Het nieuwe gezicht van Bouwend Neder land is Maxime Ver hagen, ex-politicus. „Als ze een onderne mer hadden gewild, hadden ze mij niet moeten nemen." 8 VERDIEPING MAXIME VERHAGEN Hier lobbyt Maxime Verhagen Twee miljoen mensen hebben een verhuiswens, daar ligt een enorme opgave LOBBY 1: Gemeenten, verlaag de grondprijs Geen beton op het door Sander van Mersbergen ee, Maxime Verhagen heeft nog geen dag spijt gehad van zijn vertrek uit de politiek, zeven maanden terug inmid dels. Na 23 jaar Den Haag en Brussel was het mooi geweest. „Het is prettig om niet veer tig ballen tegelijk te hoeven hooghouden", zegt hij, doelend op de veelheid aan belan gen en gevoeligheden waarmee een minis ter te maken heeft. En over zijn nieuwe rol als voorzitter van Bouwend Nederland, de grootste branchr-organisatie in de bouw: „Het is buitengewoon plezierig met rechttoe- rechtaan ondernemers aan tafel te zitten, die zeggen waar het op staat, en tegen wie je kunt zeggen waar het op staat." Het duurde niet al te lang voor Verhagen kennis maakte met die mores. Zijn aanstel ling was nog niet bekend of een aantal bou wers beklaagden zich er al over in de me dia. Volgens grote jongens als Heijmans en VolkerWessels mist Verhagen de snelheid die de bouw nodig heeft. De geboren Lim burger, 56 jaar oud, zou te veel politicus zijn, te veel CDA ook, net als zijn voorgan ger Elco Brinkman. Niet de actievoerder die de bouw in deze crisistijd nodig heeft. Ach, wat kan Verhagen er over zeg gen? ,Je kunt de pro blemen in de bouw op verschillende manieren onder de aan dacht brengen. We kunnen het Malieveld volstorten met beton. Als dat de bfcste ma nier is, doen we dat. Maar ik denk dat er ef fectievere manieren zijn." Verhagen wijst erop dat hij unaniem is ge kozen door het bestuur van Bouwend Ne derland, dat een politicus met onderne mende inslag zocht. In dat bestuur is overi gens ook Heijmans vertegenwoordigd, voegt hij er fijntjes aan toe. „En als ze een echte ondernemer hadden gewild, hadden ze mij niet moeten nemen." Overigens: Verhagen verliet de politiek juist om ondernemer te kunnen zijn. Als minister van Economische Zaken, een func tie die hij in het eerste kabinet Rutte be kleedde, kwam hij veel in aanraking met ondernemers. Het inspireerde hem. Het wordt dus de bouw, officieel vanaf 1 juli. Niet echt een groeisector. Verhalen over het enorme aantal ontslagen in de sec tor - 6.000 in de eerste helft van 2013 - ha len soms al niet eens meer de krant, laat staan de voorpagina. Verhagen ziet er een uitdaging in, zegt hij. „Achter al die cijfers gaat heel veel persoon lijk leed schuil. Bedrijven die van 35 naar 15 medewerkers gaan, of van 600 naar 300. Vaak gaat het om familiebedrijven die in generaties zijn opgebouwd. Ik wil me inzet ten voor al deze mensen." Op een dergelijke inzet is Verhagen tijdens zijn politieke carrière niet te betrappen ge weest, stellen critici. Henk Klein Poelhuis, voorzitter van De Aannemersfederatie, te genhanger van Bouwend Nederland, is door de Limburger als minister van EZ 'bit ter teleurgesteld'. Hoogwaardige topsecto- ren kregen alle aandacht, 'cruciale werkge legenheid' in de bouw sneeuwde onder, stelt hij. Er zal Verhagen, die uitgerust en monter oogt, veel aan gelegen zijn om dit keer be ter te scoren bij de bouwers. Wat heeft hij hun te bieden? Wat kan hij hun beloven? Is de bodem in zicht? Resoluut: „Ik ga me niet wagen aan voorspellingen. Alleen de afgelopen weken al hebben we allerlei ver schillende geluiden gehoord. Als al die bril jante economen van De Nederlandsche Bank en Rabobank het al niet weten. Wat ik wel kan beloven is dat ik er alles aan doe om zo snel mogelijk de weg om hoog in te zetten." Mogelijkheden daar voor zijn er genoeg, denkt de ex-minister. Ze vereisen echter wel het nodige masseer- werk. Dijsselbloem, Kamp, Blok, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten: ze kunnen allemaal een bezoekje verwachten (zie il lustratie). Als iemand weet hoe je de Haag se machinerie bedient. Er mag hem een gebrekkige affiniteit met Maxime Verhagen x». A Sinds het begin van de crisis zijn de prijzen van bestaande woningen al met ruim 20 procent gedaald. Die van nieuw bouwwoningen niet. De oorzaak is volgens Verhagen niet dat bouwbedrijven nog steeds duur werk leveren, maar dat gemeenten nog steeds veel te veel geld vragen voor bouw grond. „Bouwbedrijven met grond op hun balans hebben de pijn al lang genomen en de grond afgewaardeerd. Waarom gemeenten niet?" Het argument dat gemeenten dat niet kunnen, omdat ze dan financieel naar de afgrond worden gedreven, kan niet op zijn bijval rekenen. „Gemeenten moeten niet onderne men met grond. Maar als ze dat toch willen doen, moeten ze niet alleen de winst nemen, maar ook het verlies." Verhagen wil na zijn aanstelling met de Vereniging Neder landse Gemeenten in de slag. „De bouwgrond die er is, moet op de een of andere manier beschikbaar komen. Bij voorbeeld door erfpacht." u..:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8