegt Verhagen. Mindere ervaringen heeft hij ook. Bij de herbouw van het huis ervoer hij de 'air' die de aannemers zich in de jaren '90 konden veroorloven. „Dan gaf je van te voren aan dat je in de badkamer witte te gels wilde, met op anderhalve meter hoogte een zwarte rand. Dan kreeg je de rekening, en stond de zwarte rand er als meerwerk op. Vreemd natuurlijk: het was ruim op tijd bekend, dan is het toch geen meerwerk?" Klantonvriendelijk kun je het ook noe men, of arrogant. De aannemer bepaalde de regels, de consument kon tekenen bij het kruisje. En wie denkt dat de crisis korte metten heeft gemaakt met dergelijk gedrag, lijkt het mis te hebben. Volgens Vereniging Ei gen Huis bijvoorbeeld komt de klant bij veel bouwers nog steeds ergens onderaan de lijst. Vooral bij grote bouwers. Verhagen bestrijdt dit. „Ik denk dat de omslag al wel gemaakt is. De tendens dat aannemen plaatsmaakt voor onderne men, is er bij onze leden. Bedrijven luiste ren beter naar de klant dan vroeger. Maar verbetering en innovatie blijven nodig. Ik wil daar als voorzitter van Bouwend Ne derland aan bijdragen, door de leden meer te betrekken bij de vereniging. Zo kunnen bedrijven van elkaar leren." Volgens Verhagen is de afstand tussen le den en bestuur te groot geworden bij Bouwend Nederland. Voorganger Elco Brinkman, de superlobbyist, profileerde zich bij voortduring in de media. De noodkreten volgden elkaar snel op, voor al de laatste jaren. In het veld van bou wen en wonen werd Bouwend Neder land steeds meer een solist, zeggen ande re belangenverenigingen. Verhagen zal het op zijn manier doen, iets minder uitgesproken en iets meer met de blik naar binnen. De komende ja ren is het vooral zaak dat de bouwbedrij ven er voor zorgen dat ze klaar zijn voor de toekomst, denkt de geboren Maastrich tenaar. Want ooit zal de bouw weer aan trekken. „Er liggen grote uitdagingen op het ge bied van duurzaamheid. En er is nog steeds een potentiële behoefte aan 75.000 woningen per jaar. Twee miljoen mensen hebben een verhuiswens. Daar ligt een enorme opgave." m - ,y.i' Vraag is wel waarom zo'n operatie gesubsidieerd zou moe ten worden. Is isolatie zelf al niet profijtelijk voor bewoners, met de hoge energieprijzen in het achterhoofd? „Ja, maar het probleem zit hem in de financiering. Je zou je kunnen voorstellen dat bouwbedrijven een dergelij ke investering voorfinancieren, maar dan kom je in de knel met banken- regels. Ook kun je denken aan een afspraak met het energie bedrijf, om de investering in isolatie over een aantal jaren te vereffenen via de energie nota. Dat knelt weer met de mededingingsregels. Die zeg gen dat dat gedwongen win kelnering is." Maxime Verhagen foto David van Dam Bijna vier miljard euro per jaar is er beschikbaar voor groene energie. „Waarom gaat dat geld alleen naar windmolens en zonnepanelen, en niet naar manieren om energie te bespa ren?" Verhagen vindt het niet logisch. Hij zou met de bouw graag een graantje meepikken, en gesubsidieerd huizen iso leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9