Poes! In verdrukking en verzet! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 15" kantvisser ZATERDAG 22 JUNI 2013 Genoeg van de ratten, kies een kat! In Mexi co, niet het land van politieke rust, heb ben de bewoners van een stad meer dan genoeg van het overheidsbeleid. Ze be gonnen op Facebook een actie voor de poes Morris. Binnen de kortste keren kreeg hij 125.000 likes! Nu is de poes ook wel een heerlijk onderwerp voor schrijvers. Paul Arnoldussen, chroniqeur van - voor al - het Amsterdams stadsverleden, heeft onder aus piciën van de Poezenkrant een heerlijk boekje ge schreven over 'Poes in verdrukking en verzet, 1940 - 1945'. In de crisis van de jaren dertig ontstond de katten bakcentrale, gestart door werkeloze jongemannen. Er was veel behoefte aan slim eigen initiatief en zo ontstond de zzp-er avant la lettre door de oprich ting van de Kattenbakcentrale. Eén of twee keer kwam een jongeman de vuile kattenbak inwisselen voor een schone. In 1942 mocht ik als tienjarige met mijn moeder en haar minnaar mee naar de hoofdstad. We kwamen het Centraal Station uit, de stad lag aan onze voe ten. Op dat ogenblik wist ik het zeker: „Zodra ik groot ben, ga ik hier wonen!" Een van de heerlijke dingen van dat oorlogsdagje uit was het eten bij een echte Chinees. Tai Tong, heette het restaurant, op de hoek van de Singel en de Vijzelstraat. De min naar van mijn moeder was duidelijk een vaste gast, de eigenaar begroette ons hartelijk en voerde ons ogenblikkelijk mee de trap op, een kamer binnen, waar ook restauranttafeltjes stonden. Wij kregen heerlijk eten; bami en van alles en kip. Later zei mijn moeder: „Dat vlees, dat was waarschijnlijk poes!" W.F. Hermans, als Age Bijkaart, dichtte: „De roe ping van de kat is fijn, Die is volledig kat te zijn. En niet bijvoorbeeld (als een haas) de dis te sieren van zijn baas!" In Emmen sloeg de achterdocht bij het publiek toe na het lezen van een advertentie in de Emmener Courant, waarin de Vleeskeuringsdienst jonge poes jes vroeg. „Zie je nu wel", praatte men elkaar na, „daar heb je 't nu al! Als je poes weg is, kun je haar op bon 12 bij de slager terughalen!" Sinds dat bericht schuwde men in Emmen de sla ger, men at bijna geen vlees meer. Later bleek dat de poesjes bestemd waren voor het bacteriologisch la boratorium van Dr. Kessens! Dan de verzetsdaden van poezen. Zoals de poes van Roos, die uit stelen ging om zijn honger lijdende ba zen van eten te voorzien.. Zij jatte biefstukken, tot vier keer toe! De eerste drie waren voor de baasjes, de vierde at ze zelf op! Voor de katten, die werden achtergelaten door de ge zinnen die door de bezetter werden opgehaald deed de Dierenbescherming een beroep op de burgers, om acht te slaan op verlaten poezen. Citaat uit een oproep van de secretaris van de Dierenbescherming; 'Nog onlangs deelde een ijverig lid mij mede een jong poesje te hebben gevonden dat al een viertal da gen op de veranda zat te schreeuwen. Niemand die op het idee was gekomen even op te bellen!' Natuurlijk ging het hier om de poes van weggehaal de joden, maar dat kon de secretaris er niet bij zet ten.... De poezen van Anne Frank, Moortje, Monschie en Mofïï, krijgen in dit grappige boekje een extra aan hangsel, evenals de getekende poezen van de familie Toonder: Dicky Dons, Miezelientje en Tom Poes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71