Erdogans grootste fan is een controversiële burgervader BUITENLAND 7 Gebrek aan vertrouwen in de machthebbers, dat is wat de een miljoen betogers in Brazilië verenigt. Brazilianen gaan de politiek in om zoveel mogelijk geld te verdienen Boze reactietweets pikt Gökqek niet; tegen honderden internetters is hij al een rechtszaak gestart Gökqeks harde opstelling van de afgelopen weken doet zijn politieke carrière geen kwaad ZATERDAG 22 JUNI 2013 'Mensen sterven in wachtrij REPORTAGE DEMONSTRATIES BRAZILIË door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - „Onze stem laten horen. Het is tijd om de politiek te laten weten dat we er genoeg van hebben. De straat is van ons." De 47-jarige Ilze Pereira uit Niterói is gekleed in het blauw, groen, geel, de kleuren van Brazi lië, en heeft de Braziliaanse vlag op haar wangen geschilderd. Ze loopt mee tijdens protesten in Rio de Janeiro. Pereira ondervindt als verpleeg ster aan den lijve de problemen in de gezondheidszorg, een van de pijnpunten voor de demonstran ten. „Mensen sterven in de wacht rij. Ik zie het aan met pijn in mijn hart. Het duurt maanden voordat ze worden geholpen en dan is de kwaliteit van veel ziekenhuizen vaak niet goed, zowel qua perso neel als apparatuur." Zo'n 70 pro cent van de Braziliaanse bevol king maakt gebruik van de stan- daardzorg. De overige 30 procent heeft een dure privéverzekering van een paar honderd euro om de ellende te ontlopen. 'Geef het volk brood en spelen', met dit oude Romeinse adagium als motto zorgde de overheid er voor dat de bevolking makkelijk toegang kreeg tot krediet. Daarbij maximaal profiterend van de eco nomische groei. Hierdoor konden vele Brazilianen zich ineens die gewilde koelkast, televisie of zelfs een auto veroorloven. Ondertussen 'won' het land de or ganisatie van de twee grootste sportevenementen ter wereld: het WK voetbal en de Olympische Spelen. De Braziliaanse politici hadden alles perfect voor elkaar. Naast dat ze maandelijks zo'n 7.000 euro verdienen, plus extra's, Een agent in burger (links) houdt een demonstrant in Rio de Janeiro in bedwang. De anti-regeringsprotesten zijn inmiddels twee weken oud. foto EPA verdoezelen ze 'onder de tafel' jaarlijks ook nog eens een slordi ge 25 miljard euro. De evenementen komen nu ech ter als een boemerang terug in het gezicht van de bestuurders. „We hebben het geloof in de poli tici verloren", zegt Alexandre San tos, een 26-jarige student, die ook in Rio betoogt. „Brazilianen gaan Alexandre Santos, student de politiek niet in om het land te verbeteren, maar om zo veel mo gelijk geld te verdienen." Leuzen op de protestvlaggen die de betogers dragen, lopen uiteen van corruptie tot gebrek aan goed onderwijs en het slechte open baar vervoer. Telkens is er een ge mene deler: geen voetbal! „Politi ci zijn totaal ongeïnteresseerd in de belangen van de mensen. We willen geen voetbal, we willen goede voorzieningen", aldus San tos, Een oplossing voor deze breed ge schakeerde problemen is niet zo maar voorhanden. Hoe bijvoor beeld corruptie tegen te gaan, een probleem dat diepgeworteld zit in de samenleving? Dat is niet waar het nu om gaat, zegt Dani Maciel (36) per telefoon vanuit Belo Hori- zonte. „Het is een gevoel van on recht. Dat is iets wat we nu uit spreken." Het liefst zou zij zien dat het on derwijs wordt verbeterd. „De ba sis van veel problemen ligt in de belabberde educatie. Leraren wor den met zo'n driehonderd euro per maand heel slecht betaald en er zijn veel problemen op de openbare scholen, zoals geweld en slecht gedrag. Ik zou mijn kind nooit naar een openbare school sturen." Het gevolg is dat de beter verdie nende Brazilianen zo'n 800 tot 1.600 euro betalen om hun kind naar een privé-school te sturen. „Terwijl de leraren ontevreden zijn en de kinderen op de openba re school weinig tot niets leren", legt Dani uit. „Het publieksgeld zou moeten worden gebruikt voor verbetering van het onder wijssysteem, niet voor de böuw van stadions en de organisatie van deze toernooien." Uit onderzoek van een Braziliaan se krant komen echter andere re denen voor het protest naar vo ren. Corruptie, afzetten tegen poli tici en protest tegen politiegeweld zijn drie van de vijf belangrijkste regels voor de actievoerders om de straat op te gaan. „Wij durfden nooit de straat op. Onze generatie was te bang voor de politie, dankzij de harde hand tijdens de dictatuur", zegt Ilze Pe reira. Brazilië werd tussen 1964 en 1985 geleid door een militaire junta. „Onze jongeren hebben die angst niet. Zij verdienen onze steun voor een beter Brazilië." De protesten, waar langzaam ook de armen bij aanhaken, hebben hun tweede week overleefd en de beweging blijft groeien. Er lijkt voor president Dilma Rousseff en haar regering geen ontkomen aan: veranderingen moeten volgen. Brood en spelen volstaan niet lan ger. PROFIEL MELIH GÖK^EK door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Wanneer ze oud ge noeg zijn om een misdaad te be gaan, dan zijn ze oud genoeg om bestraft te worden. Vrouwen en kinderen, we doen wat nodig is", tweet burgemeester van Ankara Melih Gök^ek aan zijn ruim 660.000 volgers op een moment dat in de straten van Ankara hard wordt ingeslagen op demonstran ten. De tweet shockeert veel Tur ken. Provocateur Melih Gökqek kraait weer eens. Hij voegt eraan toe trots te zijn op het optreden van 'zijn' agenten. Dat staat dan ook levensgroot op het spandoek dat hij in het Guven- park in Ankara laat ophangen. In hetzelfde park overleed de demon strant Ethem Sarisiilük nadat een politiekogel hem in het hoofd had geraakt. De burgervader heet op Twitter @o6melihgokcek en heeft meer dan 42.000 tweets op zijn naam staan. Keer op keer oogst Gök^ek boze tweets. Dat pikt hij echter niet. Tegen honderden internetge- bruikers is hij al een rechtszaak gestart. Het bestaan van de satiri sche website 'Heeft Melih Gök^ek mij aangeklaagd?' is veelzeggend. Dat Gök^ek geen grap maakt, weet de 17-jarige scholier Irem Aksoy in Istanbul nu ook. Zij werd in februari door vijf agenten opgepakt nadat ze de burgemees ter op Twitter had gekrenkt. De meeste Turken kennen de con troversiële politicus onderhand wel. Al bijna twintig jaar trekt hij aan de touwtjes in de hoofdstad. Even zo lang is hij onderwerp van kritiek en spot. Het was Gök^ek die burgers in 2007 adviseerde 'extra lang' op va kantie te gaan vanwege waterte kort in de stad. Het was Gök^ek die in 2011 kauwgomkauwend Ni colas Sarkozy uitzwaaide. Een wraakactie, omdat de Franse presi dent zelf met kauwgom in de mond aan het bezoek in Ankara was begonnen. De burgemeester gaat te keer te gen homo's, van wie hij hoopt dat ze 'in Turkije niet voorkomen'. Abortus noemt hij 'moord' en vo rig jaar-adviseerde hij 'dit soort vrouwen zelfmoord te plegen'. De ophef werd nog groter toen hij vervolgens kritiek beantwoordde met de vraag: „Hoeveel abortus sen heb je zelf gehad?" De harde opstelling van de burge meester van de afgelopen weken doet zijn politieke carrière echter geen kwaad. Gökgek heeft zich ontpopt als Erdogans grootste fan. Hij steunt diens ambitie zich zelf op te volgen en zat ook achter de massale ontvangst van Erdo- gan toen deze begin juni terug kwam uit Noord-Afrika. Gökcek zou zelfs ambtenaren hebben ver plicht de steunbetuiging bij te wo nen. Al die loyaliteit zal worden beloond. Erdogan vergeet zijn vrienden niet. De kans is dus groot dat Melih Gökcek zich vol gend jaar weer kandidaat mag stel len voor het burgemeesterschap van Ankara. Voor de vijfde keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7