Albert van Steenbergen uit Ovezan- de is woensdag gepromoveerd op de vraag waarom wij belasting willen betalen. 14 SPECTRUM interview Overgrote deel van de mensen betaalt gewoon Vroeger was het in bepaalde krin gen een populair onderwerp op verjaardagsfeestjes: hoe ontduik je de belasting en zorg je dat nie mand dat merkt. Tegenwoordig is het not done om op te schep pen over je fiscale trucs, zegt Albert van Steenbergen. Hij is afgelopen week ge promoveerd op de legitimiteit van belastingheffen. Het merendeel van de mensen is - hoe vervelend ze het ook vinden - bereid om belasting te betalen, blijkt. „Het overgrote deel van de mensen betaalt ge woon. En dat doen ze uit zichzelf. Die bereidheid is groter dan twintig jaar geleden", zegt Van Steenber gen. En dat komt niet doordat mensen ineens bra ver zijn geworden, maar doordat er op een andere manier naar belastingheffing wordt gekeken. De ma nier waarop de Belastingdienst mensen benadert, is veranderd: niet alleen controleren, maar ook helpen om het goed te doen. De slogan: 'leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker', is daar de meest zichtbare en de bekendste uiting van. „Ik ben begonnen met de vraag: hoe moeten we dat nou doen, op een goede manier belasting heffen? Dat lijkt een simpele vraag, want burgers moeten gewoon belasting betalen volgens de wet en de Be lastingdienst moet ingrijpen als ze dat niet doen. Maar om goed belasting te kunnen heffen, is de me dewerking van burgers nodig. Zij moeten informa tie aanleveren en vervolgens betalen. Als ze dat vrij willig doen, verloopt het een stuk makkelijker dan wanneer de overheid de burgers steeds achter de broek moet zitten." De centrale vraag in zijn onderzoek was hoe je be reikt dat mensen meewerken aan belastingheffing. Aansluiten bij de persoonlijke belevingswereld van mensen vond Van Steenbergen te soft. „Wat moe ten wij daar als juristen mee, dacht ik altijd. Of hij nou wil of niet, de burger zal moeten betalen." Ge durende zijn onderzoek kwam Van Steenbergen daar op terug. Omdat hij ontdekte dat de wet zelf niet zo rigide is als hij dacht. „Het blijkt dat onze wetgever in staat is om individuele belangen in te passen in het recht: ook de rechter heeft daar een rol in. De Belastingdienst kan niet eerst zeggen dat iemand niet hoeft te betalen en een tijdje later dat het wel moet. Dat is gebleken bij rechtszaken." Bo vendien realiseerde hij zich steeds meer dat vertrou wen van groot belang is bij de bereidheid van men sen om belasting te betalen. „Door goed aan te slui ten bij de beleving en de verwachtingen, kan dat vertrouwen toenemen, maar het is ook nodig dat mensen beseffen dat er ingegrepen wordt als ze be lasting ontduiken." Van Steenbergen (Ovezande, 51) is opgeleid als tra ditioneel belastinginspecteur. Hij begon zijn car rière op het belastingkantoor in Goes en studeerde daarnaast fiscaal recht. Tijdens zijn promotieonder zoek kreeg hij steun van University College Roose velt in Middelburg. „Het college heeft me de gelegen heid gegeven om daar acht weken te studeren. Ik kom uit de praktijk, de wetenschappelijke wereld stond best ver van me af. Het is een hele stap, van het vaststellen van aanslagen naar onderzoek. Tij dens mijn verblijf aan het University College is het wetenschappelijke kwartje gevallen." Het Middelburgse college - voorheen de Roosevelt Academy - bracht hem meer dan alleen een weten schappelijk klimaat. „Ik merkte dat ik in een net werk stapte waarin ik allerlei nieuwe dingen kon ontdekken. Zo kon ik via het netwerk van het colle ge voor mijn onderzoek gebruik maken van de juri dische databank van de rechtbank in Middelburg en organiseerde het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen een proefpromotie voor me. Het is interessant om te merken hoe dat in Zee land werkt. Ik had hier heel graag willen promove ren, maar dat is niet gebruikelijk." Intussen is Van Steenbergen fulltime onderzoeker: hij werkt op de onderzoeksafdeling van de Belas tingdienst in Utrecht. „We maken daar de fiscale monitor; daaraan kun je de ontwikkeling van de be- lastingmoraal in Nederland mooi aflezen." Albert van Steenbergen, Legitimiteit en fiscale rechtshand having. Juridische en sociaal-wetenschappelijke aspecten, Centrum voor kennis en communicatie, Belastingdienst, isbn 9789462281202 Albert van Steen bergen: „De bereid heid om belasting te betalen is nu groter dan twintig jaar geleden." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70