Enemy at the gates OP TV EN RADIO De honderdste Tour de France wordt een wonderlijke. De ont hutsende dopingonthullingen van met name het laatste jaar lieten hun sporen na. Hoe ver sla je dat - peperdure - festijn als zender? „Het was me nogal een worsteling." door Jan van Mullem Wat is de beste oorlogsfilm? In veel lijstjes staan ongetwij feld titels als Saving private Ryan en The great escape. Maar wie verder kijkt, zal zien dat Enemy at the gates (2001), een meeslepend verhaal over sluipschutters in de strijd rond Stalingrad, ook een plek in het lijstje verdient. Een hoge. Ze zijn ook gekozen om hun spre kende ogen, hoofdrolspelers Jude Law (Vassili Zaitsev) en Ed Har- ris (Major König). Want regisseur Jean-Jacques Annaud, die eerder pareltjes L'ours en The name of the rose maakte, wist dat in het script stiltes vallen - sluipschutters zijn geen kletsmajoors. In die stiltes, als de camera inzoomt op de schuilplaats van de schutter en de kijker boven een geweerloop plots een paar goed verborgen ogen ontwaart, is ijzig blauw in drukwekkender dan saai bruin. Bijzonder aan Enemy at the gates is de (grotendeels) waargebeurde achtergrond van het verhaal, ook opgetekend in het boek Enemy at the gate: The battle for Stalingrad (William Craig, 1973). De meeste karakters hebben echt bestaan. Jude Law als scherpschutter Vassi li Zaitsev in Enemy at the gates. Zoals Vassili Zaitsev, de legendari sche scherpschutter van het Ro de Leger tijdens de Slag om Sta lingrad (23 augustus 1942 - 2 fe bruari 1943). Hij zou 257 Duitse soldaten hebben gedood, onder wie veel officieren. Major König, in de film Zaitsevs evenknie aan Duitse zijde, zou in werkelijk heid kolonel Heinz Thorvald zijn geweest, beroemd SS-sniper. Om dat het Duitse commando na zijn dood het moraal van de troepen niet wilde ondermijnen - en dat van de Russen niet opvijzelen zou het hebben geclaimd dat niet held Thorveld, maar de onbeken de 'König' was gesneuveld. Enemy at the gatesvernoemd naar de destijds massaal uitgedragen oproep aan het Russische volk tot verzet tegen de nazi's, is niet lou ter een spannend verhaal; de film toont ook aan hoe zowel de Duit sers als de Russen hun propagan damachines inzetten om het ver schil te maken. Zo krijgt publiek officier Danilov (Joseph Fiennes) van Stalins gezant Khruschev (fe nomenale Bob Hoskins) de taak de strijd aan het Russische volk te verkopen via het legerdagblad: 'Geef ze hoop! Geef ze Vassili!' Behalve die politieke component en het titanengevecht tussen bei de schutters slaagt Annaud er ook nog in een petit romance in het verhaal te vlechten. Nooit op dringerig of zoetsappig, maar een uitblaasintermezzo tussen alle scherpschuttersactie. Bovendien waargebeurd, al doet het happy end in de film geweld aan de rea liteit van 1942: Zaitsev en zijn ge liefde Tania (Rachel Weisz) waan den elkaar na Stalingrad dood. Nog altijd kastelen in de Tour minderd. Ook wat de Tour betreft, lijkt er niet veel gwijzigd, al gaat De avondetappe op een lang begeerd, vroeger tijdstip van start. Nooter: „Het is allang niet meer het programma waarin vooral de romantiek van de sport wordt belicht, zoals in het be gin." Francofiele kijkers kunnen dus gerust zijn: het moet dan wel zakelijker, maar de kaste len onderweg, altijd ruimschoots door de Franse camera's in beeld gebracht, worden ook dit jaar in de etappeverslagen niet ge schuwd. Smeets: „Weet u wel dat een enorm percentage kijkers alleen kijkt om de kastelen? Het zal ze een worst wezen welke Spanjaard won of wie de groene trui draagt. Hen gaat het om de herkenning: weet je nog dat wij daar 24 jaar geleden zo'n heerlijke rosé hebben gedronken? Dat is de beleving, de droom van de Ronde van Frankrijk." Volgens De avondetappe-eindredacteur Jan Stekelenburg was de voorbereiding op het komend seizoen desondanks 'een behoorlij ke worsteling'. „We moeten een evenwicht vinden tussen een programma waar je met plezier naar kijkt en een programma waar van je denkt: gadverdamme, alweer do ping. Dat is het koord waarop je balanceert. Laat ik het zo zeggen: het is een nóg grote re uitdaging." reageren? media@depersdienst.nl De NOS doet van zaterdag 29 juni tot en met zondag 13 juli verslag van de Tour de France 2013 via radio, televisie, internet, apps en teletekst. Alle etappes zijn recht streeks te volgen via Nederland 1 (en NOS.nl) en worden ook dit jaar voorzien van commentaar door het duo Herbert Dijkstra en Maarten Ducrot. Dagelijks om 19.30 uur is er bij de NOS een Tourjournaal op Nederland 3, met onder meer een samenvatting van de etappe en de laatste reacties uit de koers, 's Avonds wordt de Tourdag rond 22.00 uur bij de NOS afgesloten met De avondetappe op Nederland 1. Bij RTL 7 wordt Tour du jour vanaf vrijdag 28 juni vanuit hartje Utrecht elke avond uit gezonden tussen 20.30 en 22.00 uur. Bij Wilfred Genee schuiven Michael Boogerd en Eddy Planckaert aan als vaste gasten, ver gezeld van nog twee wisselende gasten van het lijstje Steven Rooks, Leontien van Moor- sel, Ronald Giphart, Mark Tuitert en Gert Ja- kobs. Laatstgenoemde gaat ook met repor tages een bijdrage leveren. door Monique Brandt Herbert Dijkstra, 'chef kaste len', zit weer dagelijks aan het parcours in het benauw de commentaarhokje dat hij tijdens het komende drieweekse wielercircus Tour de France deelt met Maarten Ducrot. En ook 'DeMart' Smeets en zijn rechterhand Jan Stekelenburg rei zen met De avondetappe door Frankrijk als of het woord 'pensionering' iets van vroe ger is. Maar zoals vroeger is deze honderd ste Tour niet, en zo wordt het ook niet meer. De heftige dopingperikelen laten hun sporen na. Nog elke dag komen er nieuwe onthullingen bij. De NOS die de Tour als rechtenhouder sinds jaar en dag uitgebreid volgt, werd in de mediastorm mikpunt van kritiek. De journalisten zaten er toch jaren met hun neus bovenop: hadden ze niet veel dieper kunnen graven? Bij Eurosport ruimde do- pingzondaar Danny Nelissen na zijn ge durfde tv-bekentenis het veld. Hij zit dit jaar ook niet meer aan tafel bij het dagelijk se Tour du jour van RTL. Michael Boogerd -deze week prominent aanwezig in het laatste dopingnieuws - neemt bij beide zenders diens plek in. NOS-boegbeeld Mart Smeets werd zelfs persoonlijk bedreigd, maar hij begint niet anders aan deze Tour, zo beweert hij. „Ik begin schoon", klinkt het even kort als cryptisch van de man die inmiddels gepen sioneerd is, maar 'nog tot 3012' zegt door te gaan met zijn De avondetappe. „Ik heb nog nooit een naald in mijn bips gestoken en nooit gelogen." Maarten Nooter, hoofdredacteur Studio Sport, vult aan: „Het leek alsof Mart per soonlijk verantwoordelijk werd gehouden. Maar het nieuws is vooral boven water ge haald door de FBI, die kon wat wij niet kunnen als journalisten: mensen onder ede horen. Mart Smeets is de enige journa list in dit land die kan zeggen dat hij drie- Mart Smeets doet ook dit jaar verslag van de Tour de France in De avondetappe. Vanwege de dopingonthullingen is de organisatie een nóg grotere uitdaging geworden. In deze aflevering uit 2012 waren Edwin Winkels (links), Heieen Crielaard en Michel Stolker te gast. foto NOS keer aan Lance Armstrong heeft gevraagd of hij gebruikte. Er is een verschil tussen het hebben van vermoedens of bewijzen. Er wordt met de kennis van nu heel makke lijk geoordeeld over wat destijds allemaal verkeerd is gedaan. Hadden we meer kun nen doen? Misschien. Maar hebben we niks gedaan? Absolute flauwekul, we heb ben ontzettend veel gedaan." In februari maakte de NOS al bekend an ders over wielrennen te gaan berichten: do seren, zowel qua keuzes als qua toon. Enke le klassiekers werden niet uitgezonden, al leen de hoofdacts als de Tour en de Giro en de grote voor- en najaarsklassiekers kwa men aan bod. Het aantal kijkers is niet ver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81